Do czego potrzebny jest wapń?

Do czego potrzebny jest wapń?

Dodano: 05-08-2018

wapń

Wapń jest potrzebny!

Pewnie każdy potrafi powiedzieć, do czego człowiekowi potrzebny jest wapń – do budowania kości i zębów. Uważa się, że gdy składnika tego brakuje, kości i zęby stają się słabe i wiadomo, że jest to szczególnie dużym zagrożeniem dla dzieci, których kościec dopiero się tworzy, a zęby stałe wyrastają. Jest to jednak tylko część prawdy. Wapń jest potrzebny dla mocnych kości i zębów na każdym etapie życia, a szczególnie ważne jest to w zapobieganiu demineralizacji kości, dotykającej kobiety podczas i po menopauzie oraz mężczyzn w podeszłym wieku. Poza tym jednak wapń pełni szereg innych ról, co sprawia, że nie może go zabraknąć. Wiele osób ma niedobory wapnia, gdyż dostarczanie go z pożywieniem nie jest łatwe, a zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest duże.

Ważne działanie

Poza wsparciem kości, wapń pełni następujące role w organizmie:

- bierze udział w procesach metabolizmu energetycznego,

- wspiera działanie enzymów trawiennych,

- przyczynia się do zachowania prawidłowej krzepliwości krwi,

- dba o właściwe neuroprzekaźnictwo,

- przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mięśni,

- ma udział w procesie podziału komórek organizmu.

Widać zatem, że są to role niezwykle ważne, których nie można bagatelizować, tak jak zalecenia, by dostarczać sobie wapń we właściwych ilościach. Trzeba wzbogacić swoją dietę w naturalne źródła wapnia, z naciskiem na chude produkty mleczne, które są najlepszym jego źródłem. Należy też wystrzegać się działań, które zaburzają jego wchłanianie, jak picie nadmiernych ilości kawy i coli oraz palenie papierosów.

Czytaj więcej o roli wapnia w organizmie na stronie http://www.vitrumcalcium.pl

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.