Rak prostaty – czy jest się czego bać?

Rak prostaty – czy jest się czego bać?

Rak prostaty, to jeden z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn w wieku podeszłym. Choroba zwykle pojawia się u mężczyzn, którzy przekroczyli sześćdziesiąty rok życia. 

Co to jest rak prostaty?

Cechą charakterystyczną tego nowotworu jest to, że rozwija się on bardzo powoli. Początkowo choroba ta przebiega bezobjawowo, dlatego tak trudno ją rozpoznać. Często niestety rak prostaty diagnozowany jest zbyt późno, gdy choroba jest już znacznie zaawansowana. Pierwsze, przykre objawy mogą pojawić się nawet po kilkunastu latach od momentu pojawienia się pierwszych komórek nowotworowych w organizmie. Dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka. Badanie per rectum, oznaczenie PSA we krwi czy biopsja gruczołu krokowego – to badania, które pozwalają zdiagnozować raka prostaty nawet we wczesnym jego stadium. Nie warto zwlekać – mężczyźni, którzy przekroczyli czterdziesty rok życia, powinni raz w roku udać się do gabinetu urologicznego, w którym lekarz specjalista dokładnie zbada stan prostaty. Często jednak mężczyźni bagatelizują ten problem- wynika to między innymi z braku podstawowej wiedzy na temat tego schorzenia oraz przede wszystkim, bariery psychicznej.

Zachorowalność na raka w różnych rejonach świata wśród mężczyzn nie jest taka sama. Wyznacznikiem jest, m.in. rasa. Do czynników warunkujących zachorowalność na tę chorobę, należy wyróżnić również czynniki dietetyczne oraz środowiskowe. Przeprowadzono badania, w których stwierdzono, że w Japonii nowotwór prostaty jest chorobą rzadką. Lecz u Japończyków, mieszkający w Stanach Zjednoczonych, znacznie częściej diagnozuje się raka prostaty, a przyczyną tego może być niezdrowy styl życia. 

Dieta odgrywa niezwykle ważną rolę w przypadku tego schorzenia. Naukowcy twierdzą, że istnieje grupa tłuszczów, które stymulują rozwój raka prostaty. Dlatego dieta mężczyzn powinna obfitować w produkty sojowe, które działają ochronnie. 

Rak prostaty – czynniki ryzyka

Na objawy rozrostu stercza narażeni są głównie mężczyźni otyli, których dieta obfituje w dużą ilość mięsa, tłuszczów, a brak w niej warzyw, które dostarczają organizmowi niezbędnych witamin. Do kolejnych, niezwykle ważnych czynników, należy zaliczyć siedzący tryb życia, wstrzemięźliwość płciową oraz stany zapalne dróg moczowych. Naukowcy twierdzą, że nadmierne spożywanie mleka również może stanowić idealne podłoże do rozwoju tego nowotworu. 

Objawy raka prostaty

W przypadku, gdy rak obejmuje wyłącznie gruczoł krokowy, u chorego mogą pojawić się objawy takie, jak:

  • częste oddawanie moczu, również w nocy. Nocne oddawanie moczu określane jest przez specjalistów jako nykturia;
  • trudności w oddawaniu moczu, czyli słaby lub przerywany strumień;
  • wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza

W przypadku, gdy choroba jest znacznie zaawansowana, objawy są następujące:

  • bóle w podbrzuszu,
  • krwiomocz,
  • nietrzymanie moczu,
  • zaburzenia wzwodu,
  • obecność krwi w spermie,
  • ból oraz krwawienie z odbytu.

Profilaktyka raka prostaty

Profilaktyka jest niezwykle ważna. Pozwala wykryć chorobę we wczesnym stadium i wdrążyć odpowiednie leczenie. 

Podstawowym badaniem, które wykonuje zarówno urolog, jak i lekarz internista lub lekarz rodzinny, jest badanie per rectum. Podczas tego badania sprawdza się kształt i rozmiar gruczołu krokowego. Badanie to wykonuje lekarz, wykonując lekki ucisk palcem w odbycie pacjenta. Dodatkowo zaleca się również badanie moczu i krwi. Kolejnym badaniem, jest badanie PSA. PSA, to białko, które produkowane jest zarówno przez komórki zdrowe, jak i nowotworowe. Zatem podwyższone stężenie PSA w surowicy nie jest jednoznaczne z diagnozą raka, ponieważ podwyższony poziom tego markera występuje również u osób z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego lub zapaleniem stercza. Należy pamiętać o tym, że badanie PSA powinno być wykonane nie wcześniej niż 48 godzin po badaniu per rectum.

Ultrasonografia przezodbytnicza (TRUS) – badanie to polega na ocenie gruczołu krokowego za pomocą sondy USG włożonej do odbytnicy. 

Kampania „Męska sprawa"

Kampania „Męska sprawa" skierowana jest do mężczyzn cierpiących na raka gruczołu krokowego, jak i tych, którzy zagrożeni są zachorowaniem na ten nowotwór. Zadaniem tej kampanii jest przede wszystkim wsparcie osób chorych poprzez udostępnianie rzetelnych informacji na temat tej choroby tak, by cierpiący mężczyźni mogli świadomie kontrolować swój stan zdrowia. 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.