Ranking

Wróć do wszystkich rankingów
Suche oczy

Suche oczy

Czy to może być zespół suchego oka?

Stan, w którym oczy są zaczerwienione i pieką nazywa się zespołem suchego oka. To dość poważne schorzenie, które utrudnia postrzeganie i może wywołać ból.

 • 1

  Amidrop

  4.435 opinii: 7

  Amidrop to preparat dostępny w postaci płynu do przemywania oczu. Preparat wykazuje kojąco oraz... czytaj więcej

 • 2

  HYLO-CARE

  4.425 opinii: 12

  HYLO-CARE to preparat dostępny w postaci kropli do oczu. Preparat w szczególności... czytaj więcej

 • 3

  Hyal-Drop Multi

  4.45 opinii: 5

  Hyal-Drop Multi to preparat dostępny w postaci kropli do oczu i soczewek. Krople delikatnie... czytaj więcej

 • 4

  Starazolin HydroBalance

  4.45 opinii: 10

  Starazolin HydroBalance to lek, który dostępny jest w formie kropli do oczu. Preparat daje... czytaj więcej

 • 5

  Systane BALANCE

  4.255 opinii: 4

  Systane BALANCE to preparat dostępny w postaci kropli. Preparat w szczególności... czytaj więcej

 • 6

  HYLO-COMOD

  4.25 opinii: 5

  HYLO-COMOD to lek dostępny w postaci kropli do oczu. Preparat w szczególności polecany... czytaj więcej

 • 7

  Systane ULTRA

  4.05 opinii: 2

  Systane ULTRA to lek, który dostępny jest w formie kropli do oczu. Preparat przeznaczony... czytaj więcej

 • 9

  Starazolin HydroBalance One

  3.885 opinii: 8

  Starazolin HydroBalance One to preparat dostępny w postaci kropli do oczu. Preparat w... czytaj więcej

 • 10

  BIOLUTEINA

  3.635 opinii: 8

  BIOLUTEINA to suplement dostępny w postaci tabletek. Preparat w szczególności polecany... czytaj więcej

 • Problem suchych oczu

  Zespołem suchego oka nazywa się zbiór objawów, które towarzyszą nieprawidłowemu nawilżeniu gałki ocznej. Wpływ na stan oczu mają głównie czynniki zewnętrzne, bywa jednak, że dochodzi do uszkodzenia kanalików łzowych odpowiedzialnych za nawilżanie oczu. To dość powszechne zjawisko; szacuje się, że na zespół suchego oka cierpi nawet połowa osób noszących soczewki kontaktowe, natomiast w całej populacji ze schorzeniem może zmagać się nawet 30% osób. Zwykle problem ten bywa bagatelizowany, tłumaczony zwykłym przemęczeniem lub nieprzespaną nocą. W rzeczywistości zespół suchego oka może być niebezpieczny, zwłaszcza jeśli dojdzie do infekcji oczu. Łza służy nie tylko odpowiedniemu nawilżeniu, ale również oczyszczaniu oczu z ciał obcych oraz ochroną przed bakteriami.

  Przyczyny zespołu suchego oka

  Przyczyny zespołu suchego oka mogą mieć również podłoże chorobowe. Nadmierna suchość gałek ocznych towarzyszy problemom skórnym, takim jak trądzik czy łojotok, a także zmianom nowotworowym, chorobom tarczycy oraz cukrzycy. Za kiepski stan oczu odpowiada również niedobór witaminy A, która bierze czynny udział w odbieraniu bodźców wzrokowych. Wiele kobiet w ciąży zmaga się z suchością oczu, co wiąże się ze zmianami hormonalnymi.

  Gałki oczne przez cały czas narażone są na zanieczyszczenia oraz suche powietrze, a stan ten pogarsza długotrwałe wytężanie wzroku podczas jazdy samochodem lub czytania, a także całodzienna praca przy komputerze. Nie dziwi zatem, że zespół suchego oka towarzyszy osobom, które długo pracują, są na ogól zestresowane, kiepsko sypiają i prowadzą niezdrową dietę. Zespół suchego oka utrudnia pracę i postrzeganie, stąd też nie należy bagatelizować pierwszych objawów.

  Objawy zespołu suchego oka

  Zazwyczaj objawy mylone są z przemęczeniem – w takich chwilach naczynka krwionośne są wyraźnie widoczne, pojawia się również pieczenie. W przypadku zespołu suchego oka dodatkowo wzmaga się wrażenie, że do oka dostało się ciało obce, które szczypie i utrudnia postrzeganie. To złudzenie wynikające z suchości gałki ocznej, której brakuje odpowiedniego nawilżenia. Do pozostałych objawów zalicza się światłowstręt, zamglone widzenie oraz ciężkość powiek wywołaną zmęczeniem. Do tego mogą dołączyć inne objawy, takie jak zawroty lub ból głowy. Przyczyną tego stanu rzeczy może być zbyt rzadkie mruganie. Zanieczyszczenie oraz klimatyzacja również niekorzystnie wpływają na zdolność widzenia, a także zwiększają ryzyko zakażenia w obrębie oka.

  Leczenie zespołu suchego oka

  W sytuacji, w której oczy są wyraźnie suche i pojawiły się problemy z postrzeganiem, warto sięgnąć po preparaty mające na celu nawilżenie gałki ocznej. W aptekach dostępne są sztuczne łzy, uzupełniające niedobór wody oraz tzw. film łzowy, czyli warstwę cieczy łzowej znajdującej się na powierzchni oka. W ich skład wchodzi kwas hialuronowy oraz gliceryna, które imitują prawdziwe łzy. Krople do oczu należy stosować zgodnie z zaleceniami na ulotce.

  Jeśli problem suchych oczu nie zniknął mimo stosowania preparatów nawilżających, należy skorzystać z pomocy okulisty. Wykona on dwa testy, które posłużą mu do oceny nawilżenia oka oraz ewentualnych problemów z wydzielaniem łez. Lekarz sprawdza również jakość łez – może okazać się, że zbyt szybko wysychają i nie stanowią bariery obronnej dla oka. Po postawieniu diagnozy okulista może zdecydować się na zabieg założenia mikroskopijnych koreczków do kanalików łzowych. Czynność ta ma na celu zamknięcie punków łzowych, dzięki czemu łzy będą spływać w stronę oka.