Męskie problemy intymne - kłopoty z prostatą

problemy z prostatą

Wraz z wiekiem mężczyźni coraz częściej skarżą się na postępujące problemy z prostatą. Im bardziej zaawansowany wiekowo mężczyzna, tym większa prostata. Początkowo są to zmiany określane jako łagodne. Z niewielkim przerostem prostaty może się borykać nawet 50% mężczyzn pomiędzy 50 a 60 rokiem życia.

Czym jest prostata?

Jest to gruczoł mający ogromny wpływ na produkcję plemników. Wytwarza ona specjalną substancję, która ochrania i odżywia nasienie mężczyzny. Ulokowana jest między odbytem a kością łonową. By gruczoł mógł poprawnie funkcjonować, potrzebny jest mu testosteron.

Jak wszyscy z kolei dobrze wiemy, testosteron jest hormonem, którego produkcja odbywa się w męskich jądrach. Ignorowanie problemów z prostatą może prowadzić do zdecydowanie większych problemów zdrowotnych. Mężczyzna może borykać się z częstym zapaleniem pęcherza moczowego. Pociąga to za sobą konieczność częstych wizyt w toalecie. W rezultacie może dojść do poważnej niewydolności nerek. 

Statystyki dotyczące mężczyzn borykających się z przerostem prostaty są przerażające. Wszystko jest wynikiem słabej profilaktyki. Zbyt mało mężczyzn po 50-tym roku życia dba o swoje zdrowie. Wystarczy spojrzeć na efekty kampanii propagujących bezpłatne badania prostaty. Tylko niewielki odsetek mężczyzn po 50-tym roku życia decyduje się w nich uczestniczyć. Do wizyty u lekarza specjalisty skłaniają Panów dopiero męczące dolegliwości związane z nocnym wstawaniem do toalety. Trzeba też jednak przyznać, że zatrważające wyniki problemów z prostatą są wynikiem wydłużenia średniej długości życia.

Panowie zwyczajnie też krępują się wykonać niezbędne badania. By móc stwierdzić problemy z prostatą konieczne jest wykonanie badania per rectum. Czy jednak wstyd jest wystarczającym powodem do tego, by unikać wizyty lekarskiej? 

Przerost prostaty a kłopoty z oddawaniem moczu

Jak już wiemy, im starszy mężczyzna, tym większe problemu może mieć z oddawaniem moczu. Może mieć to związek z przerostem prostaty. Z wiekiem spada produkcja męskiego hormonu – testosteronu. W efekcie gruczoł prostaty ulega powiększeniu. Rozrastający się gruczoł zabiera coraz więcej miejsca. Im większy, tym większy nacisk na układ moczowy. To prowadzi do częstych wizyt w toalecie. Dobrze jest więc wiedzieć, po czym poznać łagodny przerost prostaty. Wspomniane wcześniej problemy z częstym oddawaniem moczu stanowią pierwszy sygnał.

Często jest to związane z naciskiem na pęcherz. Gdy nocne wizyty w toalecie przekraczają liczbę czterech, trzeba koniecznie zgłosić się z problemem do lekarza. Objawem przerostu prostaty jest też zbyt niskie ciśnienie oddawanego moczu. Często wizycie w toalecie towarzyszy również ból. Jeśli jesteś mężczyzną w zaawansowanym wieku i możesz zaobserwować u siebie powyżej opisane dolegliwości, koniecznie udaj się do urologa. W początkowej fazie leczenia stosuje się głównie środki farmakologiczne. Przy poważniejszych stanach konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. 

Przerost prostaty a tryb życia

Mężczyzna borykający się z problemem prostaty może starać się zwalczyć ten problem poprzez zmianę trybu życia. Na początku powinien zacząć od zmiany sposobu odżywiania się. Dieta powinna być bogata w warzywa i owoce, czyli powinna dostarczać jak najwięcej witamin. Białe pieczywo należy zaś koniecznie zastąpić pieczywem pełnoziarnistym. Z kolei na obiad powinien on jeść jak najwięcej potraw na bazie roślin strączkowych. Tradycyjna zupa fasolowa, grochowa czy fasolka szparagowa z bułką tartą będą idealne. Dostarczą niezbędne witaminy z grupy B.

Przerost prostaty a dieta

Rośliny strączkowe bogate są ponadto w błonnik, który oczyszcza układ pokarmowy i dostarcza mnóstwo cennych mikroelementów. Zdrowa dieta opiera się również na rybach, godny polecenia jest na przykład pstrąg. Ponadto jako sposób na przegryzkę można wypróbować pestki dyni. Mężczyzna borykający się z problemami prostaty powinien też szukać produktów bogatych w cynk. Całkiem sporo tego pierwiastka zawiera kukurydza.

Jeżeli borykasz się z problemem oddawania moczu lub podejrzewasz, że możesz mieć problem z prostatą, powinieneś skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Możesz też skorzystać z pomocy jednego z wielu suplementów diety lub leków OTC dostępnych w aptece takich jak np. Dynia + Cynk (przeczytaj opinie u nas). Inne popularne produkty Prostalong Complex (sprawdź opinie)Prostamol UNO (czytaj opinie). Inne ciekawe produkty, którymi warto się zainteresować to Olimp ProstatanSterister.

Przerost prostaty? Postaw na aktywność fizyczną

Przy problemach z łagodnym przerostem prostaty trzeba przede wszystkim postawić na aktywność fizyczną. Tak duży odsetek problemów z prostatą wynika prawdopodobnie również z siedzącego trybu życia. Zaburzenia przepływu krwi nie wpływają więc korzystnie na pracę prostaty. Jedynie systematyczny ruch najlepiej na świeżym powietrzu pozwoli uchronić przed kłopotliwymi dolegliwościami związanymi z prostatą. Na początku warto więc zacząć uprawiać jazdę na rowerze czy jogging. O miejsca wokół podbrzusza trzeba też szczególnie uważać. Nie można narażać okolic intymnych na zbyt niskie temperatury. Należy ciepło się ubierać i unikać kąpieli z zimnej wodzie. Po pływaniu w jeziorze czy w morzu trzeba koniecznie osuszyć całe ciało. 

Aktywność seksualna dla zdrowej prostaty

Istnieje też całkiem przyjemny sposób na to, by cieszyć się jak najdłużej zdrową prostatą. Sposobem tym jest seks. Każde zbliżenie powinno kończyć się pełnym wytryskiem. Stosunek przerywany może jedynie doprowadzić do jeszcze większych problemów z prostatą. Partnerki Panów mających problemy z prostatą powinny więc zachęcić swych mężów do jak największej aktywności seksualnej.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.