Ranking

Wróć do wszystkich rankingów
Nerwobóle

Nerwobóle

Nerwoból czyli neuralgia.

Każdy z nas od czasu do czasu czuje jakieś ukłucia w różnych częściach ciała. Może być to chociażby kark, choć jest to sprawa bardzo indywidualna. Ból pojawia się bardzo rzadko lub jest regularny. Co to jednak oznacza? Mogą być to objawy neuralgii, czy też inaczej nerwobólu. Niektórzy odnoszą się do tego schorzenia jako do pewnego rodzaju buntu naszego ciała, które za pomocą nerwobóli daje nam znać, że dzieje się coś niedobrego.

 • 1

  Diclac Lipogel

  5.05 opinii: 2

  Diclac Lipogel to preparat dostępny w postaci żelu. Żel wykazuje działanie przeciwbólowe i... czytaj więcej

 • 5

  Felogel NEO

  4.55 opinii: 2

  Felogel NEO to preparat dostępny w postaci żelu. Wskazaniem do stosowania żelu Felogel NEO jest:... czytaj więcej

 • 6

  ASPIRIN C

  4.465 opinii: 13

    Aspirin C to lek wykorzystywany w celu objawowego leczenia dolegliwości bólowych... czytaj więcej

 • 7

  APAP Extra

  4.335 opinii: 9

    Najsilniejszy lek z rodziny Apap znany jest z tego, że radzi sobie nie tylko z... czytaj więcej

 • 8

  POLOPIRYNA C plus

  4.295 opinii: 14

  Lek Polopiryna C Plus dostępny jest w formie musującego proszku o smaku cytrynowym. Ma działanie... czytaj więcej

 • 10

  Panadol Extra

  4.115 opinii: 9

  Panadol Extra jest preparatem posiadającym w swoim składzie kilka istotnych dla ludzkiego zdrowia... czytaj więcej

 • Skąd biorą się nerwobóle?

  Jak zapewne większość z nas zdaje sobie sprawę, nasze ciało to jedna wielka sieć włókien nerwowych, które w razie pojawienia się jakiejś choroby przesyłają odpowiednią informację do mózgu. Ten z kolei daje nam o tym znać w postaci bólu.

  W pewnych przypadkach nerwy decydują o bezpośrednim nadaniu tego rodzaju sygnału i to właśnie w takich sytuacjach można mówić o nerwobólu. Co ciekawe, zdarza się to dość często, a takie bóle napadowe mogą przybrać bardzo silną formę. Często ciężko jest określić powód takiego bólu, gdyż nerw jest praktycznie niezmieniony. W jego pobliżu nie występuje stan zapalny ani złamanie, w związku z czym można przyjąć, że nerw sam z siebie postanowił, że po prostu będzie nas bolał. Do wystąpienia bólu wywołanego przez nerwy może dojść np. w wyniku ucisku na nerw przez dysk kręgosłupa. 

  Wśród najczęściej występujących nerwobólów można wymienić chociażby neuralgię nerwu trójdzielnego bądź też nerwoból międzyżebrowy.

  Neuralgia nerwu trójdzielnego

  Ten rodzaj neuralgii dotyka przede wszystkim kobiety po 35 roku życia, a jej przyczyny nie są niestety znane. Niektórzy specjaliści sugerują, iż może mieć ona związek ze stanami zapalnymi w okolicach zębów czy zatok, urazami  lub uciskiem przez nieodpowiednie naczynia krwionośne. Warto również wiedzieć, że jednym z zadań tego właśnie nerwu jest czuciowe unerwienie połowy naszej twarzy.

  Jak rozpoznamy neuralgię nerwu trójdzielnego? Przede wszystkim po napadzie rwącego lub piekącego bólu, który może trwać do 15 minut albo dłużej. Dodatkowo mogą także wystąpić drgania mięśni twarzy oraz żuchwy czy łzawienie oka, ale czucie po danej stronie twarzy pozostaje takie samo. Takie napady bólu mogą pojawiać się od kilku razy dziennie do kilku w ciągu miesiąca. Napady towarzyszą zwykle takim czynnościom jak spożywanie posiłków, mówienie czy mycie zębów, ale rzadko pojawiają się w nocy. Ból zaczyna się zazwyczaj zawsze w tym samym miejscu po czym promieniuje wzdłuż całej gałęzi nerwu. Choć między kolejnymi napadami nie występują jakiekolwiek odchylenia od normy, to pacjenci odczuwają zmęczenie oraz lęk przed kolejnymi atakami. Bóle tego typu przestają dokuczać chorym zazwyczaj po okresie kilku tygodni, ale niestety mogą zdarzać się ich nawroty nawet po kilku latach.

  Jak leczy się neuralgię nerwu trójdzielnego?

  Z leków, które mogą pomóc w poradzeniu sobie z tego typu neuralgią, najczęściej zaleca się Amizepin, a gdy ten nie skutkuje Klonazepan czy Baclofen. Pacjenci korzystają także zwykle z akupunktury i fizykoterapii, a w sytuacjach gdy nic z wymienionych rzeczy nie pomaga można spróbować blokady alkoholem etylowym, chirurgicznego przecięcia gałęzi nerwu lub naświetlania promieniami RTG.

  Nerwoból barkowy

  Podobnie jak w przypadku poprzedniego typu nerwobólu, przyczyny jego wystąpienia nie są jasne, ale padają podejrzenia, iż na jego występowanie mogą wpływać nieprawidłowa budowa pobliskich mięśni bądź też zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego. Może być jednak tak, że nerw nas boli bo po prostu chce, co nazywane jest neuralgią samoistną.

  Ból, który na początku występuje w barku albo łopatce, następnie przenosi się na całą rękę. W części przypadków ból ten jest określany jako rozlany i tępy, a w innych jako korzeniowy i ostry. Ból staje się jeszcze większy gdy kichamy, kaszlemy lub nawet ruszamy tylko głową. 

  Jak leczy się nerwoból barkowy?

  Spośród leków najczęściej podawane są leki przeciwbólowe oraz Amizepan oraz Pilocarpina. Często wykorzystuje się również blokady nowokainowe, masaże, nagrzewania, ultradźwięki czy prądy diadynamiczne. W niektórych przypadkach koniecznością są jednak zabiegi operacyjne na kręgosłupie szyjnym, czy też usunięcie żebra szyjnego lub naświetlania promieniami RTG.