Na co zwracać uwagę wybierając sztuczne łzy?

Na co zwracać uwagę wybierając sztuczne łzy?

oczy

Gdy odwiedzamy aptekę, często jesteśmy zdumieni tym, że jest tam dostępna cała gama wyrobów medycznych i leków, w których posiadanie można wejść nawet, jeśli nie ma się recepty wystawionej przez lekarza. Owszem, wybór jest wówczas uzależniony jedynie od naszej decyzji, nie zaszkodzi jednak, jeśli zyskamy pewność, że właśnie wybrany przez nas preparat najlepiej przysłuży się naszym oczom. Bez recepty szybko zaopatrzymy się między innymi w sztuczne łzy oraz niektóre leki przeciwalergiczne, problemem nie jest przy tym również znalezienie leków obkurczających naczynia krwionośne, roztworów soli fizjologicznej oraz preparatów ziołowych i homeopatycznych. 

Sztuczne łzy

Sztuczne łzy często są opisywane również jako krople nawilżające, choć nie można nie zgodzić się z tym, że posługiwanie się tym terminem jest swego rodzaju uproszczeniem. Mamy do czynienia z preparatami, które uzupełniają, a niekiedy również zastępują łzy naturalnego pochodzenia, gdy mamy do czynienia zarówno z ich niedoborem, jak i niewłaściwym składem. To właśnie w łzach rozpuszczonych jest przecież wiele substancji nie tylko chroniących, ale również odżywiających i dotleniających tkanki zewnętrzne naszego oka, co zapewnia nam lepszy komfort patrzenia.

Polimery

Oczywiście, warto mieć świadomość tego, że woda sama z siebie nigdy nie przyczepi się do powierzchni oka i z pewnością nie doprowadzi do tego, że będzie ona równomiernie nawilżona. Nie można też zapominać o tym, że łzy potrzebują substancji śluzowych. W sztucznych łzach zastąpiono je polimerami, których podstawowe zadanie polega nie tylko na wiązaniu wody, ale również na utrzymywaniu jej na oku. To właśnie polimery przesądzają też o tym, jak długo działa konkretny preparat i jak często konieczne jest jego zakraplanie. 

W poszukiwaniu naturalnych składników

Sięgając po sztuczne łzy musimy mieć na uwadze to, że zdecydowana większość substancji polimerowych, które znajdują w nich zastosowanie to tak zwane polimery syntetyczne lub półsyntetyczne (między innymi alkohol poliwinylowy, HPMC, guar hydroksypropylowy, CMC), a więc takie, w przypadku których do ich syntetyzowania dochodzi w laboratoriach. Rozwiązaniem przełomowym okazało się więc dopiero zastosowanie hialuronianu, a więc substancji, która w naszych łzach występuje również naturalnie, a w związku z tym również nasze oko nie odbiera jej jako zagrożenia. Gdy mamy do czynienia z często występującymi alergiami, nie możemy przecież zapominać o tym, że dość często uczulają także składniki pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

O konserwantach

Nasze oko źle znosi nie tylko syntetyki, ale również obecność konserwantów, choć przecież w niektórych lekach po dziś dzień nie ma szans na to, aby możliwe było ich uniknięcie (dzieje się tak między innymi w przypadku leków przeciwko jaskrze). Konserwanty nie są wskazane również wówczas, gdy mamy do czynienia ze sztucznymi łzami, należy bowiem liczyć się z tym, że nie tylko toksycznie oddziałują na tkanki, ale również są w stanie doprowadzić do zaburzenia łez. Jeśli zatem przymierzamy się do zakupu, to właśnie sztuczne łzy bez konserwantów muszą być wybierane w pierwszej kolejności.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - oczy

Hialeye Free

4.5616 opinii:
Hialeye Free to lek dostępny w postaci kropli do oczu. Preparat wykazuje działanie nawilżające....
Zobacz ofertę

Amidrop

4.569 opinii:
Amidrop to preparat dostępny w postaci płynu do przemywania oczu. Preparat wykazuje kojąco oraz...
Zobacz ofertę

LUTEZAN OMEGA 3

4.5529 opinii:
LUTEZAN OMEGA 3 to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Preparat w szczególności...
Zobacz ofertę

LUTEZAN

4.524 opinii:
LUTEZAN to preparat dostępny w postaci kapsułek. Preparat w szczególności rekomendowany...
Zobacz ofertę

Olimp Gold-Luteina

4.3923 opinii:
Olimp Gold-Luteina to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Preparat w...
Zobacz ofertę

HYLO-FRESH

4.3813 opinii:
HYLO-FRESH to preparat dostępny w postaci kropli do oczu. Preparat wykazuje działanie...
Zobacz ofertę

Allergocrom

4.3611 opinii:
Allergocrom to preparat dostępny w postaci kropli do oczu. Wskazaniem do stosowania kropli do...
Zobacz ofertę

HYLO-COMOD

4.339 opinii:
HYLO-COMOD to wyrób medyczny w postaci kropli do oczu, który nawilża gałki...
Zobacz ofertę

NUTROF TOTAL

4.336 opinii:
NUTROF TOTAL to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Preparat stosowany jest w celu...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.