Co warto wiedzieć o "złym" i "dobrym" cholesterolu?

Co warto wiedzieć o "złym" i "dobrym" cholesterolu?

cholesterol

Cholesterol jest pojęciem znanym nam naprawdę dobrze. Mamy przecież do czynienia z winowajcą, który odpowiada za choroby serca i który już od dawna jest przedmiotem ogromnej troski ze strony lekarzy. Rzeczywiście, w połączeniu z trójglicerydami oraz kwasami tłuszczowymi cholesterol tworzy lipidy, a te nie tylko stanowią część składową komórek, ale również znane są z tego, że krążą we krwi przemieszczając się pomiędzy tkankami oraz narządami. Sam cholesterol jest woskowatą substancją, która sama w sobie nie jest wcale zła. Jest potrzebny po to, aby utrzymać w prawidłowej kondycji układ nerwowy, przydaje się przy tym również wątrobie, jelitom, stopom, a także sercu. Ten, który jest zawarty w diecie, jest dostarczany wyłącznie przez produkty pochodzenia zwierzęcego, nie można jednak zapominać o tym, że jest on także produkowany przez wątrobę.

Choć jednak cholesterol jest niezbędny, jeśli zależy nam, aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, nie możemy zapomnieć o tym, jak szkodliwy jest jego nadmiar. Na ogół odkłada się on w tętnicach i utrudnia swobodny przepływ krwi, okazuje się przy tym, że wysoki poziom cholesterolu przez długi czas wcale nie musi dawać o sobie znać. Jeśli więc mamy do czynienia z pacjentami zagrożonymi chorobami serca, udarem mózgu oraz szeregiem innych dolegliwości związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia, musimy pamiętać o tym, że walka z ryzykiem jest możliwa nie tylko poprzez obniżanie ciśnienia, ale również poprzez obniżanie  poziomu lipidów. Pomaga w tym dieta uboga w tłuszcze, nie bez znaczenia jest jednak również aktywność fizyczna, a czasem także specjalne leki obniżające cholesterol.

Chcąc upewnić się, że nasz cholesterol nie przekracza normy, możemy zdecydować się na zmierzenie poziomu cholesterolu (nie powinien przekraczać 5,2 mmol/l). Pomocne okazuje się też określenie frakcji lipidowych. HDL określany jest jako dobry cholesterol i nie powinien być niższy niż 1,0 mmol/l u panów oraz 1,3 mmol/l u pań. Z kolei LDL to groźny „zły cholesterol”, którego nie powinno być więcej niż 2,6 mmol/l.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - cholesterol

Olimp Zielona Herbata Ekstrakt

4.836 opinii:
Kapsułki Olimp Zielona Herbata Ekstrakt to suplement diety przeznaczony dla...
Zobacz ofertę

Czystek

4.7713 opinii:
Czystek to zioło, które ma wiele zastosowań zdrowotnych. Przede wszystkim reguluje...
Zobacz ofertę

Nasiona Kozieradki Kapsułki

4.758 opinii:
Nasiona kozieradki to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Wskazaniem do stosowania...
Zobacz ofertę

Adipobon mono

4.717 opinii:
Adipobon mono to suplement diety wspomagający odchudzanie oraz redukcję cellulitu. Kapsułki...
Zobacz ofertę

Olimp Omega 3

4.6913 opinii:
Kapsułki Olimp Omega 3 to suplement diety skierowany do osób dorosłych,...
Zobacz ofertę

S-CardioX

4.676 opinii:
S-CardioX to suplement diety w postaci kapsułek, którego stosowanie może uzupełniać...
Zobacz ofertę

Biogal

4.676 opinii:
Biogal to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Preparat w szczególności...
Zobacz ofertę

LipiForma Plus

4.615 opinii:
LipiForma Plus to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Preparat w szczególności...
Zobacz ofertę

Alitol

4.610 opinii:
Alitol to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Kapsułki przeznaczone są dla wszystkich,...
Zobacz ofertę

Kardio Complex

4.577 opinii:
Tabletki Kardio Complex to suplement diety uzupełniający ją w monakolinę K oraz...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.