Zespół jelita drażliwego – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół jelita drażliwego – przyczyny, objawy, leczenie

wzdęcia zaparcia biegunka problemy trawienne zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego (IBS), inaczej zespół jelita nadwrażliwego, znany wcześniej jako nerwica jelit – wywiera większy wpływ na jakość życia pacjentów niż astma, depresja, cukrzyca i migrena. IBS to grupa objawów – w tym ból brzucha i zmiany w strukturze ruchu jelita bez jakichkolwiek dowodów na uszkodzenia. Objawy występują przez długi czas, często nawet latami. Zesół jelita drażliwego został rozpoznany w czterech głównych grupach zależnych od tego, czy występuje biegunka, zaparcia, oba symptomy, czy też nie występuje żaden z nich zbyt często (są to odpowiednio: IBS-D, IBS-C, IBS-M lub IBS-U). Zaburzenia takie jak lęk, depresja i zespół przewlekłego zmęczenia są bardzo powszechne wśród osób z IBS.

Zespół jelita drażliwego – przyczyny

Pierwotna przyczyna nie jest znana. Teorie obejmują czynniki patofizjologiczne, które mogą mieć wpływ na wystąpienie choroby takie jak: 
- nadmierny rozrost flory bakteryjnej (SIBO) nawet w 84% przypadków,
- spożywanie pokarmów ubogoresztkowych (ubogich w błonnik),
- zmiany w sferze psychicznej (u 70-90% pacjentów chorych na IBS występują zaburzenia osobowości, niepokój lub depresja),
- przebycie infekcji jelitowej (np. czerwonki) – u osób tych stwierdzono zwiększenie liczby komórek endokrynnych jelit i zawartości w nich serotoniny,
- rola mózgu jest nie do końca wyjaśniona – nowe badania wykazują zmiany aktywności w obszarach kory mózgowej odpowiedzialnych za odczuwanie bólu,
- zaburzenia czucia trzewnego i funkcji motorycznej jelit co potwierdzają badania:
* niski próg bólowy odbytnicy rozszerzanej balonem,
* zwiększona odpowiedź ruchowa jelita grubego na pobudzanie niektórymi lekami (prostygmina), hormonami (cholecystokinina) lub pokarmem.

Zespół jelita drażliwego – objawy

Głównymi objawami IBS są bóle brzucha lub dyskomfort związany z częstą biegunką, lub zaparciem oraz zmiany zwyczajów jelita grubego. Objawy zwykle występują jako ostre ataki, które ustępują w ciągu jednego dnia, ale prawdopodobne są nawroty. Może też przychodzić pilna potrzeba wypróżnienia, wzdęcia lub nadwrażliwości brzucha. Osoby z IBS, częściej niż inne, mają refluks żołądkowo-przełykowy, objawy dotyczące układu moczowo-płciowego, zespołu przewlekłego zmęczenia, fibromialgii, bólów głowy, bólów pleców i objawów psychiatrycznych, takich jak depresja i lęki. Około jednej trzeciej mężczyzn i kobiet, u których stwierdzono IBS, zgłaszają zaburzenia seksualne, zwykle w postaci zmniejszenia libido.

Zespół jelita drażliwego – leczenie

Stwierdzono, że wiele sposobów leczenia może skutecznie radzić sobie z chorobą. Nie ma jednak sposobu na trwałe wyleczenie zaburzeń, postępowanie lecznicze może tylko złagodzić objawy choroby.

Dieta podczas zespołu jelita drażliwego

Badania wykazały, że nawet 70% pacjentów z IBS korzystało z diety FODMAP. Dieta ta polega na ograniczeniu węglowodanów słabo absorbowanych w jelicie cienkim, a także fruktozy i laktozy. Wykazano ogólne zmniejszenie objawów IBS oraz bóli brzucha u pacjentów stosujących FODMAP, jednak dalszych badań wymaga ocena jej bezpieczeństwa przy dłuższym czasie stosowania. 

