Sucha skóra

Ranking leków na Sucha skóra

Problem suchej skóry

Sucha skóra to dość powszechny problem, zwłaszcza jeśli jest odwodniona lub narażona na działanie czynników zewnętrznych. Jak właściwie dbać o ten największy ludzki organ?

Problem suchej skóry

Sucha skóra to dość powszechny problem, zwłaszcza jeśli jest odwodniona lub narażona na działanie czynników zewnętrznych. Jak właściwie dbać o ten największy ludzki organ?

Skóra prawdę ci powie

Ludzka skóra to niemal dwa metry kwadratowe czułych receptorów, gruczołów oraz komórek, wrażliwych na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Stan skóry może świadczyć o zmianach zachodzących wewnątrz organizmu. Jej zadaniem jest reakcja na bodźce czuciowe oraz utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała. Skóra chroni organizm przed zakażeniami, uszkodzeniami, oddziaływaniem środowiska, temperatury oraz światła. W dużej mierze odpowiada również za wygląd, którego głównym wyznacznikiem jest właśnie stan skóry. Gruczoły znajdujące się na skórze odpowiadają za wydzielanie potu i reakcję na bodźce czuciowe, takie jak ciepło, zimno lub ból. Jest również odpowiedzialna za gospodarowanie witaminą D, która magazynowana jest właśnie w skórze, a pobierana ze środowiska (a dokładniej promieni UV).

Przyczyny suchej skóry

W naskórku gromadzi się nie tylko woda, która wygładza i ujędrnia skórę, ale również ceramidy, związki organiczne będące budulcem rogowej warstwy naskórka. Tworzą ciasną i skuteczną barierę chroniącą przed utratą wody, dzięki czemu stale jest nawilżona. Ich brak może powodować, że naskórek staje się mniej elastyczny i przesuszony. Niekorzystny wpływ na obecność ceramidów w warstwie rogowej naskórka mają wszelkie detergenty oraz zwykłe mydła, która przesuszają skórę. Produkcja ceramidów z wiekiem zanika, wskutek czego po 40. roku życia skóra staje się przesuszona mimo odpowiedniego nawodnienia organizmu. Proces utraty ceramidów i tym samym stopniowego przesuszania skóry przyspieszają: wysoka lub niska temperatura, klimatyzacja, zanieczyszczenie środowiska, chlorowana woda oraz kurz.

Niepokojące zmiany na skórze

W związku z działaniem wielu czynników dochodzi do niepokojących zmian w wyglądzie skóry. Staje się ona szorstka, zgrubiała, pomarszczona, może się złuszczyć lub zaczerwienić. Do tego pojawia się dyskomfort – swędzenie oraz pieczenie wywołane nadmierną suchością. Najbardziej podatna na zmiany jest skóra twarzy oraz dłoni, choć także na dekolcie, łokciach, w okolicy kolan czy stóp skóra może się nadmiernie łuszczyć. Takie zmiany świadczą o tym, że skóra nie spełnia swoich funkcji, staje się mniej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, a ponadto wygląda nieestetycznie. Zmiany te związane są również ze starzeniem się. Cera traci kolagen odpowiedzialny za jędrność skóry oraz niezbędną wodę i znajdujące się w niej minerały, aż wreszcie wiotczeje. Ten nieuchronny proces można wyłącznie spowolnić.

Stan skóry a zdrowie

Sucha skóra może mieć niejedno oblicze. Wyróżnia się trzy etapy wysuszenia. Lekko sucha skóra jest nieco napięta, pojawiły się niewielkie bruzdy, jest nieco złuszczona. W takim przypadku wystarczy sięgnąć po nawilżający krem, który przywróci skórze odpowiednie nawodnienie i zarazem dostarczy jej niezbędne składniki odżywcze. O suchej skórze należy mówić wówczas, gdy naskórek jest złuszczony i dodatkowo pojawiło się zaczerwienienie oraz pieczenie lub swędzenie. Bardzo sucha skóra wygląda nieestetycznie, oprócz bruzd pojawia się silne uczucie dyskomfortu, skóra piecze i jest mocno zaczerwieniona. W takim przypadku konieczna jest pomoc w postaci specjalistycznych preparatów o działaniu nawilżającym, należy również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Kiepski stan skóry nierzadko świadczy o zmianach wewnątrz organizmu, na przykład rozwoju konkretnych schorzeń. Sucha skóra bywa symptomem cukrzycy lub pogłębiających się problemów z niedoczynnością tarczycy. W ten sposób może również objawiać się niedobór witamin, któremu towarzyszy wypadanie włosów i łamliwość paznokci. Sucha skóra świadczy o odwodnieniu oraz niedożywieniu, należy zatem zadbać o codzienną porcję wody oraz zbilansowaną dietę. Przyczyną zmian skórnych może być również choroba skóry – łuszczyca, grzybica lub egzema. Nie należy bagatelizować zmian skórnych i na wszelki wypadek warto poddać się podstawowym badaniom lekarskim.

Jak dbać o skórę?

Główną przyczyną suchości skóry jest utrata wilgoci. By uzupełnić niedobór wody, należy regularnie nawadniać organizm, dostarczając mu przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Ponadto suchej skórze ulgę przyniosą specjalne kremy, które poprawią jej koloryt, pozwolą zagoić się powstającym rankom, a także wygładzą wysuszony naskórek. W dbaniu o skórę bardzo ważna jest pielęgnacja – warto zrezygnować z mydła na rzecz nawilżających żeli, a po kąpieli wsmarowywać w skórę oliwkę lub balsam. Na co dzień należy unikać kontaktu z suchym powietrzem, często wietrzyć pomieszczenia, natomiast latem zadbać dodatkową ochronę w postaci kremów z wysokim filtrem, który nie dopuści do tego, by promienie UV wysuszyły skórę.

Może zainteresuje Cię również:

Sucha skóra

Problem suchej skóry Sucha skóra to dość powszechny problem, zwłaszcza jeśli...