Jak leczyć atopowe zapalenie skóry w naturalny sposób?

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry w naturalny sposób?

Coraz częściej współczesne społeczeństwo dotykają tak zwane choroby cywilizacyjne, których źródeł należy szukać w negatywnych skutkach naszego rozwoju jako cywilizacja oraz zmianie sposobu życia. Jedną z takich chorób jest atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

AZS dotyka dzieci – zwłaszcza te do pierwszego roku życia, oraz dorosłych. Niestety przyczyny jej występowania nie są jeszcze do końca poznane, choć pewne jest, że choroba ta jest często uwarunkowana genetycznie oraz ma bardzo złożone podłoże alergiczne. 

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Cechą charakterystyczną atopowego zapalenia skóry jest pojawianie się zmian skórnych na ciele człowieka. Mogą być one łagodne, przybrać postać niebudzących obaw szorstkości czy specyficznych zaczerwienień. Niestety choroba ta może także spowodować pojawienie się łuszczących się plam, a nawet ran, które się sączą i są trudne do zagojenia. Oprócz tego chory może odczuwać niepokój i borykać się ze świądem. Przyczyna takiego stanu rzeczy mogą być problemy z barierą ochronną skóry, czyli jej warstwą lipidową. To właśnie przez nią bowiem mogą przenikać szkodliwe czynniki ze środowiska.

Atopowe zapalenie skóry – leczenie

AZS jest chorobą przewlekłą i choć niejednokrotnie może być uśpiona, w rzeczywistości jest to schorzenie nieuleczalne. Aby uśpić chorobę, należy przede wszystkim unikać szkodliwych alergenów, stosować odpowiednią dietę i pielęgnować wyjątkowo wrażliwą skórę, co wcale nie jest takie łatwe. W sklepach często można znaleźć kosmetyki, które przeznaczone są dla osób z AZS. Po dokładniejszym przyjrzeniu się składowi produktów może okazać się jednak, że nie różnią się znacząco od typowych kosmetyków.

Zawarte w nich parabeny, PEG, składniki zapachowe czy słabe emolienty, sprawiają, że naturalne sposoby radzenia sobie z AZS stają się nie tylko wyborem, ale też koniecznością – zwłaszcza w okresie zimowym.

Jedna z blogerek Joanna Baranowska, która jest żoną i matką alergików, ostrzega przed nieuważnym czytaniem etykiet na wszelkiego typu opakowaniach. Bez względu na to czy atopowe zapalenie skóry, aktualnie znajduje się w stadium remisji czy też borykamy się z zaognionym stanem skóry, należy na to zwracać uwagę. Jest ona także zwolenniczką szukania sposób na tę chorobę w naturze, bo często rozwiązania najprostsze i najbardziej naturalne dają najlepsze efekty.

Choć parafina ma wiele pozytywnych właściwości, Joanna Baranowska uważa, że wciąż jest to kosmetyk przetworzony i lepiej jest postawić na coś znacznie bliższego naturze. Jak podkreśla przy pomocy prostych, domowych sposobów można sobie poradzić z objawami AZS, takimi jak świąd. Niestety u niektórych osób, one również mogą wywoływać reakcję alergiczną, dlatego blogerka podkreśla, aby zawsze przed zastosowaniem danego sposobu, sprawdzić na przedramieniu czy po nałożeniu produktu nie pojawi się podrażnienie.

Warto sprawdzić kilka naturalnych metod radzenia sobie z problemami skóry bardzo wrażliwej, która potrzebuje niezwykle dużej dbałości o jej właściwą ochronę:

Naturalne sposoby na AZS

  • Masło Shea 

Masło Shea to nic innego jak olej roślinny, który pozyskuje się z jednego z afrykańskich drzew. W jego składzie znajdziemy między innymi witaminy, takie jak witamina A, E oraz F, ale także kwas cynamonowy stanowiący zupełnie naturalny filtr przed promieniowanie ultrafioletowym. Masło Shea skutecznie nawilża i natłuszcza skórę, łagodzi pojawiające się podrażnienia oraz stany zapalne, a także regeneruje naszą skórę.

