Kategorie produktów

Kategorie produktów

Owsiki

Owsiki

Owsiki

Owsiki, to problem, który tyczy się zarówno młodszych, jak i starszych. Te małe pasożyty żerują w organizmie człowieka i są źródłem wielu problemów natury zdrowotnej. 

Jak zapobiec rozwojowi owsicy? Jak rozpoznać i leczyć tą przypadłość?

Owsica – choroba brudnych rąk

Owsiki charakteryzują się długim i wijącym kształtem. Idealnym środowiskiem dla owsików jest jelito grube, w którym potrafią bytować aż do końca swego życia. Te małe stworzenia można zauważyć w stolcu. Jeśli lekarz stwierdzi, że organizm został zajęty przez owsiki, wówczas pacjent cierpi na chorobę zwaną owsicą. Potocznie owsica określana jest jako choroba brudnych rąk.

Owsicą można zarazić się przez brudne ręce, nieumyte owoce, brudną bieliznę oraz ręczniki, z których korzysta większe grono osób. Pasożyty te można również znaleźć w kurzu, w piaskownicy oraz na plaży. Ofiarami owsików są najczęściej dzieci. Jednakże choroba ta dotyczy również dorosłych – w szczególności tych, którzy nie przestrzegają zasad higieny osobistej.

Diagnostyka owsicy

Cechą charakterystyczną choroby jest swędzenie w okolicy odbytu, które narasta nocą. Jest to jak najbardziej uzasadnione – okazuje się, że samice owsików swoją wędrówkę rozpoczynają właśnie nocą.

Ofiary owsików często skarżą się na złe samopoczucie, uczucie niepokoju oraz brak apetytu. Niepokój mogą wzbudzić również ciągłe bóle głowy, bezsenność, brak apetytu oraz podkrążone oczy. Okazuje się, że dzieci chore na owsicę często zgrzytają zębami.

Jeśli zdiagnozujesz u swojego Malucha powyższe objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem pediatrą! Nieleczona owsica może doprowadzić do przykrych powikłań- w przypadku dziewczynek może dojść do zapalenia macicy, pochwy oraz jajowodów!

Jak leczyć owsicę?

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że leczenie owsicy nie jest trudne i nie sprawia problemów. Zwykle lekarze stosują preparaty doustne. Jednakże należy zaznaczyć, że walka z owsikami nie zostanie wygrana, jeśli terapia farmakologiczna nie zostanie uzupełniona o właściwą higienę chorego, jak i pozostałych domowników.

Niezwykle ważne jest to, by regularnie prać pościel oraz odzież. Kuracja powinna dotyczyć wszystkich domowników. W jadłospisie rodziny powinny znaleźć się produkty bogate w błonnik.

Owsiki – zasady, o których należy pamiętać

Jeśli lekarz zdiagnozował u Twojego dziecka owsicę, nie panikuj! Pamiętaj o tym, że:

  • Twoje dziecko nie powinno spać w Twoim łóżku,
  • bielizna po każdym użyciu powinna zostać wyprana i wyprasowana,
  • na noc choremu dziecku zakładaj obcisłe majteczki po to, by ograniczyć drapanie,
  • dbaj o porządek w domu: codziennie wycieraj kurze oraz myj podłogę,
  • Po sprzątaniu wypierz ścierkę,
  • codziennie pierz ręczniki oraz ściereczki kuchenne.

Profilaktyka owsicy 

Okazuje się, że właściwa higiena może uchronić przed owsikami. Postaraj się, by Twoje dzieci po powrocie ze szkoły czy placu zabaw umyły ręce. Krótko obcięte paznokcie również chronią Malucha przed owsikami. Zniechęć dziecko do wkładania palców do buzi.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.