Dlaczego grypy nie można wyleczyć antybiotykami?

Dlaczego grypy nie można wyleczyć antybiotykami?

zdrowie antybiotyki grypa

Czy grypę można wyleczyć antybiotykiem? Nie. Dlaczego? Najpierw zapoznajmy się z terminem grypy. Przedstawię najczęstsze jej objawy oraz możliwe powikłania. Następnie zajmiemy się terminem antybiotyku. Czym on jest i na co właściwie działa. Taka treść pozwoli nam dokładnie i zrozumiale odpowiedzieć na to pytanie.

 

Czym jest grypa.

Grypa jest chorobą zakaźną spowodowaną przez zarażenie organizmu wirusem grypy. Grypą łatwo zarazić się droga kropelkowa, czyli na przykład podczas kichania, najczęściej dopada nas podczas sezonowych epidemii. U części chorych mogą występować powikłania, które należy dodatkowo leczyć. Grypa w przeciwieństwie do przeziębienia od razu uderza w nas z dużą siłą (tutaj przeczytasz o domowych sposobach walki z przeziębieniem). Pojawiają się wysoka gorączka, ból głowy, dreszcze, bóle mięśni oraz ból gardła, suchy kaszel i ogólne uczucie wyczerpania. Mówiąc kolokwialnie "zwala nas z nóg" i powoduje całkowite wyklucznie osób czynnych zawodowo. 

Powikłania po grypie. 

Najczęściej występującymi powikłaniami po grypie są te dotykające układ oddechowy, należą do nich między innymi: zapalenie krtani, niewydolność oddechowa czy zapalenie oskrzeli lub płuc. W cięższych przypadkach dochodzi do nagłego zgonu mięśnia sercowego, zapalenia mózgu lub opon mózgowych czy ostrej niewydolności nerek. Stąd alarmy ze strony lekarzy by szczepić się przeciwko grypie, ponieważ choć ciągle jest o niej głośno, a medycyna się rozija, to wciąż jej powikłania mogą być dla nas śmiertelne. Dlatego w przypadku grypy równie ważna jest dobra diagnoza i odpowiednie leczenie oraz "wyleżenie" choroby. 

Jak działają antybiotyki.

Antybiotyki są stosowane do leczenia wszelkiego rodzaju zakażeń bakteryjnych. Powodują śmierć komórek bakteryjnych lub działają na nie tak, by nie mogły się dalej rozmnażać. Podstawowa zasada antybiotykoterapii mówi o zasadzie wybiórczej toksyczności, która tłumaczy, że antybiotyk powoduje śmierć lub uszkodzenie mikroorganizmów, tym samym nie wskazując większej toksyczności dla ludzi.. Niestety zdarza się, że antybiotyki wywołują działania niepożądane takie jak alergie, zmniejszenie naturalnej flory bakteryjnej człowieka, zaburzenia trawienia i wiele innych, dlatego nalezy brać je tylko w ostateczności.

Grypa a antybiotyk.

Jak wynika z powyższego tekstu, grypa jest chorobą wirusową, a antybiotyk skierowany jest przeciwko bakteriom. To właśnie dlatego antybiotykoterapia podczas grypy jest działaniem bezcelowym, które tylko wyniszcza nasz organizm. Branie antybiotyków na grypę powoduje dolegliwości układu pokarmowego oraz dodatkowe osłabienie odporności organizmu. Co innego, jeśli pojawią się powikłania! Są to bowiem choroby o podłożu bakteryjnym. W takim przypadku antybiotyk jest jak najbardziej wskazaną formą leczenia.

 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - grypa

L52

4.8715 opinii:
L52 to lek homeopatyczny dostępny w postaci kropli do podawania doustnie. Krople przeznaczone są...
Zobacz ofertę

Quixx Soft

4.836 opinii:
Quixx Soft to wyrób medyczny w postaci spray'u do nosa, który korzystnie wpływa...
Zobacz ofertę

Calpol

4.836 opinii:
Lek Calpol w postaci zawiesiny doustnej to preparat wykazujący działanie przeciwgorączkowe...
Zobacz ofertę

Groprinosin tabletki

4.8312 opinii:
Groprinosin to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek. Produkt jest wskazany do...
Zobacz ofertę

Tabcin Trend

4.810 opinii:
Tabcin Trend to produkt leczniczy w postaci kapsułek miękkich do stosowania w celu łagodzenia...
Zobacz ofertę

Theraflu Extragrip

4.7311 opinii:
Theraflu Extragrip to lek dostępny w postaci proszku do sporządzenia roztworu doustnego, w...
Zobacz ofertę

KEJ Olejek eukaliptusowy

4.7311 opinii:
KEJ Olejek eukaliptusowy ​to produkt dostępny w postaci olejku eterycznego do stosowania do...
Zobacz ofertę

Modafen Grip

4.717 opinii:
Modafen Grip to produkt leczniczy w postaci tabletek powlekanych, do stosowania w celu...
Zobacz ofertę

Choligrip na noc

4.676 opinii:
Choligrip na noc to produkt leczniczy w postaci syropu do stosowania podczas objawów...
Zobacz ofertę

Ascodan

4.6411 opinii:
Tabletki Ascodan to lek wskazany do stosowania w przypadku dolegliwości...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.