Zaburzenia krzepnięcia krwi

Ranking leków na Zaburzenia krzepnięcia krwi

Zaburzenia krzepnięcia krwi – grupa schorzeń

Za zaburzenia krzepnięcia krwi uznaje się grupę schorzeń, w przypadku których dochodzi do nieprawidłowego krzepnięcia, co okazuje się niezwykle niebezpieczne w przypadku samoistnego krwotoku.

Zaburzenia krzepnięcia krwi – grupa schorzeń

Za zaburzenia krzepnięcia krwi uznaje się grupę schorzeń, w przypadku których dochodzi do nieprawidłowego krzepnięcia, co okazuje się niezwykle niebezpieczne w przypadku samoistnego krwotoku.

Czym jest zaburzenia krzepnięcia krwi

Krzepnięcie krwi jest naturalnym procesem, który zapobiega utracie krwi w wyniku krwotoku. To także jeden z mechanizmów obronnych organizmu. Do takich sytuacji dochodzi nie tylko w wyniku uszkodzeń mechanicznych czy operacji, ale także w codziennych sytuacjach. Krew może pojawić się podczas mycia zębów czy miesiączki lub wskutek drobnego skaleczenia.

Rodzaje zaburzeń krzepnięcia krwi

Sytuacja niebezpieczna to taka, w której krew nie krzepnie lub dochodzi do znacznej utraty krwi, na przykład z powodu obfitej miesiączki. W przypadku zaburzeń krzepnięcia krwi nie dochodzi do powstania skrzepu, mającego na celu zatamowania krwawienia z naczyń krwionośnych. Za jego powstanie odpowiedzialne są trombocyty, czyli płytki krwi. Za zaburzenia krzepnięcia krwi uznaje się skazy krwotoczne, schorzenia utrudniające krzepnięcie w wyniku krwawienia, oraz choroby związane z nadkrzepliwością.

Skaza krwotoczna

Skazy krwotoczne to zaburzenia, w których proces krzepnięcia nie przebiega prawidłowo. Krwawienie nie ustępuje mimo jego zatamowania, na przykład w wyniku skaleczenia, operacji chirurgicznej czy zabiegu stomatologicznego. Organizm ze skazą krwotoczną przejawia również tendencję to tworzenia siniaków i wybroczyn po lekkim stłuczeniu lub bez określonego powodu.

Rodzaje skaz krwotocznych

Charakterystyczne jest również samoistne krwawienie z błoń śluzowych, narządów oraz układów ciała. Do tego typu krwawień może dojść w układzie pokarmowym lub moczowym, z nosa, stawów oraz skóry. Wyróżnia się skazy naczyniowe, osoczowe, płytkowe oraz mieszane, wynikające najczęściej z niedoboru płytek trombocytów oraz witaminy K. Jedną z poważniejszych skaz krwotocznych jest hemofilia, która powstaje wskutek wrodzonego braku osoczowych czynników krzepnięcia.

Do skaz naczyniowych, wynikających z nieprawidłowej budowy naczyń krwionośnych, zalicza się następujące choroby genetyczne: zespół Marfana, chorobę Rendu-Oslera-Webera oraz zespół Ehlersa-Danlosa. Krwawienie z naczyń krwotocznych możliwe jest również w wyniku niedoboru witaminy C, a także w leczeniu metodą radioterapii.

Skazy osoczowe wynikają z kolei z braku określonych czynników krzepnięcia krwi. Tego typu skazą jest właśnie hemofilia, zarówno wrodzona, jak i nabyta. Innym schorzeniem o charakterze skazy osoczowej jest choroba von Willebranda.

Wyróżnia się również skazy płytkowe, za które odpowiedzialny jest niski poziom trombocytów odpowiedzialnych za krzepnięcie i tworzenie skrzepów. To najczęściej występująca skaza krwotoczna i zarazem najmniej inwazyjna. Przyczyną mogą być zaburzenia krzepnięcia wynikające z niedoboru kwasu foliowego, nieprawidłowej budowy płytek krwi lub zespołów chorobowych: zespołu Bernarda-Souliera, zespołu Fanconiego oraz zespołu Glanzmana.

Typem skazy krwotocznej jest skaza zakrzepowo-zatorowa, której charakter jest nieco inny. To skłonność do tworzenia się zakrzepów w naczyniach krwionośnych wskutek niewielkiego stłuczenia. Zakrzepy powstają samoistnie i niezwykle szybko, a taki stan może doprowadzić do niedokrwienia narządów.

Skazy krwotoczne, zwłaszcza wrodzone, bywają bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Nawet niewielkie skaleczenie czy stłuczenie może spowodować niekontrolowane krwawienie i trudność z zatamowaniem wypływającej krwi. W przypadku skazy nabytej obserwacja lekarska również jest konieczna.

Samoistne krwawienia mogą pojawiać się bez wyraźnej przyczyny, podczas wykonywania codziennych czynności lub w wyniku drobnego urazu. Jeśli krew cieknie z nosa zbyt często, na ciele bez wyraźnej przyczyny pojawiły się siniaki, a miesiączki są bardzo obfite, należy skorzystać z pomocy specjalisty i potwierdzić lub odrzucić ryzyko zaistnienia skazy krwotocznej.

Zaburzenia związane z nadkrzepliwością krwi

Za zaburzenia krzepnięcia krwi uznaje się również schorzenia wynikające z nadkrzepliwości, czyli nadmierną skłonnością do tworzenia zakrzepów krwi w żyłach oraz tętnicach. Inaczej nazywane trombofilią. Przyczyną tego stanu rzeczy są zaburzenia w obrębie czynników krzepnięcia oraz wszelkie choroby wynikające z nieprawidłowej pracy układu sercowo-naczyniowego, a zatem nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu czy zmiany miażdżycowe.

Do zaburzeń krzepliwości krwi wynikające z nadkrzepliwości doprowadzają również inne schorzenia, między innymi niedoczynność tarczycy czy zakrzepica żylna, będąca skutkiem przyjmowania leków antykoncepcyjnych.

Może zainteresuje Cię również:

Zaburzenia krzepnięcia krwi

Zaburzenia krzepnięcia krwi – grupa schorzeń Za zaburzenia krzepnięcia krwi uznaje się...