Ranking

Wróć do wszystkich rankingów
Osteoporoza

Osteoporoza

Profilaktyka oraz leczenie osteoporozy

Osteoporoza początkowo nie daje żadnych objawów, z czasem może jednak doprowadzić do niepokojących zmian, częstych zwichnięć oraz złamań. By ustrzec się przed osteoporozą, warto postawić na profilaktykę.

 • 2

  Osteodiag

  5.05 opinii: 1

  Osteodiag to preparat dostępny w postaci tabletek. Osteodiag rekomendowany jest dla kobiet w... czytaj więcej

 • 3

  Vitrum D3 forte

  4.55 opinii: 2

  Vitrum D3 forte to środek, w którego składzie znajduje się niezwykle cenna witamina D3.... czytaj więcej

 • 5

  Kalcikinon

  4.25 opinii: 5

  Kalcikinon to lek, który dostępny jest w formie tabletek. Lekarze zalecają swoim pacjentom... czytaj więcej

 • 6

  Mollers Tran Norweski

  4.05 opinii: 3

  Moller's Tran Norweski to preparat dostępny w postaci płynu. Tran otrzymywany jest z wątroby... czytaj więcej

 • 8

  Calcium OSTEO D3

  4.05 opinii: 1

  Calcium OSTEO D3 to suplement diety dostępny w postaci tabletek. W składzie preparatu znajduje... czytaj więcej

 • 10

  Tran Islandzki

  3.785 opinii: 9

  Tran Islandzki to preparat dostępny w postaci kapsułek. Preparat w szczególności... czytaj więcej

 • Osteoporoza może być niebezpieczna dla zdrowia

  Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak niebezpieczną chorobą jest osteoporoza. To schorzenie, które charakteryzuje się stopniowym powstawaniem ubytków w masie kostnej oraz osłabieniem struktury kości i stawów. Skutkiem choroby są skomplikowane i trudne w leczeniu zwichnięcia oraz złamania, które doprowadzają do niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Osteoporoza należy do jednej z najczęściej występujących chorób wśród osób starszych, jest również przyczyną wielu kontuzji, które nie wyglądają zbyt groźnie, ale mogą skutkować innymi dolegliwościami zdrowotnymi. Co więcej, osteoporoza częściej dotyczy kobiet, które przeszły menopauzę i u których diagnozuje się niedobór niezbędnych minerałów, takich jak wapń, magnez oraz cynk. Stan ten potęguje nieprawidłowa dieta, nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów, niedobór witaminy D, a także inne choroby, takie jak cukrzyca, kamica nerkowa czy reumatoidalne zapalenie stawów.

  Późne objawy osteoporozy

  Na początku choroba nie daje żadnych objawów. Trudno o poprawną diagnozę w momencie, gdy osteoporozie towarzyszą bóle reumatyczne lub zapalenie stawów. Wraz z rozwojem schorzenia mogą pojawić się problemy z poruszaniem się – choremu towarzyszy sztywność stawów oraz ból kości. Z czasem powoli traci pionową pozycję ciała i zaczyna się pochylać, co wiąże się z potęgującym bólem nóg oraz kręgosłupa. Niestety, w takich przypadkach łatwo o zwichnięcie i złamanie, nawet przy niewielkim upadku. W razie uszkodzenia kości utrudnione zostaje również leczenie, ponieważ struktura kostna pozbawiona jest substancji wiążących, minerałów oraz witamin, które wchodzą w skład budulca kości. Rehabilitacja jest dość żmudnym procesem, kości nie chcą się zrastać, a choremu towarzyszy ciągły ból oraz dyskomfort podczas poruszania się.

  Skuteczna profilaktyka – potrzebne minerały

  Niestety, osteoporozy nie można skutecznie wyleczyć. Długotrwały niedobór składników odżywczych zupełnie pozbawia kości podstawowych składników budulcowych, wskutek czego ulegają złamaniom nawet przy niewielkich urazach. Za rozwój osteoporozy odpowiedzialne są niedobory podstawowych witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym układu kostnego. Głównym budulcem kości jest wapń, który tworzy w zrębach kości siatkę kolagenową. Siatka ta powinna być gęsta i zbita, by stać się mocnym budulcem dla kości. Brak minerału w diecie skutkuje rozbiciem kryształków soli wapnia i tym samym rozluźnieniem struktur kolagenowych. Innym, ważnym składnikiem jest magnez, który przyspiesza wchłanianie wapnia, sprzyja sprawnej pracy organizmu oraz wzmacnia mięśnie. Najskuteczniejsze działanie wykazuje jednak połączenie magnezu, wapnia oraz witaminy D, która jest niezbędna układowi kostnemu.

  Zbawienne działanie witaminy D

  Dlaczego witamina D jest tak ważna w profilaktyce osteoporozy? Bierze ona udział w gospodarce wapniowo-fosforanowej, utrzymuje prawidłową strukturę kości i stawów, a także uwalnia wapń i pozwala mu dotrzeć do kośćca. Witaminę D pozyskuje się głównie z promieni słonecznych poprzez skórę, ale można ją również znaleźć w rybach morskich oraz mleku. Odkrywa niezwykle ważną rolę w zapobieganiu osteoporozy, zwłaszcza u osób po 50. roku życia, u których ryzyko rozwoju choroby wyraźnie wzrasta.

  Najwięcej witaminy D można znaleźć w takich rybach, jak dorsz, tuńczyk, śledź oraz makrela. Bogatym źródłem tego cennego składnika jest również tran – tłuszcz otrzymywany z wątroby ryb morskich (najczęściej dorszy lub rekinów). Zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 mają zbawienny wpływ na funkcjonowania organizmu, w tym układu nerwowego, sercowo-naczyniowego oraz kostnego. Stąd też lekarze zalecają osobom starszym oraz tym, które pragną zadbać o kości, regularne przyjmowanie tranu w okresie jesienno-zimowym, a także korzystanie ze zbawiennego wpływu słońca wiosną i latem.