Ranking

Wróć do wszystkich rankingów
Zaczerwienione oczy

Zaczerwienione oczy

Zaczerwienione oczy - co mogą oznaczać?

Żyłki widoczne na białkach oczu świadczą z reguły o zmęczeniu, nieco rzadziej mogą być objawem zapalenia spojówek lub alergii. Taki stan rzeczy nie powinien trwać jednak zbyt długo.

 • 2

  Starazolin HydroBalance

  4.55 opinii: 12

  Starazolin HydroBalance to lek, który dostępny jest w formie kropli do oczu. Preparat daje... czytaj więcej

 • 3

  Amidrop

  4.435 opinii: 7

  Amidrop to preparat dostępny w postaci płynu do przemywania oczu. Preparat wykazuje kojąco oraz... czytaj więcej

 • 4

  Hyal-Drop Multi

  4.45 opinii: 5

  Hyal-Drop Multi to preparat dostępny w postaci kropli do oczu i soczewek. Krople delikatnie... czytaj więcej

 • 5

  Systane BALANCE

  4.255 opinii: 4

  Systane BALANCE to preparat dostępny w postaci kropli. Preparat w szczególności... czytaj więcej

 • 6

  Starazolin

  4.145 opinii: 29

  Starazolin to krople do oczu, których zadaniem jest zmniejszenie przekrwienia oka. Krople... czytaj więcej

 • 9

  Starazolin HydroBalance One

  3.885 opinii: 8

  Starazolin HydroBalance One to preparat dostępny w postaci kropli do oczu. Preparat w... czytaj więcej

 • 10

  Visine Classic

  3.675 opinii: 3

  Visine Classic to preparat dostępny w postaci kropli do oczu. Preparat w szczególności... czytaj więcej

 • Kiedy to zmęczenie, a kiedy choroba

  Opisywany objaw nosi miano „czerwonego oka” – to jedno z częściej diagnozowanych schorzeń okulistycznych. Poszerzeniu ulegają naczynia krwionośne spojówki i to one tworzą kontrast między czerwonymi żyłkami, a białą powłoką oka. Nieco rzadziej dochodzi do poszerzenia naczyń krwionośnych pozostałych części oka.

  Z reguły oczy stają się zaczerwienione z powodu przemęczenia, zbyt długiego wpatrywania się w monitor lub pracy przy ostrym naświetleniu. Towarzyszy im wówczas pieczenie, zaburzenie ostrości widzenia oraz ból głowy. W takim przypadku nie należy przecierać oczu, ale odejść od komputera lub oświetlenia i przewietrzyć pomieszczenie lub wyjść na zewnątrz.

  Żyłki widoczne są również po nieprzespanej nocy, a zaczerwienie utrzymuje się przez kilka kolejnych godzin. Doraźną ulgę przynoszą krople nawilżające, czyli tak zwane sztuczne łzy. Jeśli jednak problem nawraca, a nawilżanie nie pomaga, może się okazać, że to zapalenie spojówek lub zespół suchego oka.

  Warto zadbać w takim przypadku o higienę snu – nie kłaść się w środku nocy, wysypiać się, wietrzyć pomieszczenie przed zaśnięciem.

  Zapalenie spojówek

  Jeśli za zaczerwienienie oczu nie jest odpowiedzialne ani zmęczenie, ani działanie czynników zewnętrznych możliwe, że doszło do zapalenia spojówek. Może mieć ono charakter wirusowy, bakteryjny lub alergiczny. Do zapalenia doprowadza też noszenie źle dobranych soczewek kontaktowych lub dostanie się do oczu chlorowanej wody. Oprócz silnego zaczerwienienia pojawia się również opuchlizna powiek, nadmierne łzawienie oczu, pieczenie i światłowstręt.

  Zespół suchego oka

  Nieco innym schorzeniem jest zespół suchego oka, charakteryzujący się niewystarczającym nawilżeniem gałki ocznej. Receptory łez nie wytwarzają wówczas odpowiedniej ilości łez potrzebnej do nawilżenia gałki ocznej. Dzieje się tak z powodu przebywania w suchych pomieszczeniach, często klimatyzowanych. Ponadto objawy potęguje częsta praca przy komputerze. Objawem zespołu suchego oka poza zaczerwienieniem może być uczucie pieczenia i szczypania, ciężkość powiek oraz wrażenie, że coś dostało się do oka.

  Zapalenie rogówki

  Bardziej skomplikowanym schorzeniem jest zapalenie rogówki, które rozwija się w wyniku przedostania się do tylnej części oka bakterii gronkowca lub paciorkowca. Zapalenie rogówki może być następstwem zapalenia spojówki. Zresztą oba schorzenia bywają ze sobą mylone, ponieważ towarzyszą im podobne objawy. Ból oka bywa jednak nieco silniejszy, a do tego dochodzą takie objawy, jak nadmierne łzawienie, światłowstręt czy problemy z postrzeganiem. Zapalenie rogówki, w przeciwieństwie do zapalenia spojówki, wymaga leczenia szpitalnego. Postępująca choroba może w krótkim czasie doprowadzić do uszkodzenia, a nawet zupełnej utraty wzroku.

  Sposoby radzenia sobie z zaczerwienieniem oczu

  Jeśli zaczerwienienie powieki współwystępuje z innymi niepokojącymi objawami, należy udać się do okulisty. Możliwe, że konieczne okaże się natychmiastowe leczenie specjalistyczne. Z „czerwonym okiem” można sobie jednak poradzić, sięgając po krople do oczu o działaniu nawilżającym. Należy jednak mieć na uwadze, że zbyt częste stosowanie sztucznych łez może nasilić zaczerwienienie. Stosowanie kropli powinno być zgodne z informacjami zawartymi na ulotce.

  Najwięcej ukojenia przyniesie oczom sen. To właśnie w nocy oczy ukryte za powiekami są najlepiej nawilżane. Nie należy zatem zaniedbywać snu i sypiać 7-8 godzin dziennie, by nie tylko zregenerować organizm, ale także pozwolić oczom na odpoczynek. Warto zrezygnować wieczorem z oglądania telewizji oraz wpatrywania się w ekran komputera.

  Spory problem mają osoby, które na co dzień pracują przy komputerze. By ulżyć nieco oczom, warto wietrzyć pomieszczenia i robić sobie kilkuminutowe przerwy, podczas których warto wyjść na świeże powietrze i tym samym nawilżyć oczy. Niezwykle ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaczerwienienie oczu zmniejszy chłodny okład, który dodatkowo złagodzi obrzęk powiek i ból oczu.