Niektórzy pacjenci z IBS uważają, że mają jakąś formę nietolerancji pokarmowej – jednak testy zazwyczaj tego nie potwierdzają. Dlatego Brytyjskie stowarzyszenie dietetyczne opublikowało przewodnik dietetycznego zarządzania objawami choroby dla dorosłych, którego główne zalecenia brzmią następująco: 

- unikać alkoholu, ostrego jedzenia, jeśli jest podejrzane, dodatkowego spożywania otrębów pszennych;
- ograniczyć mleko, produkty mleczne;
- kofeina, gluten, płyny – niewystarczające dowody, by zarekomendować zalecenia;
- można spróbować spożywać dwie łyżki stołowe siemienia lnianego dziennie, przez okres trzech miesięcy lub stosować dietę ubogą w fermentowalne węglowodany FODMAP;
- probiotyki są uważane za bezpieczne przy IBS;

Inne metody zalecane przy zespole jelita drażliwego to unikanie stresu, stosowanie środków farmakologicznych oraz zażywanie oleju z mięty pieprzowej. Do alternatywnych metod leczenia zalicza się jeszcze hipnoterapię, medytację i jogę.

Niestety u większości chorych objawy nawracają. Pozytywnym faktem jest to, że pomimo znacznego dyskomfortu i obniżenia jakości życia, choroba ma łagodny przebieg i nigdy nie prowadzi do wyniszczenia.

Probityk polecany przy IBS to m.in. Sanprobi IBS, który minimalizuje objawy takie jak ból brzucha, wzdęcia i nadmierne oddawanie gazów. Doppelherz aktiv - Na drażliwe jelita to suplement diety, w którym znajdują się cztery specjalne wyselekcjonowane szczepy bakteryjne, które uzupełniają florę bakteryjną jelit. Stoperan stosuje się w przypadku leczenia objawowego ostrych biegunek, ale także przy przewlekłych biegunkach, które są wynikiem chorób zapalnych jelit, zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego czy zespołu jelita drażliwego. Debutir zalecany jest przy zaparciach, biegunkach oraz podczas innych problemów trawiennych. Warto również zapoznać się z najlepszymi produktami na zespół jelita drażliwego, według użytkowników naszego portalu. 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - zespół jelita drażliwego

Galospa

4.5812 opinii:
Tabletki Galospa to przeciwbólowy produkt leczniczy, o działaniu rozkurczającym mięśnie...
Zobacz ofertę

Stoperan

4.532 opinii:
Stoperan jest doustnym lekiem w formie kapsułek, który wykazuje działanie...
Zobacz ofertę

Litorsal Biegunka

4.56 opinii:
Saszetki Litorsal Biegunka to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia...
Zobacz ofertę

Buscopan forte

4.3318 opinii:
Buscopan Forte to lek w postaci tabletek powlekanych do stosowania przy stanach skurczowych...
Zobacz ofertę

Panadol Femina tabletki powlekane

4.297 opinii:
Panadol Femina to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek powlekanych. Niniejszy produkt...
Zobacz ofertę

Olimp Complex Nutramil o smaku neutralnym

4.2512 opinii:
Saszetki Olimp Complex Nutramil o smaku neutralnym to dietetyczny środek...
Zobacz ofertę

Iberogast

4.2512 opinii:
Iberogast jest lekiem roślinnym w postaci płynu do podawania doustnego. Wskazaniem do stosowania...
Zobacz ofertę

Doppelherz aktiv Na drażliwe jelita

4.1513 opinii:
Doppelherz aktiv Na drażliwe jelita to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego...
Zobacz ofertę

Debutir

4.0863 opinii:
Debutir jest dietetycznym środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia medycznego. Wskazaniem do...
Zobacz ofertę

Sanprobi IBS

4.030 opinii:
Sanprobi IBS to probiotyczny suplement diety w postaci kapsułek, który wskazany jest do...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.