Ranking

Wróć do wszystkich rankingów
Zaparcia

Zaparcia

Zaparcia, to najprościej mówiąc, zbyt mała częstotliwość wypróżnień oraz trudności w rozpoczęciu codziennej defekacji, a więc oddawania stolca. To problem, który spotkał z pewnością każdego z nas w najmniej właściwym momencie. Mimo iż ta dolegliwość może się wydawać dość błaha, to nie należy jej lekceważyć, gdy problem zaparć wciąż wraca i jest wręcz nie do pokonania.

 • 1

  Dicoflor 60

  4.555 opinii: 11

  Dicoflor 60 to preparat probiotyczny przyjmujący postać proszku przeznaczonego do przygotowywania... czytaj więcej

 • 2

  Debutir

  4.445 opinii: 18

  Debutir jest dietetycznym środkiem spożywczym o specjalnym przeznaczeniu medycznym. Jest... czytaj więcej

 • 3

  Biotyk Complex

  4.35 opinii: 10

  Biotyk Complex to preparat dostępny w postaci kapsułek. Biotyk Complex to probiotyk, który... czytaj więcej

 • 4

  Ulgix Wzdęcia Max

  4.255 opinii: 8

  Ulgix Wzdęcia Max to preparat przeznaczony dla wszystkich osób, które mają problemy... czytaj więcej

 • 5

  NO-SPA Comfort

  4.195 opinii: 31

  Substancją czynną w leku NO-SPA Comfort jest chlorowodorek drotaweryny. Jest ona bardzo pomocna w... czytaj więcej

 • 6

  Espumisan MAX

  4.185 opinii: 11

  Espumisan MAX to preparat dostępny w postaci kapsułek. Preparat w szczególności... czytaj więcej

 • 8

  BOLDOVERA

  4.175 opinii: 6

  Preparat BOLDOVERA jest stworzony z myślą o osobach zmagających się z niektórymi... czytaj więcej

 • 9

  Esputicon

  4.145 opinii: 7

  Esputicon to lek, który przeznaczony jest do stosowania doustnego w formie kropli.... czytaj więcej

 • 10

  Beneflora

  4.145 opinii: 7

  Beneflora to synbiotyk dostępny w postaci saszetek. W składzie preparatu znajdują się szczepy... czytaj więcej

 • Prawidłowość w oddawaniu stolca

  Zdaniem lekarzy, za prawidłowe uznaje się oddawanie jednego stolca w ciągu dnia, ale prawidłowe jest również oddawanie stolca co najmniej trzy razy w tygodniu. W przypadku, gdy oddajemy stolec minimum trzy razy w tygodniu, należy zwracać uwagę na barwę, konsystencję oraz objętość stolca. Stolec oddawany rzadziej może charakteryzować się bardziej intensywną i przykrą wonią, a to wszystko za sprawą tego, iż resztki pokarmu dłużej zalegały w przewodzie pokarmowym i wymagały zdecydowanie bardziej zaawansowanych procesów fermentacyjno-gnilnych.

  Warto również podkreślić, iż częstotliwość oddawania i ogólny wygląd stolca nie zawsze świadczą o chorobie, ale są wynikiem stylu życia czy sposobu odżywiania się. Jeśli wystąpiły u Ciebie zaparcia w czasie długiej podróży lub były wynikiem stresującej sytuacji- nie ma powodu do zmartwień. Lekarza należy odwiedzić dopiero wtedy, gdy problem z wypróżnieniem trwa kilka tygodni.

  Kiedy możemy stwierdzić, że mamy do czynienia z zaparciami?

  O problemie z zaparciami możemy mówić dopiero wtedy, gdy wypróżnienie występuje rzadziej niż trzy razy w tygodniu. Na problem z zaparciami zdecydowanie częściej skarżą się kobiety. Często ta przykra dolegliwość spotyka osoby, którzy ograniczeni są zdolnością poruszania się. W przypadku zaparć stolec zmniejsza są objętość- staje się bardziej twardy i zbity.

  Rodzaje zaparć ze względu na przyczynę

  Ze względu na przyczynę, wyróżniamy trzy rodzaje zaparć:

  -zaparcia nawykowe- zaparcia wówczas występują na tle psychicznym. Pośpiech, nieregularny tryb życia powodują, że nie mamy czasu na odwiedzenie toalety

  -zaparcia czynnościowe- to schorzenie, które w skuteczny sposób potrafi uprzykrzyć życie. Przyczyną zaparć czynnościowych może być zła dieta lub regularne przyjmowanie leków

  -zaparcia spowodowane chorobami- zaparcia te spowodowane są chorobami układu pokarmowego. Często pojawiają się w schorzeniach neurologicznych czy niedoczynności tarczycy

  Przyczyny zaparć

  Do przyczyn zaparć należy zaliczyć wrodzone rozszerzenie jelita grubego lub wydłużenie jelita grubego z zaburzeniami w unerwieniu. Przyczyną mogą być również choroby neurologiczne oraz wielogodzinne podróże, które uniemożliwiają wypróżnianie się. Problemy z wypróżnianiem się mogę być spowodowane również guzem, który zwęża światła jelita.

  Jak sobie samemu poradzić z tym przykrym problemem?

  Przede wszystkim ureguluj czas wypróżnień- staraj się oddawać stolec o ściśle określonym czasie. Rozleniwione jelita możesz również zachęcić do pracy spożywając suszone śliwki, daktyle, rodzynki czy figi- to naturalne środki, które usprawniają funkcje jelit, a przy stanowią zdrową, smaczną przekąskę.

  Zmiany powinny zagościć również w Twoim jadłospisie. Przede wszystkim uzupełnij dietę w warzywa, owoce, chleb pełnoziarnisty i kasze. Wystrzegaj się jajek, czekolady, białego ryżu oraz dużych porcji ziemniaków. Dostarczaj swojemu organizmowi odpowiednią ilość wody- 1,5 litra dziennie, to absolutne minimum! Problem z zaparciami zniknie, jeśli znajdziesz czas na ruch.

  Preparaty przeczyszczające- brać czy nie brać?

  Na początku preparaty przeczyszczające przynoszą zadowalające efekty, jednakże z czasem organizm przyzwyczaja się do tych środków i zatraca zdolność do samodzielnego wypróżniania się. Warto również zaznaczyć, że środki przeczyszczające są bogactwem substancji syntetycznych, które negatywnie oddziałują na przewód pokarmowy. Przedawkowanie tych substancji może być przyczyną biegunki, reakcji alergicznej, a nawet zapalenia jelita grubego.

  Kiedy należy udać się do lekarza?

  Jeśli zmiany w trybie życia, ruch i dieta nie rozwiązały problemu z zaparciami, najprawdopodobniej konieczna będzie wizyta u specjalisty. Co powinno skłonić do wizyty w gabinecie?

  -osłabienie, gorączka

  -krwawienie jelitowe, smoliste stolce, dodatni wynik testu na krew w stolcu

  -uwarunkowania genetyczne ze skłonnością do raka jelita grubego

  -wiek powyżej 45. roku życia