Kategorie produktów

Kategorie produktów

Astma

Astma

Na astmę oskrzelową choruje coraz więcej osób, które muszą zmagać się z takimi objawami jak chociażby męczący kaszel, często pojawiające się duszności i świszczący oddech.

Co jest przyczyną pojawienia się astmy oskrzelowej u konkretnych pacjentów? Jak wdrożyć odpowiednie leczenie, aby życie z astmą stało się łatwiejsze?

Przyczyny astmy oskrzelowej

Astma może mieć związek zarówno z nadmiernym stresem, jak i z problemami zdrowotnymi, takimi jak alergia czy też infekcje bakteryjne i wirusowe. Astma jest dla wielu osób dość uciążliwym schorzeniem, jednak wystarczy zadbać o wdrożenie odpowiedniego leczenia aby życie z nią było łatwiejsze.

Trzeba pamiętać, że astma oskrzelowa, która często występuje również pod nazwą dychawica, jest chorobą nieuleczalną. Już od samego początku tego schorzenia jest ono przyczyną powstawania zmian w oskrzelach pacjenta, które są nieodwracalne.

Objawy astmy oskrzelowej

Ta przewlekła choroba zapalna sprawia, że drastycznie spada wydolność górnych dróg oddechowych, co jest spowodowane przez występowanie niekontrolowanych skurczów oskrzeli, ale również przez gromadzenie się w nich śluzu. Tak jak już wspomniano, chorzy zmagający się z astmą doświadczają napadów duszności, które wiążą się również z kaszlem oraz uciskiem w klatce piersiowej. Bardzo charakterystyczny dla tego schorzenia jest także świszczący oddech chorych.

Astma oskrzelowa chorobą cywilizacyjną

Bez wątpienia obecnie astma należy do grupy najpoważniejszych chorób, które dotykają ludzkość. Światowo Organizacja Zdrowia podaje, że na tę współczesną chorobę cywilizacyjną choruje na całym świecie około 150 milionów ludzi i co ważne, kilkanaście tysięcy spośród nich umiera każdego roku.

W naszym kraju liczbę chorych szacuje się na około 3 miliony, z czego 200 tysięcy choruje ciężko. Niestety wygląda na to, że w przyszłości sytuacja ta się nie poprawi, a wręcz odwrotnie. Według prognoz epidemiologicznych grupa osób zmagających się z astmą oskrzelową będzie się bowiem ciągle zwiększać.

Czynniki sprzyjające rozwojowi astmy oskrzelowej

Astma to choroba cywilizacyjna, zatem zaskoczeniem nie powinien być fakt, iż największa liczba zachorowań na tę chorobę odnotowywana jest w tych regionach świata, które są w największym stopniu uprzemysłowione. Ważnym czynnikiem, który u wielu osób powoduje astmę, jest też alergia.

Choroba ta, która bardzo często występuje u dorosłych, ale także u dzieci oraz niemowląt w dużym stopniu przyczynia się do wystąpienia astmy. Warto także zauważyć, że zarówno w przypadku alergii, jak i astmy, do pojawienia się tych chorób przyczyniają się podobne czynniki. A jakie dokładnie?

  • przede wszystkim są to wszelkiego typu przewlekłe infekcje wirusowe dróg oddechowych,
  • niezdrowe nawyki i nałogi, taki jak chociażby palenie tytoniu.
  • alergia i astma dotykają również osoby, które mają stały kontakt z czynnikami drażniącymi nasz układ odpornościowy. Tak zwane alergeny to między innymi roztocza, pleśń  czy wilgoć, ale też dym tytoniowy, również w przypadku palaczy biernych oraz inne zanieczyszczenia powietrza wywołane chociażby przez spaliny.
  • znanymi alergenami są również produkty spożywcze, leki, pyłki roślin czy też sierść zwierząt.

Jak leczyć astmę?

Oczywiście jak w przypadku każdej innej choroby bardzo istotne jest wczesne wykrycie astmy, dzięki czemu znacząco zmniejsza się ryzyko, że będziemy mieli do czynienia z ciężką niekontrolowaną astmą oskrzelową. Szybkie rozpoznanie powoduje, że choroba ta może być odpowiednio leczona przy pomocy najnowocześniejszych leków.

Prawidłowo prowadzone leczenie to niemalże gwarancja powrotu do normalnego życia, bez męczących objawów. Pacjent może dzięki temu być aktywny, ma dobrą wydolność wysiłkową i nie musi rezygnować z pracy czy szkoły. Zmniejsza się również ryzyko hospitalizacji czy też śmierci spowodowanej astmą.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.