Ranking

Wróć do wszystkich rankingów
Katar sienny

Katar sienny

Katar sienny - najważniejsze informacje

Katar sienny lepiej znany jako alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa jest powszechną chorobą, a dane statystyczne mówią o tym, że problemy z nim związane może odczuwać nawet co czwarty mieszkaniec naszego kontynentu. Diagnoza kataru siennego nie jest trudna, leczenie bywa jednak zdecydowanie bardziej skomplikowane. 

 • 1

  Afrin ND

  4.335 opinii: 6

  Afrin to lek dostępny w formie aerozolu do nosa. Lekarze zalecają swoim pacjentom stosować... czytaj więcej

 • 2

  Allergocaps

  4.255 opinii: 8

  Allergocaps to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Preparat bardzo dobrze wpływa na... czytaj więcej

 • 4

  Calcium Pantothenicum

  4.135 opinii: 15

  Calcium Pantothenicum dostępny jest w formie tabletek. W składzie preparatu znajduje się kwas... czytaj więcej

 • 5

  Fenistil

  4.125 opinii: 17

  Fenistil to jeden z najpopularniejszych żelów, po które sięgamy tuż po ukąszeniu... czytaj więcej

 • 6

  Allegra

  3.945 opinii: 16

  Lek Allegra dostępny jest bez recepty. Skutecznie łagodzi objawy alergiczne, do których... czytaj więcej

 • 7

  Allertec WZF

  3.865 opinii: 7

  Allertec WZF to preparat dostępny w postaci tabletek. Allertec WZF rekomendowany jest dla... czytaj więcej

 • 8

  Xylorhin

  3.865 opinii: 7

  Xylorhin to preparat dostępny w postaci aerozolu do nosa. Preparat w szczególności... czytaj więcej

 • 10

  Betadrin WZF

  3.715 opinii: 7

  Betadrin WZF to preparat dostępny w postaci kropli do nosa. Wskazaniem do stosowania kropli do... czytaj więcej

 • Geneza problemu

  Alergiczne zapalenie błony śluzowej zaliczane jest do tak zwanych przypadłości sezonowych. Za jego powstanie odpowiadają zarówno pyłki roślin, jak i zarodniki grzybów. Okazuje się przy tym, że każda pora roku charakteryzuje się specyficznymi dla siebie zagrożeniami. Wiosną są to przede wszystkim pyłki drzew, latem – pyłki traw, a jesienią – zarodniki grzybów. Medycyna zna również przypadki kataru całorocznego wiązanego najczęściej z uczuleniem na sierść zwierząt i roztocza kurzu domowego.

  Szukając przyczyn występowania kataru siennego zazwyczaj wskazuje się zarówno na czynnik genetyczny, jak i na bezpośredni kontakt z alergenem. Ryzyko zachorowania jest większe u osób, które mają krewnych zmagających się z problemem alergii lub astmy. I choć zazwyczaj za katar sienny odpowiadają pyłki roślinne, należy mieć świadomość tego, że niekiedy sprawcami zamieszania są również inne alergeny. Sam mechanizm pojawiania się kataru siennego nie jest zresztą skomplikowany. Gdy dochodzi do styczności organizmu z alergenem, dochodzi również do pobudzenia komórek tucznych, które reagują wydzielając histaminy. Konsekwencją tego jest stan zapalny i zwiększenie produkcji śluzu przez gruczoły śluzowe.

  Jak objawia się katar sienny?

  Najbardziej typowym objawem kataru siennego jest wydzielina z nosa, która może być zarówno wodnista, jak i wodnisto-śluzowa. Chory często ma do czynienia również z zapaleniem spojówek, dla którego charakterystyczne jest nie tylko ich zaczerwienienie, ale także światłowstręt i łzawienie oczu. Bardzo częstym jest też uczucie zatkanego nosa, swędzenie odczuwane w jego wnętrzu, kichanie i bóle głowy. W bardziej zaawansowanych stadiach należy liczyć się również z objawami ze strony oskrzeli, a nawet z napadami astmatycznymi. Symptomy te nasilają się w okresie pylenia roślin, katar sienny towarzyszy więc na ogół chorym od lutego do października. 

  Katar sienny zwraca na siebie uwagę również dlatego, że jest częstym problemem wśród najmłodszych. Statystyki mówią, że zmaga się z nim niemal co piąty maluch, znakami rozpoznawczymi choroby we wczesnym dzieciństwie są przy tym sapka i zapalenie spojówek, choć choroba może dawać o sobie znać również poprzez kaszel. Dzieje się tak dlatego, że większa część wydzieliny spływa swobodnie po tylnej ścianie gardła. 

  U najmłodszych występować mogą również zaburzenia koncentracji, wyprysk alergiczny oraz astma i przerost migdałków. Jeśli mamy do czynienia z tą chorobę, najlepszym rozwiązaniem wydaje się wizyta złożona u alergologa. Kataru siennego nie powinno się przy tym lekceważyć, nieleczony systematycznie zwiększa bowiem ryzyko zachorowania na astmę. Podstawą diagnostyki jest w tym przypadku wywiad lekarski.