Co warto wiedzieć o wybielaniu zębów? cz. 2

wybielanie zębów – co warto wiedzieć?

Wielu osobom nie wystarczy zapobieganie przebarwieniom, z pewnością ucieszy je więc informacja o tym, że istnieje przynajmniej kilka sposobów na poprawienie ich kolorytu. Tu najlepszym rozwiązaniem wydaje się zabieg wybielania. Jak bezpiecznie wybielać zęby? Podpowiadamy.

Sekrety bezpiecznego wybielania

Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby przeprowadzić go samodzielnie z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów, zawsze warto jednak również pomyśleć o wizycie składanej w tym celu w gabinecie stomatologicznym. W tym przypadku na szczególne zainteresowanie z naszej strony zasługuje tak zwana technika nakładkowa wykonywana tak z użyciem lampy, jak i lasera. Okazuje się zresztą, że współcześnie profesjonalne wybielanie zębów może zostać przeprowadzone już w czasie jednej wizyty.

Ile kosztuje wybielanie zębów?

Najdroższe, a jednocześnie najbardziej efektywne, są zabiegi z wykorzystaniem emitującego niebieskie światło lasera diodowego. Charakteryzuje je duża skuteczność, należy jednak liczyć się z tym, że koszt jednej wizyty może wahać się od 1000 do nawet 2500 złotych, co często jest naprawdę dużym wydatkiem. Gdy decydujemy się na wybielanie z wykorzystaniem standardowej lampy LED, musimy liczyć się z tym, że jej światło będzie wnikać jedynie w zewnętrzne warstwy szkliwa zębowego. Już choćby dlatego często mówi się o tym, że zabieg tego typu ma sens przede wszystkim wówczas, gdy zależy nam na podtrzymaniu efektów wybielania zębów. Jego plusem jest niższy koszt, mamy bowiem do czynienia z wydatkiem sięgającym od 500 do 1500 złotych. Innym rozwiązaniem jest lampa Beyond ze światłem, które przenika aż do granicy zęba i zębiny.

Tu mamy do czynienia z zabiegiem przyczyniającym się do wybielenia całego szkliwa, godzina kosztuje jednak nawet 2000 złotych. Podobne działanie ma lampa plazmowa, tu jednak mamy pewność, że światło jest wolne od sztucznego promieniowania UV.

Tanie wybielanie

Koszty wybielania będą bez porównania tańsze, jeśli zdecydujemy się na jego samodzielne przeprowadzenie. Tu jednym z ciekawszych rozwiązań wydaje się być system wybielający Biała Perła, dzięki któremu możliwe jest wybielenie uśmiechu nawet o osiem odcieni. Łączy on ze sobą działanie utleniające i enzymatyczne, a jego efekty można obserwować niemal natychmiast po pierwszym zastosowaniu. Opakowanie zawiera tubkę, w której znajduje się żel inicjujący, kolejną, w której przechowywany jest żel wybielający, a także aplikatory przeznaczone do indywidualnego uformowania i płyn wykorzystywany po to, aby już po wykonaniu zabiegu możliwe stało się odświeżenie jamy ustnej. Zęby należy umyć żelem znajdującym się w pierwszej tubce, a następnie wycisnąć żel z drugiej tubki do aplikatora.

Aplikator musi trafić na nasze zęby, czas pozostania na nich nie powinien jednak przekraczać 20 minut. Kolejnym krokiem jest wyszczotkowanie zębów przy zastosowaniu pozostałych substancji. Kuracja tego rodzaju może trwać od pięciu do czternastu dni, nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby zaopatrzyć się w rozwiązania przeznaczone do ekspresowego wybielania. Nowoczesne rozwiązania są wyjątkowo bezpieczne, warto z nich przy tym korzystać również dlatego, że zmiana koloru zębów może wpłynąć korzystnie na sposób postrzegania całej naszej twarzy.

Zęby białe na dłużej

Bardzo często możemy usłyszeć o tym, że dla wielu osób prawdziwym problemem jest nie tyle samo wybielanie zębów, ile działania, których efektem jest utrzymanie przez dłuższy czas jego efektów. Tu szczególnie niebezpieczny jest powrót do starych nawyków sprawiający, że utrzymanie pozytywnych skutków wybielania przez długi czas po prostu nie będzie możliwe. Często mamy więc do czynienia z sytuacją, w której zabieg przynosi widoczne efekty, już po sześciu tygodniach wszystko wraca jednak do normy, która wcale nas nie satysfakcjonuje.

Nie można przy tym zapominać, że choć odcień zębów ma duże znaczenie, nie jest on wcale jedynym czynnikiem wpływającym na nasz wizerunek, nie bez znaczenia jest bowiem również stopień samego zadbania tak zębów, jak i jamy ustnej. Trudno jest przecież mówić o znakomitych rezultatach, gdy białym zębom towarzyszy nieprzyjemny zapach. Tu najczęściej winna jest płytka nazębna gromadząca się na zębach niestarannie umytych i będąca znakomitym miejscem dla bakterii i grzybów. Często winowajcą okazuje się jednak również język, zwłaszcza jeśli zapominamy o jego czyszczeniu czy to za pomocą skrobaka, czy to z wykorzystaniem klasycznej łyżeczki. Innym problemem, o znaczeniu tak estetycznym, jak i zdrowotnym, są także wszystkie inne dolegliwości charakterystyczne dla naszych zębów.

Wiele osób uważa, że wizyta u dentysty to rozwiązaniem ostateczne, tymczasem skłaniać nas do niej powinna każda obserwowana przez nas zmiana w jamie ustnej. Wśród tych, które jesteśmy w stanie dostrzec samodzielnie, warto wymienić choćby zaczerwienienie dziąseł oraz zmiany struktury tkanek, niebezpieczne są jednak również zmiany w tkankach twardych zęba, w tym zwłaszcza zasinienia sugerujące nam obumarcie zęba oraz ciemne plamy interpretowane najczęściej jako oznaka ubytku. Nie można lekceważyć również zatrzymywania się resztek pokarmów tam, gdzie wcześniej problem ten nie występował oraz nadmierne ścieranie się powierzchni żujących.

Dużym niebezpieczeństwem okazują się często także trzaski w stawach, a także zbyt małe wydzielanie przez nas śliny. O dentyście należy też pomyśleć natychmiast, gdy tylko wystąpi obrzęk, szczękościsk, a już zwłaszcza ból zęba. Raz do roku wypada zresztą upewnić się, czy z zębami wszystko jest w porządku, udając się na kontrolę. Kuracja wybielająca, choć wartościowa, nie powinna być więc wstępem do dbania o zęby.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.