  • Olej kokosowy

Olek kokosowy doskonale nawilża i odżywia naszą skórę, a przy okazji tworzy na niej swego rodzaju barierę ochronną. Dzięki temu jest on bardzo dobrą alternatywą dla wszelkiego typu balsamów nawilżających. Wiele osób stosuje go również jako naturalny emolient i dodaje go do kąpieli. Wśród jego najważniejszych właściwości należy wymienić działanie przeciwgrzybiczne, antybakteryjne oraz antywirusowe.

  • Olej ze słodkich migdałów

Olej ze słodkich migdałów nie tylko perfekcyjnie nawilży, uelastyczni i ujędrni naszą skórę, ale także zapewni jej wzmocnienie tak ważnej bariery ochronnej. Jest szczególnie polecany w okresie przed oraz po ciąży, a także jako substytut kosmetyków stosowanych do demakijażu. Olej ten jest wypełniony witaminami: A, D, E oraz tymi z grupy B. Poza tym zawiera także kwas oleinowy i linolowy, a co najważniejsze – jest naturalny oraz całkowicie bezpieczny.

  • Siemię lniane 

Siemię lniane jest jednym z najpopularniejszych produktów, który od wieków wykorzystuje się w medycynie naturalnej. Jest pełne substancji oleistych oraz kwasów omega-3, w związku z czym świetnie radzi sobie w walce z podrażnieniami oraz nadmierną suchością skóry. Doskonale ją natłuszcza i przy tym odczuwalnie zmniejsza nieprzyjemne uczucie świądu. Siemię lniane można stosować zarówno pod postacią okładów jak i kąpieli. Aby przygotować zawiesinę, którą wykorzystamy do leczenia, należy zagotować pół szklanki tego produktu w większych rozmiarów garnku wody. Mieszanka ta, od momentu kiedy zacznie wrzeć, powinna się gotować na niewielkim ogniu przez około 15-20 minut. Kiedy ostygnie, należy zebrać z powierzchni powstałą na niej galaretkę, a następnie zmieszać ją z małą ilością wody. Nie należy płukać skóry po takiej kąpieli, ale jedynie osuszyć ją ręcznikiem.

  • Skrobia ziemniaczana

Krochmal to tradycyjny sposób radzenia sobie z podrażnieniami i stanami zapalnymi, który był stosowany już przez nasze babki. Stosowną mieszankę przygotowujemy przez rozpuszczenie mąki ziemniaczanej w małej ilości zimnej wody. Kolejnym krokiem jest dodanie jej do wrzątku, cały czas szybko go mieszając, aby uniknąć powstania grudek. Mieszankę należy dodać do kąpieli. Jeśli zachowamy zalecane proporcje, czyli 5 łyżek maki ziemniaczanej na 1 litr wody, powstanie swego rodzaju „śliska” kąpiel. Oczywiście nie należy jej spłukiwać.

  • Olej konopny

Olej konopny, pozyskiwany z nasion konopi siewnych, jest niezwykle pomocną substancją. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3 oraz omega-6 jest w stanie pomóc naszej w skórze w odbudowaniu jej płaszcza lipidowego, a to właśnie on chroni wrażliwą skórę. Z kolei kwas linolowy stanowi nośnik wszystkich tych substancji, które nawilżają i regenerują głębsze warstwy skóry.

  • Płatki owsiane

Płatki owsiane działają bakteriobójczo oraz przeciwzapalnie, ale także nawilżają skórę i łagodzą powstałe na niej zmiany. Można je stosować jako okład, maska czy też kąpiel.

  • Olej z czarnuszki

Olej z czarnuszki ma silne działanie przeciwzapalne, a to za sprawą zawartego w nim tymochinonu. Oprócz tego doskonale łagodzi stany zapalne i regeneruje warstwy ochronne skóry, ponieważ w swoim składzie ma kwas linolowy, oleinowy i alfa linolenowy.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.