Kategorie produktów

Kategorie produktów

Infekcje intymne

  • Gynolact

    5.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 7

    Gynolact to wyrób medyczny w postaci tabletek dopochwowych do stosowania...

    Sprawdź
  • Candivac

    5.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 9

    Candivac to suplement diety w postaci kapsułek zawierający kombinację wybranych...

    Sprawdź
  • Lactacyd Pharma
    Lactacyd Pharma

    4.9 Bardzo dobry

    ilość opinii: 10

    Lactacyd Pharma przeciwgrzybiczy to ginekologiczny produkt kosmetyczny do higieny intymnej w...

    Sprawdź
  • Tantum Rosa

    4.86 Bardzo dobry

    ilość opinii: 14

    Tantum Rosa to produkt leczniczy przeznaczony do stosowania miejscowego. Wskazaniem do...

    Sprawdź
  • Feminum Fit

    4.83 Bardzo dobry

    ilość opinii: 6

    Feminum Fit to wyrób medyczny w postaci żelu dopochwowego.  Produkt ze względu na...

    Sprawdź
  • Iladian intima

    4.71 Bardzo dobry

    ilość opinii: 7

    Iladian intima to wyrób medyczny w postaci żelu do higieny intymnej. Produkt polecany jest...

    Sprawdź
  • Multi-Gyn Actigel żel

    4.67 Bardzo dobry

    ilość opinii: 9

    Multi-Gyn ActiGel żel to wyrób medyczny dostępny w postaci żelu. Produkt jest...

    Sprawdź
  • Feminella Vagi C

    4.67 Bardzo dobry

    ilość opinii: 6

    Tabletki dopochwowe Feminella Vagi C to leczniczy wyrób medyczny stosowany pomocniczo w...

    Sprawdź
  • GINEintima ActiCand 30

    3.75 Bardzo dobry

    ilość opinii: 8

    GINEintima ActiCand 30 to wyrób medyczny w postaci tabletek dopochwowych do stosowania...

    Sprawdź
  • Iladian Direct plus

    3.64 Bardzo dobry

    ilość opinii: 14

    Iladian Direct plus to wyrób medyczny w postaci tabletek dopochwowych do stosowania...

    Sprawdź
  • Zenella Med

    2.26 Bardzo dobry

    ilość opinii: 27

    Zenella Med to wyrób medyczny w postaci tabletek dopochwowych. Tabletki wskazane są...

    Sprawdź

Infekcje intymne

Infekcje intymne

Wiemy już, czym jest oraz jak poprawnie dbać o higienę intymną. Wiemy także, że higiena dotyczy nie tylko aspektu mycia, ale także szeregu innych, jak np. profilaktyka, odpowiednie dbanie o okolice intymne w okresie miesiączki i przy stosowaniu antykoncepcji.

W tym rankingu poznamy infekcje intymne i przedstawiamy ranking najlepszych produktów do stosowania w przypadku ich wystąpienia.

Infekcje intymne – przyczyny

Okolice intymne to bardzo wrażliwe obszary, nieustannie narażone na wpływ czynników zewnętrznych. Niewygodna i bielizna ze sztucznego materiału, niedostateczna higiena i niezbyt częste wymienianie podpasek w czasie miesiączki, a także zła dieta mogą w negatywny sposób wpłynąć na kondycję tych obszarów.

Przyczyną infekcji intymnych może być nawet źle dobrany płyn do higieny intymnej lub korzystanie ze zwykłego mydła, którego zasadowy odczyn jest powodem suchości pochwy.

Wiele kobiet bagatelizuje także regularne wizyty u ginekologa. Profilaktyka jest bardzo ważna, ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć.


Sprawdź: Jak dbać o kobiecą higienę intymną?


Infekcje intymne objawiają się w bardzo różny sposób. Pierwsze odczuwane symptomy to zwykle pieczenie, swędzenie bądź upławy o charakterystycznej konsystencji i zapachu.

Co ciekawe każdy, inni niż zazwyczaj, rodzaj upławu może sygnalizować o konkretnej dolegliwości. W dalszej kolejności pojawiają się bóle podczas oddawania moczu oraz bóle podczas stosunku.

