Ranking

Wróć do wszystkich rankingów
Łojotok

Łojotok

Łojotok - co warto o nim wiedzieć?

Gdy mówimy o łojotoku mamy na myśli zjawisko polegające na wzmożonym wydzielaniu łoju przez gruczoły łojowe na powierzchnię skóry. Łojotok jest najbardziej widoczny tam, gdzie wspomniane gruczoły znajdują się w największych skupiskach. Skóra staje się wówczas tłusta i lśniąca, charakterystyczne jest dla niej też i to, że ujścia gruczołów łojowych są rozszerzone i wypełniają je masy łojowo-rogowe. 

 • 1

  Vitaminum B6

  4.55 opinii: 8

  Vitaminum B6 to preparat dostępny w postaci tabletek. Preparat w szczególności... czytaj więcej

 • 3

  Bio-Cynk

  3.925 opinii: 12

  Bio-Cynk to suplement diety dostępny w postaci tabletek. Suplement diety pozytywnie wpływa na... czytaj więcej

 • 4

  Squamax

  3.915 opinii: 11

  Squamax to preparat dostępny w postaci emulsji. W składzie preparatu mogą Państwo znaleźć kwas... czytaj więcej

 • 5

  Olimp Chela-Cynk

  3.865 opinii: 14

  Środek Chela-Cynk to nowoczesny suplement diety, który ma cynk w postaci najwyższej... czytaj więcej

 • 7

  Salfazin

  3.755 opinii: 8

  Salfazin to suplement diety, w którego składzie znajduje się cynk oraz witamina A, C, E i... czytaj więcej

 • 9

  Vitaminum A Hasco

  3.635 opinii: 8

  Vitaminum A Hasco to preparat dostępny w postaci kapsułek. Wskazaniem do stosowania preparatu... czytaj więcej

 • Kogo dotyka łjotok?

  Skłonność do łojotoku jest zazwyczaj definiowana jako cecha genetyczna, nie można jednak zapominać o tym, że w dużej mierze jest uzależniona od wpływu hormonów płciowych. Niekorzystny wpływ mają przede wszystkim androgen i progesteron, korzystny zaś – estrogeny. Ze szczególnym nasileniem łojotoku mamy do czynienia w okresie pokwitania, a następnie również przekwitania, źródłem problemów bywają jednak również zaburzenia hormonalne oraz zaburzenia przemiany materii.

  Częstotliwość występowania

  Dla wydzielania łoju charakterystyczne jest to, że waha się ono w zależności od wieku. Bardzo duże jest między innymi w przypadku noworodków, zmniejsza się w kolejnych latach życia, a potem wzrasta w okresie pokwitania. To właśnie łojotok jest często podłożem chorób utożsamianych z owłosioną skórą głowy i skórą gładką.

  Objawy łojotoku

  Stwierdzenie wzmożonego wydzielania łoju następuje w tak zwanych okolicach łojotokowych, a więc nie tylko na owłosionej skórze głowy, ale także na czole, nosie, fałdach nosowo-policzkowych i w okolicach zausznych. Skóra jest przy tym nie tylko tłusta, ale i lśniąca.

  Przeciwdziałanie objawom

  Osoby, zmagające się z problemem łojotoku, walkę z nim powinny rozpocząć od modyfikacji diety. Tu znakomicie sprawdza się dieta zakładająca nie tylko dużą ilość witamin, ale również białka i soli mineralnych. Warto też pomyśleć o ograniczeniu spożywania używek, cukrów, tłuszczów oraz ostrych przypraw. Dobrym pomysłem jest też zmiana stylu życia,  zwłaszcza unikanie sytuacji stresowych. Jeśli tego typu działania nie przynoszą rezultatu, należy się zgłosić do dermatologa.

  Ustalanie diagnozy przez lekarza

  Ustalenie diagnozy łojotoku jest możliwe przede wszystkim na podstawie wywiadu i samego obrazu klinicznego. Niepokoić powinna przy tym przede wszystkim skóra tłusta i bardzo lśniąca.

  Czy mamy szansę na całkowite wyleczenie?

  Choć o skłonności do łojotoku mówimy jako o cesze genetycznej, nie powinniśmy zapominać również o znaczeniu, jakie mają hormony płciowe. Właśnie dlatego o szczególnym nasileniu łojotoku mówi się w okresie pokwitania i przekwitania, a także w następstwie zaburzeń hormonalnych oraz zaburzeń przemiany materii. Nie można go całkowicie wyeliminować, możliwe jest jednak zmniejszenie jego nasilenbia.