Kategorie produktów

Kategorie produktów

Antykoncepcja

  • Patentex Oval N
    Patentex Oval N

    5.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 1

    Patentex Oval N to produkt leczniczy dostępny w postaci globulek dopochwowych. Lek przeznaczony...

    Sprawdź

Antykoncepcja

Antykoncepcja

Pod pojęciem antykoncepcji można wymienić wszystkie świadome i zamierzone działania prowadzone w celu uniknięcia niechcianej ciąży. Dzięki niej każdy rodzic może sam zdecydować, kiedy chce mieć dzieci i wybrać na to najdogodniejszy dla niego moment.

Związek dwojga ludzi cieszy się dzięki temu znacznym komfortem psychicznym, dając pewność, że dziecko nie pojawi się w ich w życiu w momencie, kiedy jeszcze nie są na to gotowi. Ciągła obawa przed niechcianą ciążą jest bowiem dla wielu ludzi źródłem sporego stresu i może bardzo źle wpływać na ogólną jakość życia seksualnego w związku.

Czym jest antykoncepcja? Jak wybrać metodę antykoncepcji na miarę swoich potrzeb?

Wiedza o antykoncepcji

Antykoncepcja znacznie podnosi zatem jakość życia seksualnego w danym związku, choć wiele kobiet bardzo obawia się korzystania z tego typu środków. W większości przypadków wynika to jednak ze zwykłej niewiedzy – kobiety zwyczajnie nie zdają sobie sprawy z tego, jak działają środki antykoncepcyjne. Często nie mają także pojęcia o tym, jakie są najważniejsze sposoby zabezpieczania się przed niechcianą ciążą.

Dostępne na rynku środki antykoncepcyjne odznaczają się ogromnym zróżnicowaniem, nadal jednak nie istnieje jeden uniwersalny sposób, który idealnie sprawdzi się w każdym przypadku. Warto bowiem pamiętać, że potrzeby poszczególnych kobiet mogą znacznie się od siebie różnić, przez co ich wymagania wobec antykoncepcji także są bardzo zróżnicowane.

Cechy dobrego środka antykoncepcyjnego

Każdy środek antykoncepcyjny musi ponadto spełnić szereg różnych warunków, aby kobiety mogły zacząć faktycznie mu ufać. Do najważniejszych z nich należą:

  • bezpieczeństwo i brak szkodliwego wpływu na ludzki organizm,
  • łatwe użycie,
  • niezawodność,
  • brak negatywnego wpływu na jakość życia seksualnego.

Wiele kobiet chętnie korzysta także z takich środków, które przeznaczone są dla obu partnerów. 

Jaka metoda antykoncepcji dla kogo?

Istnieje także szereg czynników, które mają decydujący wpływ na to, czy dany środek jest odpowiedni dla konkretnej kobiety – zawsze należy zwracać na nie szczególną uwagę.

  • Jednym z nich jest wiek. Z kompletnie innych środków powinna korzystać nastolatka, a z innych kobieta nieco starsza, która prowadzi aktywne życie seksualne, ale nie chce jeszcze zostać mamą.
  • Kolejną rzeczą jest stan zdrowia kobiety, a więc to, czy nie cierpi ona z powodu żadnych poważnych dolegliwości.
  • Należy zwracać przy tym uwagę również na tryb życia kobiety i na nałogi takie jak palenie papierosów.
  • Ważna jest także częstotliwość współżycia.

Jak widać, wcale nie tak łatwo jest wybrać metodę antykoncepcji, która dobrze sprawdzi się w konkretnym przypadku. Nie jest to trudne zadanie wyłącznie dla kobiet, które są niedoświadczone w tej kwestii – sporo wysiłku muszą w to włożyć również i te, które dotychczas korzystały z nieodpowiednich środków.

Dość powszechnie zwykło się uważać, że antykoncepcja jest kwestią, za którą odpowiadają wyłącznie kobiety. Wizyty u ginekologa, przyjmowanie tabletek czy liczenie dni płodnych jest ich obowiązkiem – nie oznacza to jednak, że mężczyźni mogą to zaniedbywać.

Przeciwnie – jakość życia seksualnego leży w interesie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dodatkowo to właśnie mężczyźni używają najpopularniejszych obecnie środków antykoncepcyjnych, czyli prezerwatyw. Zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie powinno zależeć na uchronieniu się przed niechcianą ciążą i obie strony muszą dbać o to z taką samą uwagą. 

Wskaźnik Pearla

Istnieje specjalny parametr, zwany wskaźnikiem Pearla – służy on do określania skuteczności wybranych środków antykoncepcyjnych.

  • W przypadku gdy wynosi on 0, żadna ze stu przebadanych kobiet nie zaszła w ciążę przy stosowaniu danego środka.
  • Przy wskaźniku 1, jedna ze stu kobiet zaszła w ciążę.
  • Jeśli zatem wskaźnik wynosi 100, to dany środek jest w pełni zawodny i nie zapewnia żadnej skuteczności.

Jak na razie nie istnieją metody, przy których wskaźnik wynosiłby 0.

Rodzaje środków antykoncepcyjnych

Istnieje kilka rodzajów środków antykoncepcyjnych.

  • Pierwszy z nich to antykoncepcja mechaniczna: prezerwatywy, gąbki dopochwowe, kapturki naszyjkowe, wkładki domaciczne oraz prezerwatywy dla kobiet.
  • Drugi to antykoncepcja chemiczna: globulki i kremy.
  • Trzeci to antykoncepcja hormonalna: pigułki, zastrzyki hormonalne, plastry lub tabletki przyjmowane po stosunku.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.