Ranking

Wróć do wszystkich rankingów
Alergia

Alergia

Alergia – co to takiego?

Nie trzeba być lekarzem, aby wiedzieć, że osoba, która jest na coś uczulona, reaguje w sposób patologiczny na substancje, które normalnie nie szkodzą naszemu ciału i nie prowadzą do pojawiania się jakichkolwiek objawów. W zdecydowanej większości są to składniki pożywienia (do tych uczulających najczęściej zalicza się orzeszki ziemne i owoce morza) oraz substancje, które zawieszone są w powietrzu. W tym wypadku chodzi o pyłki roślin oraz składniki kurzu. Alergia może pojawiać się także na skutek kontaktu skóry z określonymi substancjami. I tak uczulać mogą nas kosmetyki, a nawet metale, które znajdują się w biżuterii. 

 

 • 1

  Calcium Alergo Plus Junior

  4.635 opinii: 8

  Calcium Alergo Plus Junior to suplement diety dostępny w postaci tabletek musujących. W składzie... czytaj więcej

 • 2

  AscoRutiCal Forte

  4.575 opinii: 7

  AscoRutiCal Forte to preparat dostępny w postaci tabletek. W składzie preparatu znajduje się... czytaj więcej

 • 3

  Dicoflor 60

  4.555 opinii: 11

  Dicoflor 60 to preparat probiotyczny przyjmujący postać proszku przeznaczonego do przygotowywania... czytaj więcej

 • 4

  DISNEMAR dla Dzieci

  4.385 opinii: 8

  DISNEMAR dla Dzieci to aerozol do nosa. Preparat przeznaczony jest dla dzieci i niemowląt.... czytaj więcej

 • 5

  Rinopanteina

  4.385 opinii: 8

  Rinopanteina to lek, który dostępny jest w formie maści do nosa. W składzie preparatu... czytaj więcej

 • 7

  CromoHEXAL

  4.335 opinii: 6

  CromoHEXAL to lek dostępny w formie kropli. Lekarze zalecają swoim pacjentom stosować krople... czytaj więcej

 • 8

  CALCIUM-SANDOZ Forte

  4.295 opinii: 7

  CALCIUM-SANDOZ Forte to preparat dostępny w postaci tabletek musujących. Wskazaniem do stosowania... czytaj więcej

 • 9

  LINODERM OMEGA

  4.295 opinii: 7

  LINODERM OMEGA to preparat dostępny w postaci kremu. LINODERM OMEGA został stworzony z troską o... czytaj więcej

 • 10

  Allergocaps

  4.255 opinii: 8

  Allergocaps to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Preparat bardzo dobrze wpływa na... czytaj więcej

 • Reakcja alergiczna

  Postać reakcji alergicznej uzależniona jest od tego, na jaki narząd oddziałuje alergen oraz jaką drogą dostaje się do naszego ciała. Alergeny, które zawieszone są w powietrzu w zdecydowanej większości przypadków prowadzą do objawów ze strony układu oddechowego. Zazwyczaj chodzi tu o nos oraz oskrzela. Te znajdujące się w pożywieniu dają objawy nie tylko ze strony układu pokarmowego, ale również skóry, a nieraz także oskrzeli. Substancje, które oddziałują na naszą skórę, na ogół prowadzą do pojawienia się wysypki. Zazwyczaj przybiera ona postać czerwonych plam bądź bąbli, które określa się mianem pokrzywki.

  W przypadku osób chorujących na astmę największego znaczenia nabiera ta reakcja alergiczna, która dotyka dróg oddechowych, a zwłaszcza oskrzeli. W momencie, kiedy alergeny dostaną się do oskrzeli, dochodzi do skurczu mięśni gładkich, które wyścielają ich ścianę. Pojawia się również obrzęk błony śluzowej, a także zwiększenie wydzielania śluzu. W efekcie zmniejszeniu ulega światło oskrzeli. Kiedy oskrzela się zwężone, dochodzi do stawiania większego oporu dla powietrza, które przez nie przepływa. Aby płuca były wentylowane w sposób właściwy, niezbędny jest wytężony wysiłek oddechowy. To właśnie on prowadzić do duszności, które pojawiają się podczas napadu astmy. Objawy, które pojawiają się na skutek działania alergenu są takie same, jak we wszystkich innych przypadkach. Zalicza się do nich kaszel, duszność, świszczący oddech, a także wywołujące duży dyskomfort pacjenta uczucie ściskania zlokalizowane w klatce piersiowej.

  Alergeny, które zawieszone są w powietrzu, dają także objawy ze strony naszego nos. Jego zadaniem jest ogrzewanie, a następnie wstępne oczyszczanie powietrza, które potem trafia do naszych płuc. Kiedy alergen – na przykład pyłek traw czy drzew – styka się z błoną śluzową, która wyściela nasz nos, dochodzi do powstania obrzęku oraz zwiększonego wydzielania śluzu. W efekcie pojawia się tak uciążliwie uczucie zatkania nosa oraz wyciek wydzieliny o charakterze wodnistym. Do tego może dojść również nasilone swędzenie i intensywne kichanie. Objawy te składają się na tak zwany alergiczny nieżyt nosa, który dużo częściej występuje pod nazwą kataru siennego.

  Jak rozpoznać alergię?

  Metodą, która stosowana w diagnostyce alergii jest najczęściej, są testy skórne. W czasie badania dochodzi do śródskórnego podawania niewielkiej ilości alergenu, w efekcie czego u osób na niego uczulonych rozwija się reakcja alergiczna o charakterze miejscowym. Na ogół jest to zaczerwienienie lub bąbel. Jeżeli wykonanie testów skórnych jest z jakiegoś powodu niemożliwe, lekarz zleca oznaczenie przeciwciał IgE. W tym celu należy wykonać odpowiednie badanie krwi.

  W procesie diagnozy alergii największe znaczenie przypisuje się informacjom, które lekarzowi przekazuje sam pacjent. To właśnie dlatego alergolog zadaje tak wiele bardzo szczegółowych pytań, które służą ocenie charakteru objawów, ich nasilenia oraz narażenia na działanie określonych alergenów.

  Astma atopowa leczona jest tak samo, jak inne postacie astmy. Ważne jest jednak nie tylko leczenie farmakologiczne, ale również ustalenie, jakie czynniki prowadzą do wystąpienia alergii.

  Odczulanie

  Może być stosowane u wybranych pacjentów. Pod kontrolą lekarza podaje się niewielkie ilości alergenu, które stopniowo się zwiększa. W efekcie dochodzi do rozwijania się tolerancji układu immunologicznego.