Ranking

Wróć do wszystkich rankingów
Kołatanie serca

Kołatanie serca

Kołatanie serca - podstawowe informacje

Kołatanie serca jest zaliczane do tych schorzeń, w przypadku których nie da się mówić o jednej tylko definicji. Najczęściej określamy je jako nadmierne bicie serca i zwiększenie częstotliwości jego uderzeń, o kołataniu serca mówi się jednak również wówczas, gdy częstość uderzeń serca jest zmieniona jedynie nieznacznie, pacjent jednak interpretuje je jako nadmierne. Statystycznie serce bije w tempie, które waha się od sześćdziesięciu do stu uderzeń na minutę, jednak u osób, które przyjmują leki lub regularnie ćwiczą, może spadać nawet do 55 uderzeń w ciągu minuty. Jeśli serce przyspiesza i w ciągu minuty można zaobserwować ponad sto jego uderzeń, mamy do czynienia ze stanem, który określamy mianem tachykardii.

 • 1

  Asmag B

  5.05 opinii: 1

  Asmag B to preparat dostępny w postaci tabletek. Preparat w szczególności rekomendowany... czytaj więcej

 • 2

  Blumag Jedyny

  5.05 opinii: 1

  Blumag Jedyny to preparat dostępny w postaci kapsułek. Preparat rekomendowany jest dla... czytaj więcej

 • 3

  Magvit B6

  5.05 opinii: 1

  Magvit B6 to suplement diety dostępny w postaci tabletek. Lekarze zalecają swoim pacjentom... czytaj więcej

 • 5

  Slow-Mag B6

  5.05 opinii: 1

  Slow-Mag B6 to preparat dostępny w postaci tabletek. Preparat w szczególności... czytaj więcej

 • 6

  Olimp Chela-Mag B6

  5.05 opinii: 2

  Olimp Chela-Mag B6 to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Preparat rekomendowany jest... czytaj więcej

 • 7

  Asparaginian Cardio Duo

  4.55 opinii: 2

  Asparaginian Cardio Duo to suplement diety dostępny w postaci tabletek. Preparat rekomendowany... czytaj więcej

 • 9

  Potas Max

  4.45 opinii: 5

  Potas Max jest suplementem diety, który uzupełnia niedobory potasu w organizmie. Składnik... czytaj więcej

 • Przyczyny kołatania serca

  Wśród okoliczności, w których z kołataniem serca mamy do czynienia najczęściej wymienia się przede wszystkim zwiększony wysiłek, stosowanie przez pacjenta tabletek odchudzających, nadczynność tarczycy i niedokrwistość. Przyczynami kołatania mogą być jednak również gorączka i chorobowe zaburzenie rytmu serca, bywa też tak, że mamy do czynienia z nietypową reakcją organizmu na niektóre leki, kofeinę, nikotynę, alkohol, a nawet na stres.

  Jak rozpoznać kołatanie serca?

  Kołatanie serca może mieć przynajmniej kilka objawów. Pacjenci skarżą się nie tylko na ból serca, ale również na jego przyspieszone bicie, bladość, bóle głowy, problemy z koncentracją oraz uczucie ogólnego osłabienia. Sam rytm serca podczas kołatania zwykle bywa nieprawidłowy, dobrze jest jednak pamiętać o tym, że nie jest to prawidłowość, która zawsze się sprawdza. Co nie mniej ważne, kołatanie może być odczuwane nie tylko w samej klatce piersiowej, ale również w gardle, a nawet w szyi. 

  Jak reagować?

  Przy częstym wystąpieniu kołatania serca, zaleca się notowanie tego, jak często i w jakich okolicznościach się pojawiają. Dobrze jest też notować informacje na temat naszych subiektywnych odczuć nawet, jeśli wydaje się nam, że nie mają one dużego znaczenia. Właśnie tego rodzaju informacje mają nieocenione znaczenie, gdy lekarz stara się ustalić, jaka jest przyczyna dolegliwości, z którymi się zmagamy. Jeśli wykluczone zostaną poważne przyczyny problemów, zaleca się podjęcie prób podchodzenia do wspomnianej dolegliwości z mniejszym niepokojem. Nigdy nie można jej jednak lekceważyć i jeśli tylko objawy zaczną się nasilać albo dojdzie do istotnych zmian w ich charakterze, konieczne jest udanie się do lekarza.

  W pewnych okolicznościach nawet drobna zwłoka nie jest już wskazana, należy więc wezwać lekarza natychmiast, jeśli zaobserwujemy u siebie przyspieszony oddech, ból w klatce piersiowej, nietypowe pocenie się, zawroty głowy i dodatkowe uderzenia serca. Nie można zwlekać również wówczas, jeśli puls wynosi ponad sto uderzeń na minutę i to pomimo braku gorączki, wysiłku albo napięcia o innym charakterze. Szczególną ostrożność powinni też zachować pacjenci zmagający się nie tylko z kołataniem serca, ale również z cukrzycą, wysokim poziomem cholesterolu oraz nadciśnieniem.