Ranking

Wróć do wszystkich rankingów
Hemoroidy

Hemoroidy

Problem z hemoroidami

Hemoroidy są różnie określane. Mówi się o nich jako o żylakach odbytu, krwawnicach lub guzkach krwawniczych. Są to małe poduszeczki zbudowane z żył, które zamykają domykają światło odbytu. Ich obecność jest w pełni naturalna i pożądana, ponieważ bez nich wewnętrzny i zewnętrzny zwieracz odbytu nie byłyby w stanie odpowiednio kontrolować wydalania gazów i przede wszystkim stolca. Zrodziło się na tym tle błędne przekonanie mówiące, że hemoroidy to coś patologicznego i ich pojawienie się jest objawem choroby. Nieporozumienie związane jest z tym, że człowiek zdrowy w zasadzie nie musi być świadomy istnienia swoich hemoroidów, ponieważ są one zawsze w pełni schowane w jakie ciała i nie wchodzą w żadną interakcję, którą moglibyśmy w jakikolwiek sposób rozpoznać inaczej niż intuicyjnie. 

 • 1

  Hemorectal

  4.645 opinii: 14

  Opis Hemorectal Hemorectal zaliczany jest do preparatów, które można stosować... czytaj więcej

 • 2

  Żel Detramax

  4.385 opinii: 8

  Żel Detramax to idealne rozwiązanie dla każdego kto jest zmuszony spędzać długie godziny w... czytaj więcej

 • 3

  Hemorol

  4.05 opinii: 8

    Hemorol jest lekiem przyjmującym postać czopków doodbytniczych. Zalecany jest... czytaj więcej

 • 4

  Venescin Forte

  3.885 opinii: 8

  Opis Venescin Forte Venescin Forte jest preparatem, który zalecany jest pacjentom z... czytaj więcej

 • 5

  DIOSMINEX

  3.825 opinii: 34

    Diosminex jest lekiem, który przyczynia się do zwiększenia napięcia naczyń... czytaj więcej

 • 6

  Posterisan Czopki

  3.85 opinii: 10

    Posterisan w czopkach jest lekiem, którego stosowanie zalecane jest w przypadku... czytaj więcej

 • 7

  Procto Hemolan Comfort żel

  3.715 opinii: 7

  Opis Procto Hemolan Comfort Procto Hemolan Comfort jest żelem do higieny intymnej przeznaczony... czytaj więcej

 • 8

  Aflavic

  3.695 opinii: 16

    Aflavic jest lekiem podawanym w przypadku leczenia objawowego wszystkich tych... czytaj więcej

 • 9

  Diohespan Max

  3.55 opinii: 20

  Diohespan Max to lek przeznaczony do łagodzenia objawów towarzyszących niewydolności... czytaj więcej

 • 10

  Cyclo 3 Fort

  3.385 opinii: 21

  Cyclo 3 Fort to preparat przeznaczony do łagodzenia objawów związanych z niewydolnością... czytaj więcej

 • Samo posiadanie hemoroidów nie może być kłopotliwe. Problem staje sie choroba hemoroidalna, która najczęściej pojawia się w związku z wypadaniem hemoroidów przez odbyt. Związane jest to często z bólem i krwawieniami. Ta choroba cywilizacyjna zaczyna się zwykle od zalegania krwi w rozciągniętej błonie śluzowej, po czym dochodzi do znacznego powiększenia się hemoroidów i ich wypadania poza jamę ciała. Im bardziej zaawansowana choroba, tym bardziej jest ona bolesna i uciążliwa. 

  Objawy hemoroidów są zwykle dość typowe. Nawet jeśli nie pojawia się krwawienie i sączenie z odbytu, mamy do czynienia ze świądem i z uczuciem niepełnego wypróżnienia. Zaczyna się zazwyczaj od śladu krwi na papierze toaletowym lub bolesnego oddawania stolca połączonego z krwawieniem. Konsultacja z lekarzem jest konieczna.

  Wczesne fazy są zwyczaj łatwe do wyleczenia poprzez środki farmakologiczne, ale rozwój kolejnych faz przebiega szybko. Wyróżniamy 4 stopnie rozwoju choroby:

  I.    Hemoroidy są widoczne jedynie przy badaniu wziernikiem;

  II.    Hemoroidy wypadają z odbytu w czasie parcia, ale powracają na swoje miejsce po zakończeniu czynności wydalania;

  III.    Wypadające z odbytu hemoroidy muszą być manualnie doprowadzone do swojej pozycji normalnej po zakończeniu wydalania;

  IV.    Hemoroidy nie dają się odprowadzić, są przekrwawione i obrzęknięte, może dochodzić do ich częściowej martwicy.

  Zazwyczaj hemoroidy uznaje się za chorobę cywilizacyjną, co jest po prostu kolejnym określeniem na idiopatyczność  tego problemu, czyli brak ustalonych konkretnych przyczyn jego powstawania. W czasie ciąży jednak związki przyczynowo-skutkowe są jaśniejsze i powstawanie choroby hemoroidowej łączy się tutaj przede wszystkim ze znacznym podniesieniem się poziomu hormonów we krwi, przede wszystkim estrogenów i progesteronu. Problemy zwykle utrzymują się także jeszcze po porodzie. Najważniejszym elementem zapobiegania chorobie hemoroidowej w takiej sytuacji jest dbanie o lekką dietę bogatą w błonnik. Zapobiega ona zatwardzeniom, które są czynnikiem ryzyka w rozwijaniu się choroby. W tym okresie ważne jest także przyjmowanie dużej ilości płynów. Kiedy już pojawią się nieprzyjemne objawy, leczenie wygląda podobnie do tego, jakie stosuje się w przypadku innych pacjentów z tą tylko różnicą, że wykorzystywane leki muszą być bezpieczne dla dziecka.