Poznaj moc pelargonii afrykańskiej

Poznaj moc pelargonii afrykańskiej

kaszel preparat roślinny

Współcześnie z kłączy i korzeni uprawnej pelargonii afrykańskiej wytwarza się ekstrakt wchodzący w skład m.in. suplementów diety i wyrobów medycznych, które mogą być stosowane w leczeniu przeziębień, infekcji górnych róg oddechowych oraz w celu wzmacniania odporności. Jaka jest historia tej niezwykłej rośliny? Jak i na co działa? W jakich preparatach można znaleźć ekstrakt pelargonii sidoides?

Historia afrykańskiej pelargonii

Pelargonia afrykańska to roślina z Afryki Południowej. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z XVII i XVIII wieku. Afrykańskie plemiona miały nią leczyć choroby układu pokarmowego oraz oddechowego. Do Europy pelargonia afrykańska zawitała za sprawą Charlesa H. Stevensa, na przełomie wieków XIX i XX. Anglik był chory na gruźlicę, wysłano go więc do Afryki Południowej w nadziei, że suchy klimat pomoże mu zwalczyć chorobę. Z gruźlicy wyleczył go miejscowy uzdrowiciel, właśnie za pomocą korzenia rośliny. W języku afrykańskiego plemienia Zulu ostry i uporczywy kaszel nazywano „umckaloabo” – później zaczęto tak również nazywać korzeń pelargonii afrykańskiej. Charles H. Stevens przywiózł „umckaloabo” (korzeń, nie kaszel!) do kraju i bez większych sukcesów próbował sprzedawać go jako naturalny lek na gruźlicę. Dopiero w latach 20-tych XX wieku ekstrakt z pelargonii zaczął być szerzej stosowany w szwajcarskich klinikach specjalizujących się w leczeniu gruźlików. Bioaktywne składniki korzeni pelargonii afrykańskiej zidentyfikowano w latach 70-tych XX wieku, w latach 90-tych scharakteryzowano dokładnie związki zawarte w ekstrakcie (m.in. kumaryny i kwasy fenolowe), a w 2005 roku, po opracowaniu etanolowego ekstraktu z kłączy i korzeni rośliny – zarejestrowano go jako lek roślinny (EPs 7630). Obecnie pelargonia afrykańska uprawiana jest na wyspecjalizowanych farmach, a ekstrakt wytwarza się przede wszystkim z roślin trzyletnich (trzyletnie korzenie mają optymalną ilość związków bioaktywnych).

Ekstrakt z pelargonii afrykańskiej w badaniach

Aktualny stan badań klinicznych został zawarty w publikacji Cochrane (z 2013 roku). W badaniach wzięło udział ponad 2 tysiące pacjentów, w wieku od 0 do 93 lat, którzy leczyli się w niemieckich klinikach. Pacjenci byli dzieleni na różne grupy i otrzymywali różne dawki z ekstraktu z pelargonii afrykańskiej lub placebo. U pacjentów, którzy  przyjmowali preparat odnotowano poprawę stanu zdrowia. W publikacji Cochrane stwierdzono więc między innymi, że ekstrakt z pelargonii afrykańskiej może być skuteczny w przypadkach: przeziębienia, stanów zapalnych gardła i nosa oraz zapalenia oskrzeli, a także że może być bezpiecznie podawany zarówno dzieciom jak i osobom dorosłym (efekty niepożądane odnotowano jedynie u 1,2% osób biorących udział w badaniach). Mechanizm biologicznego działania ekstraktu z pelargonii afrykańskiej jest wciąż badany.

Preparaty z ekstraktem z pelargonii sidoides

Ekstrakt EPs 7630 to lek, ale również składnik innych, bardziej złożonych preparatów, wyrobów leczniczych i suplementów diety. Przykładem suplementu, w którego skład wchodzi właśnie ekstrakt z pelargonii afrykańskiej jest Pelavo. Do wyboru mamy tutaj różne preparaty z pelargonią afrykańską: Multi 3+, Multi 6+, Pelavo Oskrzela oraz Pelavo Nos i Zatoki. Pelargonia afrykańska i preparaty z nią w składzie mogą działać przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, zarówno w początkowej fazie infekcji (blokując namnażanie wirusów), jak i później (po przeniknięciu wirusa do komórek organizmu – powstrzymując rozwój choroby i łagodząc objawy). Jak to możliwe? Substancje bioaktywne ekstraktu z pelargonii sidoides mogą zapobiegać przyczepianiu się patogenów do komórek nabłonka, zapobiegający tym samym rozwojowi zakażenia, a dodatkowo zwiększać częstotliwość ruchu rzęsek, ułatwiając wydalanie drobnoustrojów z układu oddechowego.

Pelargonia afrykańska jest rośliną o niezwykłej urodzi i ponadprzeciętnej mocy, której głównym źródłem są jej czerwone korzenie. Należy pamiętać, że przed sięgnięciem po jakikolwiek preparat zawierający ekstrakt z pelargonii sidoides należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą – przeciwwskazaniem do przyjmowania wyrobów medycznych i suplementów diety jest m.in. nadwrażliwość na ich składniki. Liście pelargonii sidoides zawierają olejek eteryczny, który może działać alergizująco. 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - kaszel

Prospan

4.867 opinii:
Prospan to lek dostępny w formie syropu. Substancją czynną syropu jest suchy wyciąg z...
Zobacz ofertę

Koper Włoski Fix

4.836 opinii:
Koper Włoski Fix to preparat leczniczy w postaci ziół do zaparzania w...
Zobacz ofertę

Ascodan

4.836 opinii:
Tabletki Ascodan to lek wskazany do stosowania w przypadku dolegliwości...
Zobacz ofertę

Althaeae

4.789 opinii:
Althaeae to lek dostępny w postaci syropu. Preparat w szczególności rekomendowany jest dla...
Zobacz ofertę

Natur-sept

4.717 opinii:
Natur-sept gardło to wyrób medyczny w postaci pastylek do ssania stosowanych w...
Zobacz ofertę

Envil Kaszel Junior

4.676 opinii:
Envil Kaszel Junior to produkt leczniczy w postaci syropu stosowanego doustnie. Produkt stosuje...
Zobacz ofertę

Plantaginis

4.6411 opinii:
Plantaginis to lek dostępny w postaci syropu. Preparat rekomendowany jest dla osób,...
Zobacz ofertę

Tymianek i podbiał

4.6411 opinii:
Lek Tymianek i podbiał dostępny jest w formie pastylek do ssania. Lekarze zalecają swoim...
Zobacz ofertę

ACC Mini

4.6411 opinii:
ACC Mini to lek dostępny w postaci tabletek musujących. Preparat skutecznie rozdziela wydzielinę...
Zobacz ofertę

Lipomal

4.577 opinii:
Lipomal to lek, który dostępny jest w formie syropu. Lekarze przepisują ten preparat...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.