Ranking

Wróć do wszystkich rankingów
Kac

Kac

Czym jest kac?

Kac to efekt nadmiernego spożycia alkoholu. Zazwyczaj pojawia się kolejnego dnia po zakrapianej imprezie i sowicie daje się we znaki. Przepiciu sprzyjają okazjonalne sytuacje, np. rodzinna uroczystość lub zabawa karnawałowa. Każdy człowiek poszukuje skutecznej metody na kaca, stosując sposoby babć, metody domowe oraz zakupione w aptece farmaceutyki. Najczęstsze symptomy przepicia to uciążliwy, pulsujący ból głowy, mdłości oraz trudne do ugaszenia pragnienie. Jak radzić sobie z kacem, by szybko minął i sprawiał nadmiernych problemów?

 • 2

  Alka-Seltzer

  3.825 opinii: 17

  Alka Seltzer jest preparatem o umiarkowanym działaniu przeznaczonym dla średnich stanów... czytaj więcej

 • 3

  Kudzu Root

  3.185 opinii: 11

  Kudzu Root to suplement diety, który ma dostarczać do organizmu izoflawony roślinne. Dzięi... czytaj więcej

 • 4

  Kudzu

  3.115 opinii: 9

  Kudzu to nowoczesny preparat, który ma działać wspierająco: - kurację w której... czytaj więcej

 • 6

  2KC

  0.05 opinii: 0
 • Kilka najskuteczniejszych sposobów na kaca. 

  Praktycznie każdy człowiek, który co najmniej raz w życiu cierpiał z powodu przepicia, zna różne sposoby na kaca. Jedne przynoszą pożądane efekty, inne niwelują dolegliwości w niewielkim stopniu. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze i najskuteczniejsze sposoby wali z kacem. Warto je wykorzystać w sytuacji, gdy przepicie zacznie dawać się we znaki po zabawie karnawałowej lub rodzinnej imprezie, czyli wtedy, gdy stracisz umiar i obudzisz się skacowany.  Co zrobić, by po przepiciu szybko wrócić do formy i odzyskać komfort życia?

  • Prysznic na dobry początek

  Naprzemienny prysznic, czyli polewanie całego ciała raz ciepłą, raz chłodną wodą zmniejszy uczucie niebotycznego wręcz zmęczenia. Najlepiej zacząć od ciepłego duszu i kończyć na chłodnym prysznicu. Do mycia warto użyć żelu z dodatkiem limonki, cytryny lub pomarańczy intensywny zapach cytrusów orzeźwi i pobudzi, dodając jednocześnie energii.  

  • Szklanka soku na orzeźwienie i otrzeźwienie

  Alkohol działa moczopędnie, efektem czego jest utrata cennych minerałów, m.in. magnezu, sodu, potasu i wapnia oraz witamin, w tym witaminy C, posiadającej właściwości odtruwające i stanowiącej silny antyoksydant.  Utrata cennych minerałów i witamin w znaczny sposób pogłębia dolegliwości, jakie wywołuje kac. Pijąc soki owocowe i warzywne w prosty i bezpieczny sposób można uzupełnić niedobór minerałów i witamin, niwelując w ten sposób dokuczliwe symptomy przepicia. 
  Samopoczucie skutecznie poprawi popularny sok pomidorowy, doskonałe źródło potasu i magnezu oraz sok z kiszonej kapusty, zawierający optymalną dawkę witaminy C oraz wapnia. 

  • Łyżka miodu na kaca

  Efektem spożywania znacznych ilości alkoholu są znaczne ubytki glukozy, źródła energii dla wszystkich komórek w organizmie. Niedobór glukozy to częsta przyczyna pojawienia się objawów hipoglikemii, czyli niedoboru glukozy. Efektem tej sytuacji jest ogólne osłabienie, drżenie ciała, także rąk, kłopoty z koncentracją oraz przyspieszone tętno. Samopoczucie doskonale poprawi łyżka naturalnego miodu. Znajdująca się w nim fruktoza, czyli cukier prosty, w krótkim czasie optymalnie zwiększy poziom glukozy, przyspieszając jednocześnie rozkład alkoholu.Podobne efekty przyniesie zjedzenie 2-3 łyżeczek wysokosłodzonego dżemu, konfitury lub wypicie soku owocowego.  

  • Jajko na miękko też pomoże

  Alkohol często podrażnia żołądek i przełyk, czego efektem jest m.in. uczucie ciężkości, mdłości, a nawet zgaga. Po przepiciu należy więc unikać potraw ciężkostrawnych. Poranny posiłek powinien być lekki, a pry tym konkretny. Warto zadbać, by jednym z elementów śniadania były jajka, najlepiej ugotowane na miękko. Jajka zawierają cysteinę – aminokwas, który przyspiesza metabolizm i jednocześnie działa odtruwająco, wspomagając skuteczne usuwanie toksyn z organizmu. Osoby, które nie lubią jajek lub nie mogą ich spożywać, mogą zjeść lekki, nietłusty rosół, który także jest bogaty w zbawienną cysteinę.

  • Intensywne nawadnianie zniweluje oznaki kaca

  Niebotyczne wręcz pragnienie to jeden z głównych symptomów kaca. Przyczyną tego jest fakt, iż alkohol zaburza wydzielanie wazopresyny – hormonu, który zapobiega odwodnieniu organizmu. W efekcie woda zamiast trafiać do tkanek, jest wydalana na zewnątrz – przykładowo jeden drink (ok. 250 ml) powoduje utratę od 800 do 1000 ml wody, czyli nawet czterokrotnie więcej. Chcąc zniwelować tę dolegliwość, warto bezpośrednio po przebudzeniu wypić 1-2 szklanki niegazowanej wody mineralnej, popijając ja przez cały dzień celem optymalnego nawodnienia organizmu. 

  • Długi spacer sposobem na przepicie

  Po zjedzeniu lekkostrawnego śniadania, bogatego w glukozę, witaminy i minerały, warto wybrać się na długi, niezbyt intensywny spacer. Dotleniony w ten sposób mózg będzie lepiej pracował, efektem czego jest zniwelowanie bólu głowy i zmęczenia oraz wyraźna poprawa nastroju.