Kategorie produktów

Kategorie produktów

Chrapanie

  • Snoreeze Listki do gardła

    4.02 Bardzo dobry

    ilość opinii: 42

    Snoreeze Listki do gardła​ to wyrób medyczny dostępny w postaci listków. Produkt...

    Sprawdź
  • Datong spray do gardła

    4.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 27

    Datong spray do gardła to wyrób medyczny dostępny w postaci sprayu. Produkt rekomendowany...

    Sprawdź
  • Silence - innowacja przeciw chrapaniu

    3.91 Bardzo dobry

    ilość opinii: 23

    Preparat Silence to wyrób medyczny przeznaczony dla osób, które borykają się...

    Sprawdź
  • DATONG spray do nosa

    3.75 Bardzo dobry

    ilość opinii: 20

    DATONG spray do nosa to wyrób medyczny przeznaczony w postaci sprayu do nosa. Wskazaniem...

    Sprawdź
  • Puranox

    3.68 Bardzo dobry

    ilość opinii: 28

    Puranox to wyrób medyczny w postaci aerozolu dedykowany osobom zmagającym się z...

    Sprawdź
  • Desnoran

    3.5 Bardzo dobry

    ilość opinii: 12

    Desnoran to wyrób medyczny w postaci sprayu do nosa. Wskazaniem do stosowania produktu są...

    Sprawdź
  • SnoreBlock
    SnoreBlock

    3.43 Bardzo dobry

    ilość opinii: 21

    Chrapanie nigdy nie powinno być ignorowane, stanowi bowiem najlepszy dowód na to, że nie...

    Sprawdź
  • NIE CHRAP - spray do gardła

    3.34 Bardzo dobry

    ilość opinii: 41

    NIE CHRAP jest wyrobem medycznym leczniczym, dostępnym w postaci spray'u. Produkt ten...

    Sprawdź

Chrapanie

Chrapanie

Chrapanie jest poważnym problemem nie tylko dla samych osób chrapiących, ale także – a może nawet przede wszystkim – dla ich bliskich, którzy w nocy muszą znosić ich "koncerty". Żony od całych pokoleń szukają skutecznych sposobów na swoich chrapiących mężów, ale ostatecznie nic nie przynosi dobrych rezultatów. Nie pomaga gwizdanie, poszturchiwanie ani budzenie chrapiącej osoby.

Chrapanie partnera może prowadzić do poważnych problemów ze snem. Niektórzy ludzie tracą w taki sposób nawet dwie godziny snu każdej nocy.

Jakie są przyczyny tej dolegliwości? Czy można skutecznie zapobiegać chrapaniu?

Uciążliwy problem chrapania

Według statystyk, 80% chrapiących ludzi to mężczyźni. U kobiet ta przypadłość pojawia się zazwyczaj dopiero po menopauzie. Zdaniem lekarzy w 60% przypadków chrapanie wynika z przyczyn fizjologicznych, nie stanowi zatem bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia. Głośność chrapania jest kwestią czysto indywidualną, i o ile niektóre osoby chrapią dość cicho, o tyle możliwe jest osiągnięcie poziomu nawet 90 decybeli. Warto przy tym zauważyć, że pracująca kosiarka do trawy osiąga głośność 70 – 93 decybeli.

Chrapanie a bezdech senny

Nie można nazwać chrapania chorobą. Spowodowane jest ono utrudnionym przepływem powietrza przez gardło. O realnym zagrożeniu dla zdrowia można mówić w przypadku chrapania patologicznego i tak zwanego bezdechu – polega to na tym, że przez krtań przestaje przepływać powietrze.

Na taką przypadłość cierpią najczęściej osoby ze skrzywioną przegrodą nosową, wydłużonym podniebieniem miękkim, powiększonymi migdałkami, przerośniętym języczkiem albo wszystkimi innymi nieprawidłowościami w budowie dróg oddechowych.

Chrapią najczęściej ludzie z nadwagą, nadciśnieniem tętniczym oraz kobiety po menopauzie. Na chrapanie wpływa także alkohol spożywany bezpośrednio przed snem. 

W czasie snu dochodzi do zwiotczenia mięśniówki i zwisania tylnej części naszej gardzieli. Zwisająca gardziel dotyka wówczas nasady języka. Tworzy się w taki sposób szczelina, przez którą oddychamy w czasie snu. Czasami zdarza się jednak, że z powodu niedrożnych dróg oddechowych nie jesteśmy w stanie nabrać w pełni powietrza do płuc. We krwi rośnie stężenie dwutlenku węgla, a sygnał o tym wysyłany jest do mózgu. Sygnał ten odbierany jest jako informacja, że ciało śpiącego człowieka nie pracuje prawidłowo.

Mózg automatycznie uruchamia pracę dodatkowych mięśni oddechowych – przeponę oraz mięśnie klatki piersiowej. Bezdech może trwać od 10 do 60 sekund, po czym następuje nagły, bardzo gwałtowny wdech. Takie zjawisko jest zdaniem lekarzy czymś zupełnie normalnym i od czasu do czasu zdarza się we śnie każdemu człowiekowi. Problem pojawia się jednak w sytuacji, kiedy do takiego bezdechu dochodzi więcej niż 10 razy w ciągu godziny. W takim wypadku możemy już mówić o zespole bezdechu sennego.

Statystyki pokazują, że w samej Polsce żyje około 100 tysięcy ludzi, którzy cierpią na problem bezdechu sennego, który powinni leczyć. Niestety, tylko niewielu z nich zgłasza się po pomoc do specjalistów, co jest poważnym błędem. Osoby takie nie zdają sobie sprawy z tego, że chorują na dość poważną dolegliwość; własnego chrapania w nocy zazwyczaj nie pamiętamy po obudzeniu się.

Nocne obserwowanie osoby chrapiącej jest niestety ważnym zadaniem ich partnerów. Trzeba stwierdzić, czy takie bezdechy w ciągu nocy zdarzają się więcej niż 10 razy na godzinę. W takim przypadku można bowiem podejrzewać poważną chorobę, która wymaga leczenia.

Największe ryzyko wystąpienia bezdechu istnieje w przypadku chrapiących mężczyzn po czterdziestym roku życia. Ciśnienie czy nadwaga dodatkowo zwiększa takie zagrożenie. W dużej grupie ryzyka znajdują się także otyłe kobiety po 55 roku życia. Osoby cierpiące na takie choroby w ciągu dnia często są zmęczone, zaspane i rozdrażnione. Stale cierpią na bóle głowy i ogólne problemy z koncentracją czy myśleniem.

Osoby chrapiące muszą także uważać na przyspieszone tętno i podwyższone ciśnienie krwi – objawy często towarzyszące chrapaniu. W takim przypadku sprawa jest już poważna, bowiem niepozorne chrapanie może prowadzić do groźnych chorób serca i układu krwionośnego.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.