Jak pozbyć się opryszczki szybko i skutecznie?

Jak pozbyć się opryszczki szybko i skutecznie?

Drobne, bolesne pęcherzyki, które pojawiają się na Twoich wargach dosłownie z dnia na dzień to niechybnie pierwsze oznaki opryszczki wargowej. Choroba ta, zwana również „zimnem”, przy zastosowaniu skutecznego leczenia wcale nie musi rozwinąć się w oszpecające twarz zmiany. Mimo, że sama choroba jest stosunkowo niegroźna, należy leczyć ją jak najszybciej, aby uniknąć groźnych dla zdrowia powikłań. 

Przyczyny opryszczki

Opryszczka wargowa wywoływana jest przez wirusa HSV1. Lekarze szacują, że wirusem opryszczki zakażone jest około 80% ludzi! Choroba ta przenosi się drogą kropelkową — zarazić można się np. przez pocałunek, używanie wspólnego ręcznika lub sztućców z osobą, u której pojawiły się pęcherzyki. Gdy już raz złapaliśmy opryszczkę, stajemy się nosicielami chorobotwórczego wirusa. Wirus zagnieżdża się w komórkach nerwowych i czeka uśpiony na okazję do ataku. Może zostać „obudzony” w okresie przemęczenia i osłabienia odporności organizmu, w czasie menstruacji, a nawet zabiegów dentystycznych. Wówczas wędruje wzdłuż nerwu aż do skóry czy błony śluzowej, gdzie zaczyna się namnażać, doprowadzając do powstania stanu zapalnego i rozwoju pęcherzyków. 

Objawy opryszczki

Objawy opryszczki wargowej od zaczerwienienia do strupka rozwijają się zazwyczaj w ciągu kilkunastu dni.

  • Na początku skóra staje się bardziej napięta, pojawia się świąd i pieczenie.
  • Na wardze pojawia się miejscowe zaczerwienienie, a następnie tworzy się mała grudka.
  • Kolejnym etapem jest wysiew małych, bolesnych pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym.
  • Po około tygodniu pęcherzyki zaczynają pękać, tworząc bolesne nadżerki. UWAGA: w płynie surowiczym pęcherzyków znajdują się wirusy i właśnie na tym etapie ryzyko zakażenia oczu oraz zarażenia innych osób jest największe! 
  • Mniej więcej po kolejnym tygodniu nadżerki zaczynają przysychać i goić się, tworząc łatwo pękające strupki. Strupki odpadają bez śladu, jeśli jednak będziemy je zdrapywać, może dojść do nadkażenia bakteryjnego, co wydłuża czas leczenia oraz niesie ryzyko powstania nieestetycznych blizn.

Metody na szybkie pozbycie się opryszczki

Organizm potrafi zwalczyć opryszczkę samodzielnie w ciągu 3-4 tygodni. To trochę długo, prawda? Istnieją jednak sprawdzone sposoby, aby złagodzić jej objawy oraz skrócić czas choroby.

W przypadku, gdy nie mamy pod ręką specjalistycznych preparatów, można spróbować domowych środków jak np. przykładanie przekrojonego ząbka czosnku, zastosowanie okładu z naparu melisy, smarowanie chorego miejsca miodem lub namoczoną w wodzie tabletką polopiryny (działanie przeciwzapalne). Aby ukoić bolesne „zimno”, można także przyłożyć do wargi kostkę lodu.

Aby osłabić objawy opryszczki wargowej, najlepiej jest jak najszybciej sięgnąć po preparaty przeciwwirusowe. Opryszczkę leczy się miejscowo i ogólnie. 

  • leczenie miejscowe: do wyboru mamy różnego rodzaju kremy (głównie na bazie acyklowiru, jak np. Zovirax Duo czy Herpex), płyny do przemywania rany (jak np. Sonol) i pasty (głównie cynkowe, jak np. obecny w wielu domach Sudocrem), które odkażają, osuszają ranki i zmniejszają podatność na infekcję. Preparaty należy nakładać zarówno na zmienione chorobowo miejsca, jak i na otaczającą je skórę. Należy je stosować przez 5-10 dni.
  • leczenie ogólne: stosuje się je podczas opryszczki nawrotowej i obejmuje ono przyjmowanie doustnie produktów leczniczych (np. pochodnych acyklowiru). Zaleca się także zażywanie witamin B1 oraz B2. 

Zachęcamy do zapoznania się z kategorią  produktów na opryszczkę w serwisie Medsowa.pl.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.