Kategorie produktów

Kategorie produktów

Pękające pięty

Pękające pięty

Pękające pięty

W świecie, w którym obowiązuje kult młodości, każdy chciałby wyglądać jak najlepiej – to zrozumiałe. Z problemem pękających pięt borykają się nie tylko osoby otyłe, ale również te, które noszą niewygodne obuwie.

Popękane pięty, to nie tylko nieestetyczny wygląd, ale przede wszystkim niebezpieczny problem natury zdrowotnej. W jaki sposób pielęgnować pękającą skórę?

Rogowacenie skóry pięt

Skóra człowieka pełni wiele funkcji. Niezwykle ważne jest to, by właściwie pielęgnować skórę w tych miejscach, które najbardziej narażone są na urazy. Grubość skóry zależna jest od wielu czynników – znaczenie ma płeć, wiek, ale również miejsce występowania.

Nie można poddać wątpliwości, iż skóra pokrywająca pięty jest dwa razy grubsza niż w innych partiach ciała. Naskórek na piętach narasta znacznie szybciej i często pojawia się problem ze złuszczaniem naskórka. Jeśli zapomnimy o peelingach i odpowiedniej pielęgnacji, rozpocznie się proces rogowacenia. Może pojawić się również problem pękania skóry.

Dlaczego skóra na piętach pęka?

Pękaniu pięt sprzyja wiele czynników.

  • Popękane pięty są zwykle wynikiem niewłaściwej pielęgnacji. Niedostatecznie nawilżona skóra traci swoją elastyczność, a tym samym – jest bardziej podatna na urazy.
  • Ważna jest też dieta. Jeśli w codziennym jadłospisie brakuje produktów, będących bogactwem witaminy A, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wkrótce problem pękających pięt zagości również na naszych stopach.
  • Zbyt ciasne, źle wyprofilowane obuwie przyczynia się nie tylko do pękania pięt, ale również innych defektów, takich jak: modzele, pęcherze czy odciski. Warto więc inwestować w buty wygodne, wykonane z naturalnego tworzywa.

Czy pękanie pięt może być groźne?

Pękające pięty, to nie tylko defekt estetyczny, ale również poważny problem zdrowotny. Jeśli pęknięcia będą na tyle głębokie, że będą sięgać skóry właściwej, a z powstałych ran zacznie sączyć się krew – nie można zwlekać! Takimi stopami powinien zająć się lekarz dermatolog. Przerwana ciągłość naskórka, to idealne środowisko dla wirusów i bakterii.

Jeśli pacjent zbagatelizuje problem i będzie narażać ranę na zanieczyszczenia, może to doprowadzić do przykrych konsekwencji, a nawet zakażenia! Terapia, jaką zaproponuje pacjentowi dermatolog, zwykle nie jest skomplikowana, ale wymaga od chorego sumienności i systematyczności. Efekty będą widoczne tylko wtedy, gdy problem pękających pięt zostanie potraktowany poważnie.

Do osób najbardziej narażonych na urazy skóry należy zaliczyć pacjentów chorych na cukrzycę. Skóra na stopach w przypadku diabetyków charakteryzuje się niezwykłą delikatnością i wrażliwością.

Hiperkeratoza skóry pięt

Hiperkeratoza to proces, w wyniku którego dochodzi do nadmiernego rogowacenia naskórka na obszarach niezwykle podatnych na podrażnienia. Najczęściej są to pięty oraz palce stóp. Niezwykle ważne jest to, by w odpowiednim momencie zareagować i udać się do specjalisty. Hiperkeratoza pozostawiona samej sobie prowadzi do pęknięć i głębokich bruzd.

Właściwa pielęgnacja stóp kluczem do sukcesu

Skóra stóp wymaga odpowiedniej pielęgnacji zarówno latem, jak i zimą.

  • Wielu z nas latem lubi chodzić boso. To właśnie wówczas dochodzi do podrażnienia skóry, a nawet drobnych ranek. Niezwykle ważne jest to, by złuszczać martwy naskórek za pomocą pumeksu, tarki czy peelingu. Należy jednak pamiętać, by robić to z umiarem. Zbyt często złuszczana skóra to błąd kosmetyczny.
  • Zimą Twoje stopy będą w pełni bezpieczne, gdy zainwestujesz w skórzane buty oraz ciepłe, bawełniane skarpetki. Po całym dniu i gorącej kąpieli należy zaaplikować na skórę stóp regenerujący krem, a następnie włożyć skarpetki.
  • W każdej kosmetyczce powinno znaleźć się miejsce na krem z mocznikiem, który nie tylko zmiękcza skórę, ale również reguluje mechanizm rogowacenia naskórka. Mocznik słynie również z tego, iż zatrzymuje wodę w naskórku, a tym samym efekt nawilżonej skóry utrzymuje się znacznie dłużej.
  • Jeśli Twoim problemem są pękające pięty, sięgnij po czystą witaminę A w kroplach. To właśnie witamina A pozwala cieszyć się zdrową, odporną na urazy skórą. Systematyczne stosowanie witaminy A, to gwarancja spektakularnych efektów!

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.