Ranking

Wróć do wszystkich rankingów
Żylaki nóg

Żylaki nóg

Żylaki, to nic innego, jak widocznie linie żył, które tworząc pajączki, wybrzuszają skórę. Ponadto zauważalny jest również obrzęk, któremu towarzyszy silne swędzenie. Poskręcane naczynia nie są zdolne do prawidłowego pompowania krwi, więc jej ciśnienie miejscowo wzrasta.

 • 1

  Reparil

  5.05 opinii: 1

  Lek Reparil wzmacnia naczynia krwionośne oraz chroni ich ściany. Preparat polecany jest w... czytaj więcej

 • 2

  Heparin Hasco

  5.05 opinii: 1

  Heparin Hasco to preparat dostępny w postaci żelu. Wskazaniem do stosowania żelu są następujące... czytaj więcej

 • 3

  Venoforton

  5.05 opinii: 1

  Venoforton to lek dostępny w postaci płynu. Lekarze zalecają swoim pacjentom stosować płyn... czytaj więcej

 • 5

  Venoruton Gel

  4.55 opinii: 2

  Venoruton Gel to preparat dostępny w postaci żelu. Wskazaniem do stosowania preparatu Venoruton... czytaj więcej

 • 6

  Lioton 1000

  4.55 opinii: 2

  Żel Lotion 1000 to środek wspomagający leczenie żylaków kończyn dolnych. Żel Lotion 1000... czytaj więcej

 • 8

  Hirudoid

  4.05 opinii: 1

  Hirudoid to lek dostępny w postaci żelu. Preparat wykazuje działanie przeciwzapalne i... czytaj więcej

 • 9

  Venożel

  4.05 opinii: 1

  Venożel to preparat dostępny w postaci żelu. Żel wykazuje działanie przeciwbólowe,... czytaj więcej

 • 10

  Venotrex

  4.05 opinii: 1

  Venotrex to preparat dostępny w postaci kapsułek. Preparat w szczególności rekomendowany... czytaj więcej

 • Okazuje się, że żylaki to nieestetyczny problem, z którym boryka się aż 72 proc. kobiet w Polsce. Warto podkreślić, że problemy z niewydolnością żył kończyn dolnych nasilają się z wiekiem. Statystyki pokazują, że tylko 40 proc. pacjentów cierpiących na tę dolegliwość decyduje się na leczenie. Choroba ta nie jest groźna, ale bywa uciążliwa. 

  Żylaki pierwotne i wtórne

  Istnieje podział na żylaki pierwotne i wtórne. Do pierwszej grupy zaliczamy żylaki, które rozwijają się samoistnie, a ich powstawanie może być wynikiem predyspozycji genetycznych. Nie bez znaczenia pozostaje również styl życia oraz praca wymagająca pozycji siedzącej lub stojącej. Do grupy żylaków wtórnych należy zaliczyć te, które są następstwem przebytej lub wciąż istniejącej choroby. Najczęściej przyczyną jest zapalenie żył głębokich, którego skutkiem jest powstawanie zespołu pozakrzepowego, który charakteryzuje się żylakami wtórnymi i obrzękiem.

  Objawy- co powinno skłonić nas do wizyty u lekarza specjalisty?

  Żylaki, to przede wszystkim dyskomfort, który w szczególności towarzyszy nam w ciągu dnia. Ponadto pacjenci często skarżą się na uczucie "ciężkich nóg", skurcze nocne, silne obrzęki i pieczenie. Dolegliwości te częściowo ustępują w trakcie chodzenia lub po położeniu się. Nie należy bagatelizować bólu stóp i podudzi, gdyż to również może oznaczać początkowe problemy z żylakami.

  Co jest przyczyną powstawania żylaków?

  Nie ma jednego czynnika, który warunkuje powstawanie żylaków. W różnych publikacjach medycznych można znaleźć informacje, że to styl życia oraz dieta mają ogromny wpływ na powstawanie żylaków. Jeśli Twoja praca wymaga ciągłego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej, a ponadto nie masz czasu na ruch- możesz czuć się zagrożony. Przyczyną może być również praca siłowa oraz nadwaga. Dużą rolę odgrywa również dieta. Na powstawanie żylaków są narażone kobiety w ciąży oraz osoby w podeszłym wieku. Ta przykra dolegliwość może powstać na skutek innej choroby: miażdżycy, cukrzycy czy nadciśnienia. Do kręgu narażonych należy również zaliczyć kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną, która wpływa na zwiększoną krzepliwość krwi, a tym samym może przyczynić się do powstawania żylaków.

  Sport lekarstwem na żylaki

  Jeśli chcesz, by Twoje nogi nie były oszpecone przez żylaki, postaw na sport. Wybieraj te aktywności fizyczne, które nie obciążają stawów, są rytmiczne oraz nie wymagają gwałtownych ruchów. Codziennie wybierz się na krótki spacer lub marsz szybkim krokiem. Gdy przyroda zaczyna budzić się do życia, postaw na rower. Jazda na rowerze wspaniale chroni nasze nogi przed nieestetycznymi żylakami! Ciekawą propozycją jest również pływanie, taniec, golf i ćwiczenia rozciagające. Należy również wymienić te aktywności fizyczne, których zdecydowanie należy unikać. Są to przede wszystkim sporty siłowe, kajakarstwo, tenis, siatkówka, koszykówka oraz narciarstwo alpejskie.

  Profilaktyka

  Osoby, które narażone są genetycznie na powstawanie żylaków lub te, których praca może warunkować ich powstanie, powinny stosować odpowiednią profilaktykę jeszcze przed powstaniem pierwszych objawów. Do działań profilaktycznych należy zaliczyć masowanie łydek oraz wykonywanie niewzykle prostych ćwiczeń, takich jak: unoszenie nóg w pozycji leżącej. Warto również zaopatrzeć się w obcisłe rajstopy, pończochy, podkolanówki oraz opaski uciskowe, które ułatwiają przepływ krwi. Niezwykle istotny jest również ruch.

  Warto każdego dnia poświęcić 20-30 minut na spacer, czy jazdę rowerze- to nie tylko idealny relaks po całym dniu, ale również doskonała inwestycja w zdrowie!

  Dieta 

  Czynnikiem warunkującym powstawanie żylaków jest również dieta. Warto zadbać o to, by nasz jadłospis był jak najbardziej zbilansowany i bogaty w witaminy. Bezwzględnie powinniśmy wystrzegać się nadmiaru tłuszczów oraz soli. Dodatkowe kilogramy, to obciążenie nie tylko dla naszych nóg, ale również dla naczyń krwionośnych.

  Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, dlatego solarium i saunę omijaj szerokim łukiem!