Poznaj moc pelargonii afrykańskiej

Poznaj moc pelargonii afrykańskiej

Pelargonia afrykańska (łac. Pelargonium sidoides) to odmiana kwitnących na naszych tarasach i balkonach ozdobnych pelargonii – ma ciemnoczerwone kwiaty i charakterystyczne, czerwone korzenie. Korzenie tej niezwykłej pelargonii były używane przez afrykańskich uzdrowicieli do leczenia m.in. biegunki i dyzenterii (tzw. czerwonki, której objawem jest uporczywa biegunka i obecność krwi w stolcu) oraz kaszlu.

Współcześnie z kłączy i korzeni uprawnej pelargonii afrykańskiej wytwarza się ekstrakt wchodzący w skład m.in. suplementów diety i wyrobów medycznych, które mogą być stosowane w leczeniu przeziębień, infekcji górnych róg oddechowych oraz w celu wzmacniania odporności. Jaka jest historia tej niezwykłej rośliny? Jak i na co działa? W jakich preparatach można znaleźć ekstrakt pelargonii?

Historia afrykańskiej pelargonii

Pelargonia afrykańska to roślina z Afryki Południowej. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z XVII i XVIII wieku. Afrykańskie plemiona miały nią leczyć choroby układu pokarmowego oraz oddechowego. Do Europy pelargonia afrykańska zawitała za sprawą Charlesa H. Stevensa, na przełomie wieków XIX i XX. Anglik był chory na gruźlicę, wysłano go więc do Afryki Południowej w nadziei, że suchy klimat pomoże mu zwalczyć chorobę. Z gruźlicy wyleczył go miejscowy uzdrowiciel, właśnie za pomocą korzenia rośliny. W języku afrykańskiego plemienia Zulu ostry i uporczywy kaszel nazywano „umckaloabo” – później zaczęto tak również nazywać korzeń pelargonii afrykańskiej. Charles H. Stevens przywiózł „umckaloabo” (korzeń, nie kaszel!) do kraju i bez większych sukcesów próbował sprzedawać go jako naturalny lek na gruźlicę. Dopiero w latach 20-tych XX wieku ekstrakt z pelargonii zaczął być szerzej stosowany w szwajcarskich klinikach specjalizujących się w leczeniu gruźlików. Bioaktywne składniki korzeni pelargonii afrykańskiej zidentyfikowano w latach 70-tych XX wieku, w latach 90-tych scharakteryzowano dokładnie związki zawarte w ekstrakcie (m.in. kumaryny i kwasy fenolowe), a w 2005 roku, po opracowaniu etanolowego ekstraktu z kłączy i korzeni rośliny – zarejestrowano go jako lek roślinny (EPs 7630). Obecnie pelargonia afrykańska uprawiana jest na wyspecjalizowanych farmach, a ekstrakt wytwarza się przede wszystkim z roślin trzyletnich (trzyletnie korzenie mają optymalną ilość związków bioaktywnych).

Ekstrakt z pelargonii afrykańskiej w badaniach

Aktualny stan badań klinicznych został zawarty w publikacji Cochrane (z 2013 roku). W badaniach wzięło udział ponad 2 tysiące pacjentów, w wieku od 0 do 93 lat, którzy leczyli się w niemieckich klinikach. Pacjenci byli dzieleni na różne grupy i otrzymywali różne dawki z ekstraktu z pelargonii afrykańskiej lub placebo. U pacjentów, którzy  przyjmowali preparat, odnotowano poprawę stanu zdrowia. W publikacji Cochrane stwierdzono więc między innymi, że ekstrakt z pelargonii afrykańskiej może być skuteczny w przypadkach: przeziębienia, stanów zapalnych gardła i nosa oraz zapalenia oskrzeli, a także że może być bezpiecznie podawany zarówno dzieciom jak i osobom dorosłym (efekty niepożądane odnotowano jedynie u 1,2% osób biorących udział w badaniach). Mechanizm biologicznego działania ekstraktu z pelargonii afrykańskiej jest wciąż badany.

Preparaty z ekstraktem z Pelargonii sidoides

Ekstrakt EPs 7630 to lek, ale również składnik innych, bardziej złożonych preparatów, wyrobów leczniczych i suplementów diety. Przykładem suplementu, w którego skład wchodzi właśnie ekstrakt z pelargonii afrykańskiej jest Pelavo. Do wyboru mamy tutaj różne preparaty z pelargonią afrykańską: Multi 3+, Multi 6+, Pelavo Oskrzela oraz Pelavo Nos i Zatoki. Pelargonia afrykańska i preparaty z nią w składzie mogą działać przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, zarówno w początkowej fazie infekcji (blokując namnażanie wirusów), jak i później (po przeniknięciu wirusa do komórek organizmu – powstrzymując rozwój choroby i łagodząc objawy). Jak to możliwe? Substancje bioaktywne ekstraktu z Pelargonii sidoides mogą zapobiegać przyczepianiu się patogenów do komórek nabłonka, zapobiegający tym samym rozwojowi zakażenia, a dodatkowo zwiększać częstotliwość ruchu rzęsek, ułatwiając wydalanie drobnoustrojów z układu oddechowego.

Pelargonia afrykańska jest rośliną o niezwykłej urodzie i ponadprzeciętnej mocy, której głównym źródłem są jej czerwone korzenie. Należy pamiętać, że przed sięgnięciem po jakikolwiek preparat zawierający ekstrakt z Pelargonii sidoides należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą – przeciwwskazaniem do przyjmowania wyrobów medycznych i suplementów diety jest m.in. nadwrażliwość na ich składniki. Liście Pelargonii sidoides zawierają olejek eteryczny, który może działać alergizująco. 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.