Ranking

Wróć do wszystkich rankingów
Biegunka

Biegunka

Czym właściwie jest biegunka i jak stwierdzić, że ta dolegliwość właśnie nas dotknęła? Światowa Organizacja Zdrowia uznaje, że biegunka występuje wówczas gdy pacjent w ciągu jednej doby odda trzy luźne stolce. O biegunce można również mówić wtedy, gdy każdy ze stolców zawiera śluz lub też krew. 

 • 1

  Orsalit Drink

  4.795 opinii: 19

  Orsalit Drink to preparat dostępny w postaci płynu. Preparat chroni organizm przed odwodnieniem.... czytaj więcej

 • 2

  Dicoflor 60

  4.585 opinii: 12

  Dicoflor 60 to preparat probiotyczny przyjmujący postać proszku przeznaczonego do przygotowywania... czytaj więcej

 • 3

  Trilac Plus

  4.55 opinii: 12

  Trilac Plus zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że mamy w jego przypadku do... czytaj więcej

 • 4

  Debutir

  4.55 opinii: 20

  Debutir jest dietetycznym środkiem spożywczym o specjalnym przeznaczeniu medycznym. Jest... czytaj więcej

 • 6

  Biotyk Complex

  4.35 opinii: 10

  Biotyk Complex to preparat dostępny w postaci kapsułek. Biotyk Complex to probiotyk, który... czytaj więcej

 • 7

  Stoperan

  4.265 opinii: 19

  Stoperan jest doustnym lekiem, który wykazuje działanie przeciwbiegunkowe. Stoperan... czytaj więcej

 • 8

  BioGaia

  4.185 opinii: 22

  BioGai to popularny probiotyk, którego zadaniem jest przywrócenie prawidłowego... czytaj więcej

 • 9

  Beneflora

  4.145 opinii: 7

  Beneflora to synbiotyk dostępny w postaci saszetek. W składzie preparatu znajdują się szczepy... czytaj więcej

 • 10

  Lacton Forte

  4.135 opinii: 8

  Lacton Forte to preparat dostępny w postaci kapsułek. Preparat w szczególności... czytaj więcej

 • Warto jednak podkreślić, że w praktyce o pojawieniu się biegunki świadczyć może również zwiększona częstotliwość wypróżniania się, zwłaszcza gdy taki stan utrzymuje się przez kilka kolejnych dni.

  Biegunka ostra

  Jeśli chodzi o ten konkretny termin to stosuje się go w przypadku, gdy biegunka trwa do 14 dni. Przyczyn pojawienia się tej dolegliwości u konkretnego pacjenta może być sporo, ale wśród tych najczęstszych należy wymienić zakażenia pokarmowe. Mogą być one spowodowane wirusami, bakteriami, ale w niektórych przypadkach również grzybami czy też pasożytami. Przyczyną wystąpienia biegunki jest również żywność, która została zanieczyszczona toksynami grzybiczymi czy bakteryjnymi.

  Spożywane przez nas pokarmy to jednak nie jedyny winowajca pojawiania się biegunki. Bardzo często dolegliwość ta jest konsekwencją zażywania konkretnych leków, takich jak antybiotyki, antydepresanty, niesteroidowe leki przeciwzapalne czy leki hipotensyjne. Oprócz tego, do wystąpienia biegunki przyczyniają się też hormony tarczycy, leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego czy metformina.

  Najczęściej u dzieci biegunka pojawia się także w rezultacie nadwrażliwości pokarmowej, a u osób zmagających się z uchyłkami jelitowymi niejednokrotnie występuje ona w ich ostrym zapaleniu.

  Biegunka przewlekła

  Jeśli biegunka utrzymuje się u pacjenta przez minimum 30 dni to uznaje się ją za przewlekłą. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u lekarza w celu przeprowadzenia diagnostyki i ustalenia co jest przyczyną tego schorzenia. Podobnie jak w przypadku biegunki ostrej przyczyn takiego stanu może być bardzo wiele. W 90% jest ona objawem zespołu jelita drażliwego, raka okrężnicy lub nieswoistego zapalenia jelit. Ale u wielu osób mogą ją również powodować chociażby: niewłaściwe trawienie określonych składników pokarmowych, zła dieta, wiele różnego typu leków, zbyt wysoki poziom hormonów, brak równowagi flory bakteryjnej w jelitach czy też zakażenia pasożytnicze oraz pierwotniakowi. 

  Biegunka przewlekająca

  Jeśli biegunka utrzymuje się od 15 do 30 dni, uznaje się, że jest ona przewlekająca. Określenie przyczyny jej wystąpienia u konkretnego pacjenta bywa dość trudne, ale w znacznej części przypadków biegunka tego typu jest rezultatem niewłaściwego postępowania ze schorzeniami ostrymi.

  Opisane tutaj rodzaje biegunki oraz jej najczęstsze przyczyny pokazują, że schorzenie to występuje dość powszechnie, a jego diagnostyka prowadzi do wielu różnych rozwiązań. Bardzo często biegunka jest traktowana jako choroba, jednak powinniśmy pamiętać, że jest to jedynie jej objaw. Biegunka ostra zwykle nie stanowi zagrożenia dla pacjenta, ale pod warunkiem zadbania o to by nie doszło do odwodnienia, przede wszystkich w przypadku dzieci oraz osób starszych. Jeśli jednak mamy do czynienia z biegunką przewlekłą musi zostać określona jej przyczyna, dzięki czemu będziemy mogli walczyć z chorobą, która ją wywołuje.