Ranking

Wróć do wszystkich rankingów
Zatoki

Zatoki

Problemy z zatokami zwykle dotykają osób chorych na alergię, astmę lub alergiczny nieżyt nosa. Ponadto ból zatok może pojawić się również przy pewnych nieprawidłowościach anatomicznych, takich jak: przerost migdałków podniebnych, migdałka gardłowego lub skrzywienie przegrody nosa.

 • 1

  Immunofort

  4.435 opinii: 7

  Immunofort to preparat dostępny w postaci syropu. Preparat w szczególności rekomendowany... czytaj więcej

 • 3

  Aromatol

  4.385 opinii: 21

    Aromatol jest koncentratem stworzonym po to, aby możliwe było przygotowanie roztworu... czytaj więcej

 • 4

  Rinopanteina

  4.385 opinii: 8

  Rinopanteina to lek, który dostępny jest w formie maści do nosa. W składzie preparatu... czytaj więcej

 • 5

  Oscillococcinum

  4.355 opinii: 20

  Oscillococcinum to lek, który polecany jest szczególnie w momentach grypy i... czytaj więcej

 • 6

  Afrin ND

  4.335 opinii: 6

  Afrin to lek dostępny w formie aerozolu do nosa. Lekarze zalecają swoim pacjentom stosować... czytaj więcej

 • 7

  Solik

  4.135 opinii: 8

  Solik to spray do nosa. Wskazaniem do stosowania preparatu Solik jest uczucie suchości i... czytaj więcej

 • 8

  Nasivin Soft

  4.115 opinii: 9

  Lek Nasivin Soft jest dostępny w formie kropli do nosa. Lekarze zalecają swoim pacjentom... czytaj więcej

 • 9

  Modafen

  4.095 opinii: 23

  Lek Modafen przeznaczony jest do doraźnego leczenia początkowych objawów ostrych infekcji... czytaj więcej

 • 10

  Pneumovit Zatoki

  3.95 opinii: 10

  Pneumovit Zatoki to spray do nosa. To idealny lek dla osób, które borykają się z... czytaj więcej

 • Jak zbudowane są zatoki?

  Zatoki przynosowe, zwane również obocznymi nosa, to parzyste jamy powietrzne mające połączenie z jamą nosową. Od wewnątrz wysłane są błoną śluzową. Nazwy zatok przynosowych przyjmują nazwy kości, w których są wrośnięte. A więc wyróżniamy trzy rodzaje zatok przynosowych:

  -zatoki szczękowe- ich lokalizacja znajduje się w obrębie kości szczęki

  -zatoki czołowe- znajdują się w kości czołowej

  -zatoki sitowe- ich miejsce znajduje się w kości sitowej

  -zatoki klinowe- trzon kości klinowej

  Męczący katar- dlaczego nie należy go lekceważyć?

  Męczący katar, to zmora wielu z nas w okresie jesienno-zimowym, w którym nietrudno o infekcje. Wirusy i bakterie tylko czekają na odpowiedni moment, by zagościć w naszym organizmie na dobre i uwięzić nas w łóżku. Katar, choć może wydawać się niegroźny, często może sygnalizować, że z naszym organizmem dzieje się coś złego. Długo utrzymujący się nieżyt nosa, brak powonienia, ciągle sącząca się przezroczysta maź z nosa oraz ból w okolicach twarzy, który ma tendencję do nasilania się przy pochylaniu, powinien skłonić chorego do wizyty u laryngologa. Badania dowodzą, że silne bóle głowy nie zawsze muszą świadczyć o migrenie. Otóż okazuje się, że aż w siedmiu przypadkach na dziesięć ból głowy jest zasługą chorych zatok.

  Funkcje zatok

  Otóż funkcje zatok do końca nie są znane. Zatoki pełnią wciąż w jakimś stopniu zagadkę dla wielu naukowców i profesorów. Na podstawie dotychczasowych badań można stwierdzić, iż zatoki są odpowiedzialne za nawilżanie, ogrzewanie i oczyszczanie powietrza, które następnie powędruje do niezwykle ważnego organu naszego ciała, jakim są płuca. Zatoki pełnią również rolę tarczy ochronnej dla mózgoczaszki i oczodołów. Warto również wspomnieć o barierze termoizolacyjnej dla górnych dróg oddechowych.

  Kiedy możemy stwierdzić, że mamy do czynienia z chorymi zatokami?

  O chorych zatokach mówimy wtedy, gdy powietrze ma utrudniony przepływ między zatokami a nosem- to wszystko sprawa śluzu, który znajduje się w zatokach. Śluz ten powoduje, że proces zapalny rozwija się, a tym samym obrzęk błony śluzowej zwiększa się. To idealne środowisko dla drobnoustrojów, które wówczas zaczynają się namnażać. Zapalenie zatok, to zwykle sprawka infekcji górnych dróg oddechowych.

  Diagnoza- na podstawie jakich badań stwierdza się zapalenie zatok?

  Po dokładnym wywiadzie lekarskim, laryngolog zwykle kieruje pacjenta na szczegółowe badania, które pozwolą mu postawić słuszną diagnozę i wdrążyć efektywny plan leczenia. Do badań diagnostycznych zalicza się tomografię komputerową. Trójwymiarowa tomografia komputerowa powinna stanowić początek w każdym leczeniu zapalenia zatok. Coraz częściej w prywatnych placówkach laryngologicznych, pacjenci poddawani są badaniu endoskopem. Taka diagnostyka pozwala ocenić stan zatoki, a więc: czy wydzielina jest śluzowo-ropna, czy pojawił się obrzęk błony śluzowej. W celu postawienia słusznej diagnozy pacjenci wykonują również zdjęcie RTG- warto jednak zaznaczyć, iż nie jest to dokładne badanie.

  Objawy zapalenia zatok

  Zapaleniu zatok zwykle towarzyszy ból w obrębie czoła czy kącika oka. Ból ten zwykle nasila się, gdy chory pochyla głowę do przodu. Ból może również nasilać się w czasie kaszlu. Cechą charakterystyczną dla zapalenia zatok jest również zatkany nos, z którego wydobywa się przeźroczysta wydzielina oraz utrata powonienia. Dolegliwości te najbardziej dokuczliwe są rano. W niektórych przypadkach pacjenci oprócz powyższych objawów, skarżą się również na gorączkę, brak apetytu czy złe samopoczucie. Niestety- zapalenie zatok, to nie tylko ból fizyczny, ale również brak komfortu wynikający z zatkanego nosa.

  Endoskopowa operacja zatok przynosowych

  Jeśli trzymiesięczna kuracja antybiotykami nie przynosi rezultatów, lekarze szukają innego rozwiązania problemu. W sytuacji, gdy leki zawodzą, skuteczne może okazać się udrażnianie ujść zatok. Rozwój medycyny sprawił, że zabieg ten wykonywany jest obecnie bez użycia skalpela i sączącej się krwi. Endoskop oraz mikronarzędzia pozwalają precyzyjnie poszerzyć naturalne ujścia zatok. Zdecydowaną zaletą jest to, iż zabieg ten nie wymaga zakładania szwów, a okres rekonwalescencji jest skrócony do minimum. Najpopularniejszą metodą poszerzenia ujść zatok jest cewnikowanie pod kontrolą endoskopu, nazywane również: balonikowaniem. Niestety- zabieg ten wykonywany jest wyłącznie w placówkach prywatnych, a koszt tego zabiegu wynosi od 6-10 tys. złotych.