Rak prostaty- czy jest się czego bać?

Rak prostaty- czy jest się czego bać?

prostata leczenie prostaty

Rak prostaty, to jeden z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn w wieku podeszłym. Choroba zwykle pojawia się u mężczyzn, którzy przekroczyli sześćdziesiąty rok życia. 

Cechą charakterystyczną tego nowotworu jest to, że rozwija się on bardzo powoli. Początkowo choroba ta przebiega bezobjawowo, dlatego tak trudno ją rozpoznać. Często niestety rak prostaty diagnozowany jest zbyt późno, gdy choroba jest już znacznie zaawansowana. Pierwsze, przykre objawy mogą pojawić się nawet po kilkunastu latach od momentu pojawienia się pierwszych komórek nowotworowych w organizmie. Dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka. Badanie per rectum, oznaczenie PSA we krwi czy biopsja gruczołu krokowego- to badania, które pozwalają zdiagnozować raka prostaty nawet we wczesnym jego stadium. Nie warto zwlekać- mężczyźni, którzy przekroczyli czterdziesty rok życia, powinni raz w roku udać się do gabinetu urologicznego, w którym lekarz specjalista dokładnie zbada stan prostaty. Często jednak mężczyźni bagatelizują ten problem- wynika to między innymi z braku podstawowej wiedzy na temat tego schorzenia oraz przede wszystkim, bariery psychicznej.

Zachorowalność na raka w różnych rejonach świata wśród mężczyzn nie jest taka sama. Wyznacznikiem jest, m.in. rasa. Do czynników warunkujących zachorowalność na tę chorobę, należy wyróżnić również czynniki dietetyczne oraz środowiskowe. Przeprowadzono badania, w których stwierdzono, że w Japonii nowotwór prostaty jest chorobą rzadką. Lecz u Japończyków, mieszkający w Stanach Zjednoczonych, znacznie częściej diagnozuje się raka prostaty, a przyczyną tego może być niezdrowy styl życia. 

Dieta odgrywa niezwykle ważną rolę w przypadku tego schorzenia. Naukowcy twierdzą, że istnieje grupa tłuszczów, które stymulują rozwój raka prostaty. Dlatego dieta mężczyzn powinna obfitować w produkty sojowe, które działają ochronnie. 

Rak prostaty- czynniki ryzyka

Na objawy rozrostu stercza narażeni są głównie mężczyźni otyli, których dieta obfituje w dużą ilość mięsa, tłuszczów, a brak w niej warzyw, które dostarczają organizmowi niezbędnych witamin. Do kolejnych, niezwykle ważnych czynników, należy zaliczyć siedzący tryb życia, wstrzemięźliwość płciową oraz stany zapalne dróg moczowych. Naukowcy twierdzą, że nadmierne spożywanie mleka również może stanowić idealne podłoże do rozwoju tego nowotworu. 

Objawy raka prostaty

W przypadku, gdy rak obejmuje wyłącznie gruczoł krokowy, u chorego mogą pojawić się objawy takie, jak:

-częste oddawanie moczu, również w nocy. Nocne oddawanie moczu określane jest przez specjalistów jako nykturia
-trudności w oddawaniu moczu, czyli słaby lub przerywany strumień
-wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza

W przypadku, gdy choroba jest znacznie zaawansowana, objawy są następujące:

-bóle w podbrzuszu
-krwiomocz
-nietrzymanie moczu
-zaburzenia wzwodu
-obecność krwi w spermie
-ból oraz krwawienie z odbytu

Profilaktyczne badania

Profilaktyka jest niezwykle ważna. Pozwala wykryć chorobę we wczesnym stadium i wdrążyć odpowiednie leczenie. 

Podstawowym badaniem, które wykonuje zarówno urolog, jak i lekarz internista lub lekarz rodzinny, jest badanie per rectum. Podczas tego badania sprawdza się kształt i rozmiar gruczołu krokowego. Badanie to wykonuje lekarz, wykonując lekki ucisk palcem w odbycie pacjenta. Dodatkowo zaleca się również badanie moczu i krwi. Kolejnym badaniem, jest badanie PSA. PSA, to białko, które produkowane jest zarówno przez komórki zdrowe, jak i nowotworowe. Zatem podwyższone stężenie PSA w surowicy nie jest jednoznaczne z diagnozą raka, ponieważ podwyższony poziom tego markera występuje również u osób z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego lub zapaleniem stercza. Należy pamiętać o tym, że badanie PSA powinno być wykonane nie wcześniej niż 48 godzin po badaniu per rectum.

Ultrasonografia przezodbytnicza (TRUS)- badanie to polega na ocenie gruczołu krokowego za pomocą sondy USG włożonej do odbytnicy. 

Kampania "Męska sprawa"

Kampania "Męska sprawa" skierowana jest do mężczyzn cierpiących na raka gruczołu krokowego, jak i tych, którzy zagrożeni są zachorowaniem na ten nowotwór. Zadaniem tej kampanii jest przede wszystkim wsparcie osób chorych poprzez udostępnianie rzetelnych informacji na temat tej choroby tak, by cierpiący mężczyźni mogli świadomie kontrolować swój stan zdrowia. 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - prostata

Olej Z Pestek Dyni Dary Natury

4.6411 opinii:
Olej z pestek dyni Dary Natury tłoczony jest na zimno. Nasiona dyni pochodzą z polskich...
Zobacz ofertę

Olimp Prostatan

4.3225 opinii:
Kapsułki Olimp Prostatan to suplement diety wpływający korzystnie prawidłowe...
Zobacz ofertę

Prostacare Dual Action

4.210 opinii:
Prostacare Dual Action to suplement diety dostępny w postaci tabletek. Suplement diety w...
Zobacz ofertę

DYNIA + CYNK - na prostatę

4.022 opinii:
DYNIA + CYNK - na prostatę to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Produkt jest wskazany...
Zobacz ofertę

Wierzbownica Drobnokwiatowa

3.815 opinii:
Wierzbownica drobnokwiatowa to suplement diety dostępny w postaci tabletek powlekanych....
Zobacz ofertę

Prostaceum

3.6913 opinii:
Prostaceum to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Preparat w szczególności...
Zobacz ofertę

Prostalong Complex

3.6526 opinii:
Prostalong Complex to suplement diety, który jest dostępny w postaci kapsułek....
Zobacz ofertę

Prostatobon

3.638 opinii:
Prostatobon to ziołowy suplement diety w postaci kapsułek. Produkt jest dedykowany dla dorosłych...
Zobacz ofertę

Vigrax

3.5788 opinii:
Kup Vigrax już teraz bez recepty >>TUTAJ<<. Jak poprawić...
Zobacz ofertę

Prostalong Vital

3.4233 opinii:
Prostalong Vital to suplement diety, który jest dostępny w postaci kapsułek....
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.