Kategorie produktów

Kategorie produktów

Wszy

  • Linicin Lotion

    4.67 Bardzo dobry

    ilość opinii: 3

    Wyrób medyczny Linicin Lotion to płyn przeciwwszawiczy, przeznaczony do usuwania wszy...

    Sprawdź
  • Pedicul Hermal

    4.25 Bardzo dobry

    ilość opinii: 4

    Płyn Pedicul Hermal to wyrób medyczny przeznaczony do zwalczania wszawicy...

    Sprawdź
  • Hedrin Raz

    4.08 Bardzo dobry

    ilość opinii: 25

    Hedrin Raz to wyrób medyczny, który jest dostępny w postaci żelu w sprayu. Produkt...

    Sprawdź
  • Harton

    4.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 3

    Płyn Harton to wyrób medyczny przeznaczony do zwalczania wszawicy głowowej. Harton...

    Sprawdź
  • Nyda spray

    4.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 5

    Nyda to wyrób medyczny dostępny w postaci sprayu do aplikowania na skórę głowy i...

    Sprawdź
  • Paranit Sensitive
    Paranit Sensitive

    3.87 Bardzo dobry

    ilość opinii: 15

    n/a

    Sprawdź
  • SORA lotion
    SORA lotion

    3.81 Bardzo dobry

    ilość opinii: 16

    Lotion koi stany podrażnienia i swędzenia skóry głowy. Zawarte w nim naturalne olejki...

    Sprawdź
  • Pipi Nitolic

    3.64 Bardzo dobry

    ilość opinii: 28

    Pipi Nitolic to zestaw - wyrób medyczny przeznaczony do stosowania w...

    Sprawdź
  • Delacet

    3.64 Bardzo dobry

    ilość opinii: 14

    Delacet to płyn na skórę przy wszawicy głowowej.Skuteczność produktu  opiera się...

    Sprawdź
  • Artemisol

    3.5 Bardzo dobry

    ilość opinii: 4

    Płyn Artemisol to produkt leczniczy wskazany do stosowania w przypadku wszawicy...

    Sprawdź
  • Paranit

    3.33 Bardzo dobry

    ilość opinii: 21

    Podwójna formuła działania preparatu Paranit oparta jest na oleju mineralnym i...

    Sprawdź
  • Sora Forte
    Sora Forte

    2.25 Bardzo dobry

    ilość opinii: 83

    Sora Forte to produkt leczniczy dostępny w postaci szamponu leczniczego. Szampon ten w...

    Sprawdź

Wszy

Wszy

Wszy zapewne większości z nas kojarzą się z brudem i niehigienicznym trybem życia – nic bardziej mylnego! Okazuje się, że mogą one zaatakować każdego człowieka. Najczęściej wszawica pojawia się tam, gdzie mamy do czynienia z dużą grupą ludzi, np. w szkołach, żłobkach czy przedszkolach.

Jak zapobiegać wszawicy? Co zrobić, gdy ta choroba zdążyła już opanować ciało?

Wszawica głowy

Wszy znajdują swoje lokum najczęściej we włosach - nie ma znaczenia ich długość, kolor czy gęstość. Częste mycie głowy nie przynosi żadnych rezultatów. Wszawica to problem, który jest niezwykle trudny do zwalczenia. Wynika to z faktu, iż wszy z łatwością przechodzą z człowieka na człowieka oraz mają tendencję do niezwykle szybkiego namnażania się. Okazuje się, iż wesz żyje średnio od 32 do 35 dni, ale każdego dnia składa około 10 nowych jajeczek.

Wszawicę wywołuje najczęściej wesz głowowa, która mimo swych niewielkich rozmiarów może być sprawcą dużych problemów.

Objawy wszawicy

Wszy głowowe są sprawcami głównie zmian, które powstają na skórze. Po ukąszeniu pojawiają się zwykle niewielkie grudki, którym towarzyszy silny obrzęk i dręczące swędzenie.

Stawonogi uwielbiają bytować na linii włosów oraz za uszami - to właśnie w tych okolicach najczęściej pojawiają się ślady po ukąszeniach. W wyniku drapania tych zmian na skórze powstają nadżerki pokryte strupami. Bez trudu można odróżnić gnidę od łupieżu, gdyż stawonogi są silnie przytwierdzone do włosa.

