Smecta – zatrzymaj biegunkę!

Smecta – zatrzymaj biegunkę!

Biegunka jest taką przypadłością, która może pojawić się w najmniej odpowiednim dla nas momencie, atakując organizm praktycznie “znienacka”. Dlaczego tak istotne jest szybkie poskromienie biegunki oraz zwalczenie jej bezpośredniej przyczyny? W jaki sposób Smecta pozwala zatrzymać biegunkę? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w poniższym wpisie.

Konsekwencje biegunki dla organizmu

Pojawienie się biegunki może być następstwem szeregu czynników, które w niekorzystny sposób działają na organizm. 

Niezależnie od tego, czy przyczyną zwiększonej ilości luźnych stolców jest zatrucie pokarmowe, drobnoustroje, czy chociażby sytuacje stresowe, biegunka zawsze sieje zniszczenie w przewodzie pokarmowym człowieka:

  • podrażniając błony śluzowe, 
  • uszkadzając kosmki jelitowe, 
  • wyjaławiając korzystną florę bakteryjną, 
  • zmniejszając wchłanianie substancji odżywczych, 
  • przyczyniając się do osłabienia i groźnego dla zdrowia odwodnienia.

Z tego względu każdą zauważoną biegunkę należy leczyć, wprowadzając preparaty celujące bezpośrednio w przyczynę problemu oraz nawadniając organizm.


Przeczytaj też: Stoperan vs NIfuroksazyd – co wybrać na biegunkę?


Jak działa Smecta?

Smecta jest jednym z najpopularniejszych w Polsce leków przeciwbiegunkowych dostępnych bez recepty (OTC). Ze względu na bezpieczeństwo stosowania skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, w tym nawet najmłodszych dzieci oraz seniorów. Dzięki działaniu ochronnemu na błony śluzowe wyściełające przewód pokarmowy człowieka Smecta znajduje zastosowanie zarówno w leczeniu ostrej biegunki, jak i jej przewlekłej postaci. Fakt ten potwierdzony jest wynikami wielu skrupulatnie przeprowadzonych badań naukowych. 

Mechanizm działanie produktu leczniczego Smecta opiera się na wiązaniu wirusów, bakterii i ich toksyn. Jest to możliwe ze względu na właściwości substancji czynnej leku, którą jest naturalny związek diosmektyt (glinokrzemian). Mikrocząsteczki diosmektytu posiadają znaczną lepkość oraz strukturę warstwową, dzięki czemu wiążą drobnoustroje i toksyny ze światła przewodu pokarmowego, a także powlekają błony śluzowe dodatkową warstwą ochronną przed czynnikami drażniącymi. 

Ogromną zaletą Smecty jest to, że nie wchłania się ona z przewodu pokarmowego, a dzięki temu, że nie ingeruje w naturalny ruch jelit, w szybki sposób pozwala na usunięcie patogenów z organizmu. Smecta nie zaburza także wyników badań diagnostycznych, gdyż nie wpływa w żaden sposób na zabarwienie kału.

Kiedy nie stosować leku Smecta?

Niniejszy produkt leczniczy nie powinien być stosowany w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną – diosmektyt bądź składniki pomocnicze produktu. Kobiety będące w ciąży lub karmiące piersią powinny decyzję o rozpoczęciu kuracji skonsultować z lekarzem. 

Pamiętaj: przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


Przeczytaj również: Zespół jelita drażliwego – przyczyny, objawy, leczenie


Jak leczyć dolegliwości trawienne?

Biegunka to tylko jeden z objawów towarzyszących problemom trawiennym. Równie częstą bolączką, na którą uskarża się wiele osób, są zaparcia. Tutaj z pomocą może przyjść syrop Lactulosum, przyspieszający perystaltykę jelit. Niezawodny efekt przeczyszczający wywołają tabletki Dulcobis oraz roztwór doodbytniczy Enema, pozwalające m.in. dobrze przygotować się do planowanych badań diagnostycznych układu pokarmowego. Kompleksowym preparatem rekomendowanym przy szerokim spektrum problemów trawiennych jest Debutir. Kapsułki te znajdują zastosowanie zarówno w przypadku biegunki, jak i zaparć, w zespole jelita drażliwego oraz wielu innych dysfunkcjach układu pokarmowego, regulując i wspomagając pracę jelit na całej ich długości.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.