Ranking

Wróć do wszystkich rankingów
Kaszel

Kaszel

Kaszel – podrażnienie błony śluzowej

Kaszel powstaje, kiedy nasza błona śluzowa w układzie oddechowym jest podrażniana. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy rozwijają się choroby układu oddechowego, więc nie bez powodu kaszel uznawany jest za ich najważniejszy objaw. Bezpośrednich przyczyn drażnienia może być jednak bardzo wiele.

 • 1

  ACC Mini

  4.785 opinii: 9

  ACC Mini to lek dostępny w postaci tabletek musujących. Preparat skutecznie rozdziela wydzielinę... czytaj więcej

 • 2

  Althaeae

  4.755 opinii: 8

  Althaeae to lek dostępny w postaci syropu. Preparat w szczególności rekomendowany jest dla... czytaj więcej

 • 3

  Febrisan

  4.645 opinii: 11

  Febrisan to niezwykle popularny lek, który stosowany jest w leczeniu objawów... czytaj więcej

 • 4

  Olbas Oil

  4.635 opinii: 8

  Olbas Oil to lek dostępny w postaci płynu do inhalacji parowej. Lekarze zalecają swoim pacjentom... czytaj więcej

 • 5

  Plantaginis

  4.65 opinii: 10

  Plantaginis to preparat dostępny w postaci syropu. Preparat rekomendowany jest dla osób,... czytaj więcej

 • 6

  Tymianek i podbiał

  4.565 opinii: 9

  Lek Tymianek i podbiał dostępny jest w formie pastylek do ssania. Lekarze zalecają swoim... czytaj więcej

 • 7

  Vicks Drops

  4.55 opinii: 6

  Vicks Drops to preparat dostępny w postaci cukierków. Cukierki Vicks Drops pozbawione są... czytaj więcej

 • 8

  DISNEMAR dla Dzieci

  4.385 opinii: 8

  DISNEMAR dla Dzieci to aerozol do nosa. Preparat przeznaczony jest dla dzieci i niemowląt.... czytaj więcej

 • 9

  Herbapect Junior

  4.35 opinii: 27

  Herbapect Junior to produkt dostępny w postaci syropu. Preparat przeznaczony jest do... czytaj więcej

 • 10

  Sal Ems Factitium

  4.295 opinii: 7

  Sal Ems Factitium to lek dostępny w postaci tabletek musujących. Preparat w szczególności... czytaj więcej

 • Skąd bierze się kaszel?

  Z kaszlem będziemy mieli do czynienia, gdy do dróg oddechowych dostanie się ciało obce, we wdychanym powietrzu znajdą się drażniące gazy lub pyły w bardzo dużych ilościach, kiedy dochodzi do nadprodukcji wydzieliny w drogach oddechowych i oczywiście w sytuacji, kiedy na błonach śluzowych pojawiają się patogeny, takie jak bakterie, grzyby lub wirusy. Sam mechanizm kaszlu jest wyjątkowo prosty. Po silniejszym wdechu następuje zamkniecie głośni, co uniemożliwia ucieczkę gazu i tym samym zwiększa jego ciśnienie przy ruchu klatki piersiowej charakterystycznym dla wydechu. Kiedy wreszcie powietrze jest uwalniane z płuc, dzieje się to w sposób gwałtowny, by wszystkie niepożądane substancje zostały wraz z podmuchem usunięte. Kaszlemy.

  Kaszel może być związany także z innymi podłożami. Najczęściej oczywiście są to schorzenia górnych i/lub dolnych dróg oddechowych, ostre lub przewlekłe, ale w niektórych przypadkach może być to objaw niewydolności serca lub niedomykania się zastawki mitralnej serca, chorób układu pokarmowego, w tym zwłaszcza refluksu żołądkowo-przełykowego, niektóre leki mogą powodować takie działanie niepożądane, a w przebiegu niektórych reakcji alergicznych także można obserwować odruch kaszlu. Jeśli żadna z powyższych przyczyn nie zostaje zidentyfikowana, mówimy o podłożu idiopatycznym, czyli de facto uznajemy, że nie wiemy, co powoduje kaszel. Co ciekawe, przyczyną kaszlu może być także stan psychiczny osoby uskarżającej się na dolegliwości, głównie przewlekły lub silny stres.

  Jak dzielimy kaszel?

  Kaszel zwykle dzielimy na suchy i mokry. Kaszel suchy to kasłanie bez odrywania się żadnej wydzieliny z dróg oddechowych. Obserwowany jest zazwyczaj przy wirusowych infekcjach górnych dróg oddechowych. Charakterystyczne dla niego jest odczuwanie drapania lub swędzenia w gardle oraz suchości jamy ustnej. Kaszel suchy pojawia się również w przebiegu astmy oskrzelowej, w chorobach śródmiąższowych płuc, przy niewydolności serca i jako reakcja na niektóre leki. Wśród leków, które najczęściej powodują problemy, należy wyliczyć zwłaszcza inhibitory ACE wykorzystywane w obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi. 

  Drugi rodzaj kaszlu to tak zwany kaszel mokry, czyli kaszel produktywny. Czasami określa się go także mianem kaszlu wilgotnego. Charakteryzuje się on tym, że jego przyczyną jest zaleganie w drogach oddechowych dużej ilości wydzielin, które utrudniają oddychanie i muszą być usunięte. Praprzyczyną tego kaszlu jest nadprodukcja wydzielin i walka z nim wymaga zlikwidowania tego zjawiska. Jest ono najczęściej związane z ostrymi zapaleniami dróg oddechowych, jak pa przykład przy zapaleniu oskrzeli lub płuc. Obserwuje się go także przy przewlekłych stanach zapalnych charakterystycznych chociażby dla mukowiscydozy.