Ranking

Wróć do wszystkich rankingów
Menopauza

Menopauza

Czym jest menopauza?

Menopauza to określenie, używane w stosunku do ostatecznego wygaśnięcia czynności jajników co związane jest z tym, że zaczynają zanikać zdolności owulacyjne u kobiety, a tym samym możliwość reprodukcji. W zależności od tego jakie są indywidualne uwarunkowania organizmu, a także w jakim regionie kobieta żyje, stan ten może się pojawić między 40 a 58 rokiem życia. Moment tej zmiany wyznacza się w momencie, gdy przez okres 12 miesięcy nie występowała menstruacja. Po tym czasie należy powiedzieć, że kobieta staje się bezpłodna i nie może już zajść w ciąże. Często myli się to z klimakterium i jest to wyraźnie popełniany błąd w języku potocznym. Jako klimakterium określa się bowiem okres kilku lat przed występowaniem ostatniego krwawienia i rok po tym, a menopauza jest tak naprawdę jego kluczowym elementem.

 • 1

  Femal FORTE MENOPAUZA

  5.05 opinii: 3

  Femal FORTE MENOPAUZA to suplement diety dostępny w postaci tabletek stworzony z troską o... czytaj więcej

 • 2

  Menostop

  4.675 opinii: 6

  Menostop to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Preparat został stworzony z myślą o... czytaj więcej

 • 3

  Vita-Femin

  4.675 opinii: 3

  Vita-Femin to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Preparat został stworzony z myślą o... czytaj więcej

 • 5

  FEMIFLAVON

  4.55 opinii: 2

  FEMIFLAVON to suplement diety dostępny w postaci tabletek. Lekarze zalecają preparat FEMIFLAVON... czytaj więcej

 • 6

  Olimp Menopauzin

  4.335 opinii: 9

  Olimp Menopauzin to suplement diety dostępny w postaci tabletek. Preparat rekomendowany jest dla... czytaj więcej

 • 7

  Mabelle

  4.335 opinii: 3

  Mabelle to suplement diety dostępny w postaci tabletek. Lekarze zalecają swoim pacjentkom... czytaj więcej

 • 8

  Falvit Estro+

  4.05 opinii: 2

  Falvit Estro+ to suplement diety dostępny w postaci tabletek. Suplement diety przeznaczony jest... czytaj więcej

 • 9

  Klimadynon

  4.05 opinii: 2

  Klimadynon to lek dostępny w postaci tabletek. Preparat rekomendowany jest dla pacjentek,... czytaj więcej

 • 10

  Menoplant Soy-a 40+

  4.05 opinii: 5

  Menoplant Soy-a 40+ to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Preparat w... czytaj więcej

 • Przyczyny menopauzy.

  W czasie nastąpienia menopauzy występuje sytuacja, w której właściwości traci hormon folikulotropowy, który odpowiada za wydzielanie estrogenów i pobudzenie pęcherzyków jajowych do wzrostu. Komórki jajowe stają się na niego odporne, a to skutkuje mniejsz jest produkcja estrogenu oraz progesteronu. 

  Jest to kluczowa zmiana ponieważ właśnie estrogen wywiera wielki wpływ na stan fizyczny ale także na psychikę kobiety. Z uwagi na to trzeba powiedzieć, że wydatnie będzie działać na dużą część tkanek w organizmie kobiety. Gwałtowne obniżenie będzie wpływać na wiele nieprzyjemnych objawów. 

  Objawy menopauzy.

  Dolegliwości w tym okresie są bardzo kłopotliwe dla kobiety. Pojawiają się nagle duszności, napady gorąca, potliwość. Dopełnieniem zmian jest fakt, że kobieta czuje się bardzo przemęczona, a także pojawia się problem z bezsennością. Zestawienie takich czynników w połączeniu ze zmianami hormonalnymi prowadzi do wielkiej drażliwości oraz wahania nastrojów co jest wielkim problemem wielu kobiet w tym właśnie okresie. Główne objawy menopauzy to:

  - uderzenia gorąca
  - zimne dreszcze
  - nagłe zaczerwienienia twarzy
  - kołatanie serca
  - nocne poty
  - kłopoty z pamięcią
  - drażliwość
  - uczucie rzygnębienia
  - bezsenność

  Jak radzić sobie z menopauzą?

  Najlepiej jeśli rozpoczniemy terapię hormonalną, ważne jednak by zrobić to przed samą menopauzą, lub kiedy wystąpią pierwsze objawy klimakterium. Dzięki temu zapobiegniemy pojawieniu się zmian spowodowanych niedoborem estrogenów. Dla kobiet, które borykają się z takimi objawami menopauzy jak suchość pochwy, ból przy współżyciu czy nawracające infekcje dróg rodnych, nerek i pęcherza leczenie hormonalnie będzie idealnym rozwiązaniem. 

  Warto podkreślić, że same objawy nie wystarczą, by lekarz przepisał leczenie hormonalne. Ważne jest wcześniejsze przeprowadzenie badań, które wykluczą ewentualne przeciwwskazania. Następnie na podstawie wyników, lekarz dobiera leki do potrzeb klientki. U wielu kobiet objawy menopauzy maleją lub całkowicie ustępują po 2-3 latach leczenia.


  Ważne jest by kobiety, które dotyka menopauza, nie bały się informować o tym lekarza, a szczególnie by nie wstydziły się mówić o objawach jakie je dotknęły. Dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, które pomoże w złagodzeniu objawów choroby.