Infekcje intymne – przykłady

Do najczęstszych występujących dolegliwości należy grzybica, rzęsistkowica, waginoza bakteryjna, opryszczka narządów płciowych czy chlamydioza.

Grzybica (inaczej drożdżyca lub kandydoza) to najprawdopodobniej jedna z najczęstszych dolegliwości. Objawia się uporczywym swędzeniem, zaczerwienieniem okolic pochwy oraz pojawianiem się białego nalotu na wargach sromowych mniejszych i większych. Wydzielina ma nieprzyjemny zapach i serowatą konsystencję.

Grzybica charakteryzuje się także bolesnością podczas oddawania moczu i odbywania stosunku płciowego.

Rzęsistkowica to choroba, której nazwa pochodzi od pierwotniaka – rzęsistka pochwowego, którym można zarazić się podczas stosunku płciowego lub korzystania z jednego ręcznika przez więcej niż jedną osobę. Rzęsistkowicą można się także zarazić w saunie i na basenie.

Charakteryzuje się upławami o żółtawym lub zielonkawym kolorze i nieprzyjemnym zapachu oraz podrażnieniu okolic intymnych.

Waginoza bakteryjna to rodzaj bakteryjnego zakażenia pochwy, które wywołują szczepy bakterii beztlenowych. Co ciekawe, bakterie te są obecne w prawidłowej mikroflorze pochwy. Jednak ich szybkie rozmnażanie sprzyja rozwojowi zakażenia.

Choroba ta najczęściej występuje w przypadku nagłego spadku odporności, podczas antybiotykoterapii i przy niedostatecznej higienie. Towarzyszy jej świąd, pieczenie oraz wodnista wydzielina o intensywnym zapachu.


Może zainteresuje Cię także: Jak dbać o higienę osobistą?


Opryszczka narządów płciowych jest wywołana przez wirus Herpes simplex typu 2. Jest to typ wirusa przenoszonego drogą płciową i, podobnie jak w przypadku opryszczki wargowej, uaktywnia się w momencie osłabienia organizmu lub zwiększonego stresu.

Pierwszej jej objawy to zaczerwienienie i uczucia obrzmienia. Później pojawiają się, analogicznie jak na wargach, pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, zawierającym wirusa.

Chlamydioza to choroba bakteryjna. Największym ryzykiem jej zarażenia jest odbywanie stosunków płciowych bez zabezpieczenia (prezerwatywy). Jej ryzyko wzrasta w zależności od tego, ilu partnerów seksualnych ma kobieta.

Choroba ta przebiega bez większych dolegliwości. Można odczuwać lekkie pieczenie podczas oddawania moczu lub krwawienia między miesiączkami.

Infekcje intymne – jak zapobiegać?

Wychodzimy z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego proponujemy kilka prostych rozwiązań, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości.

Bezwzględnie należy pamiętać o codziennej higienie okolic intymnych (przynajmniej dwa razy dziennie) i higienie z większą częstotliwością (według potrzeb) w okresie miesiączkowania, stosowania antykoncepcji i w okresie miesiączki.

Wybieraj tzw. oddychającą i przewiewną bieliznę. Zrezygnuj z mocno ciasnej i opinającej bielizny, która może być przyczyną podrażnień, odparzeń i bolesnych otarć. Choć bielizna modelująca jest ostatnimi czasy bardzo popularna, ona także nie spełnia zdrowotnych zaleceń.

Ten rodzaj bielizny opina ciało, zmniejsza cyrkulację powietrza w okolicach intymnych i podrażnia nerwy. Unikaj także noszenia majtek na noc. Skóra może wtedy spokojnie „oddychać” i odpoczywać.

Najlepszy materiał to bawełna. Nawet jeśli bielizna jest syntetyczna lub jedwabna – dobrze, jeśli w miejscu okolic pochwy znajduje się wyściełające ją bawełniany fragment.

Duże znaczenie mają także regularne wizyty u ginekologa. Według zaleceń, ginekologa powinno się odwiedzać raz w roku, jest to jednak także kwestia indywidualna – podczas jednej wizyty lekarz może poprosić o kolejną kontrolę w krótszym odstępie czasowym. Należy więc zdać się na niego i na jego wiedzę.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.