Wszawica może być wywołana różnymi czynnikami. W zależności od czynnika, wyróżniamy wszawicę:

  • wesz głowowa - najczęściej swoje lokum znajduje w części potylicznej i skroniowej. Nadmierne drapanie zmian doprowadza do zmian skórnych, które pokryte są licznymi strupami. Zmiany te mają skłonność do infekcji wtórnych;
  • wesz odzieżowa - wesz odzieżowa bytuje głównie na odzieży wzdłuż szwów i tam, gdzie tkanina jest załamana. Stawonogi znajdują swoje lokum również na odsłoniętych partiach ciała człowieka, gdzie powstają charakterystyczne brunatne przebarwienia. Warto również zaznaczyć, iż wesz odzieżowa rozmnaża się niezwykle szybko, ale żyje znacznie krócej;
  • wesz łonowa - świąd podbrzusza i okolicy łonowej może świadczyć o tym, iż właśnie te partie ciała zostały zajęte przez wesz łonową. Zwykle pasożytuje ona w okolicach łonowych oraz na kroczu, w sporadycznych przypadkach pod pachami czy w partii klatki piersiowej, która pokryta jest włosami.

Drogi przenoszenia wszawicy

Niestety, zakażenie wszawicą jest wyjątkowo łatwe. Do zakażenia wszawicą dochodzi w wyniku kontaktu z zainfekowaną osobą. Dlatego najbardziej narażone są te osoby, które przebywają w dużych skupiskach ludzi. Jeśli jeden z domowników jest nosicielem wszawicy, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że infekcja przeniesie się na wszystkich domowników.

Zdecydowanie rzadziej do zakażenia dochodzi w wyniku użytkowania tych samych grzebieni, szczotek czy bielizny.

Zapobieganie wszawicy

Okazuje się, że nie ma takiego sposobu, który skutecznie chroniłby przed zakażeniem wszawicą. Niezwykle istotne jest to, by we wczesnym stadium wykryć obecność wszy. Szybka reakcja i odpowiednia pielęgnacja ciała powstrzyma rozprzestrzenianie się infekcji, a tym samym okres leczenia skróci się do minimum.

Co robić, by nasze ciało nie zostało zajęte przez uporczywe pasożyty?

  • Ważne jest to, by jak najczęściej po kąpieli obserwować ciało. Kontrolujemy głównie te obszary ciała, które są idealnym środowiskiem dla wszy. Ze szczególną dokładnością pielęgnujemy głowę, tył karku i obszary za uszami.
  • Kolejnym, niezwykle istotnym aspektem jest codziennie dokładne szczotkowanie włosów z użyciem gęstej szczotki lub grzebienia.
  • Do czynności, które mogą uchronić nas przed infekcją, należy również zaliczyć upinanie lub związywanie włosów tak, by nie miały one bezpośredniego kontaktu z innymi osobami. Ta zasada powinna znaleźć zastosowanie w czasie wysiłku fizycznego, gdy włosy pod wpływem ruchu mogą ocierać się o ciało pozostałych osób.
  • Właściwa higiena również nie pozostaje bez znaczenia. Regularne mycie włosów oraz używanie własnych szczotek czy grzebieni do włosów eliminuje ryzyko infekcji.

Co zrobić, gdy wszawica zainfekowała ciało?

Większość osób, których ciało zostało zajęte przez wesz, popada w panikę i czuje się wręcz bezradna. Okazuje się jednak, że istnieją metody, które zapewniają skuteczną walkę z tym wstrętnym pasożytem!

  • W aptece znaleźć można specjalne preparaty, np. żele, proszki czy szampony, które zabijają wszy. Preparaty te należy stosować zgodnie z instrukcją, która zamieszczona jest na opakowaniu produktu. Po kilkudniowej kuracji należy przeczesywać włosy grzebieniem o bardzo gęstych zębach po to, by gnidy szybciej odczepiły się od włosów.
  • Specjaliści zalecają również ręczne ściąganie wszy oraz ścinanie długich włosów po to, by jak najszybciej zakończyć terapię.
  • Po każdym użyciu szczotki czy grzebienia należy dokładnie umyć te przybory – najlepiej przy użyciu ciepłej wody z szamponem przeciw wszom. W tak rozrobionym roztworze moczymy użyte wcześniej przybory do włosów i pozostawiamy na około godzinę.
  • W sytuacji, gdy nasze ubrania zostały zajęte przez wesz odzieżową, należy wyprać ubrania w pralce w temperaturze 60 stopni Celsjusza, gdyż taka temperatura zabija wszy i ich jaja. Natomiast prześcieradła, ręczniki, poduszki oraz wszystkie przedmioty, które miały kontakt z pasożytem, należy przeprasować gorącym żelazkiem.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.