Objawy niedoboru witamin i minerałów

Objawy niedoboru witamin i minerałów

Witaminy i minerały są niezwykle potrzebne naszemu organizmowi, by mógł on poprawnie funkcjonować i zachował zdrowie. Jeśli czujemy się senni, ospali, bądź trapią nas różnorakie, zdrowotne dolegliwości, warto najpierw sprawdzić, czy nie brakuje nam właśnie jakiejś ważnej witaminy, albo soli mineralnych. To one odżywiają nasze ciało i czasem odpowiednia suplementacja pozwoli zażegnać problem. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i na jaki niedobór zwracają naszą uwagę? Oto kilka ważnych informacji na ten temat!

Skąd bierze się niedobór witamin i minerałów?

Niestety, współczesny świat nie sprzyja zdrowemu odżywianiu. Przykre jest także i to, że wymusza na nas szybkie tempo życia, sprawiające, że najczęściej nie mamy czasu na sport i odpowiednią dbałość o fizyczne oraz psychiczne zdrowie. Zajmujemy się nim dopiero wówczas, gdy coś nam już zaczyna dolegać. Jemy przetworzone produkty, albo też decydujemy się na gotowce. Pryskane owoce mogą nie zawierać tylu witamin i minerałów, co te bez chemicznych ulepszeń. 

Wszystko tak naprawdę opiera się na dużej zawartości tłuszczu, cukru i innych, chemicznych dodatków. Wiadomo, że nasze ciało potrafi to wszystko przetworzyć – ale nie jeśli będziemy je nimi karmić przez cały czas! Właśnie dlatego co jakiś czas warto decydować się na oczyszczanie organizmu i zwracać baczną uwagę na sygnały płynące z naszego organizmu – bardzo szybko można bowiem rozpoznać, że czegoś mu brakuje. Wystarczy tylko uważnie patrzeć!

Czy zdrowe odżywianie zawsze jest zdrowe?

Bywa i tak, że staramy się zdrowo odżywiać, ale popełniamy spore błędy żywieniowe. To również może skutkować niedoborem pewnych witamin i minerałów. My natomiast jesteśmy tego zupełnie nieświadomi, ponieważ uważamy, iż zdrowo się odżywiamy – i nic nam nie powinno dolegać! 

Jakie błędy żywieniowe są najczęstsze? Na przykład łączenie świeżych ogórków ze świeżymi pomidorami – a zawarty w nich enzym askorbinaza neutralizuje zawartą w pomidorach witaminę C. Można ich zjeść bardzo dużo i nadal mieć niedobory tej witaminy! Także pozostawienie ziemniaków po obraniu w wodzie na dłuższy czas może doprowadzić do wymycia z nich zdrowotnych substancji. Podobnych błędów popełnia się wiele – na przykład popijanie herbatą czy kawą obiadu i innych posiłków sprawia, że składniki pokarmowe, zawarte w nich, nie mogą być we właściwej ilości przyswajane przez nasz organizm. Zresztą, kawa w ogóle wymywa niektóre zdrowe składniki z naszego organizmu. A wystarczy zadać sobie pytanie – kto jej nie pije? A kto nie popija herbatą śniadania czy kolacji?

U niektórych osób występuje również naturalne zaburzenie w przyswajaniu pewnych składników przez ciało – co bywa groźne, a w wielu przypadkach nieświadome. Może być groźne, gdy na przykład problemy w przyswajaniu żelaza pojawią się u kobiety – która traci ten minerał co miesiąc, w czasie miesiączki i która z tego względu ma wręcz większe zapotrzebowanie na jego ilość. 

Niedobór witamin i minerałów – objawy

Objawy niedoboru witamin i minerałów dają najczęściej bardzo charakterystyczne sygnały. Jeśli tylko będziemy umieć powiązać ze sobą fakty, możemy ustrzec się przed poważniejszymi brakami, co też może nas uchronić przed zachorowaniem na coś groźnego. Co powinno zwrócić naszą uwagę? Między innymi skurcze w łydkach, brak snu, czy też tak zwana „papierowa" (blada i sucha) skóra. Tak, może to być objaw przemęczenia – ale przemęczenie wiąże się właśnie z brakiem pewnych składników w naszym ciele.

Jeśli więc mamy skurcze w łydkach, czy drga nam powieka, warto wiedzieć, że może to być objaw braku magnezu, potasu, a także witamin z grupy B. Należy zatem zastosować odpowiednią suplementację, aby pozbyć się owych nieprzyjemnych tików. Zmęczenie i osłabienie, które utrzymuje się przez długi czas i które tak naprawdę występuje bez powodu (to znaczy, że nie można powiązać go z nadmiernym wysiłkiem organizmu) może wskazywać na niedobory żelaza, cynku, kwasu foliowego, witaminy C i E, witamin z grupy B oraz magnezu. Bezsenność także może być objawem braku witamin z grupy B (zwłaszcza witaminy B6), jak również magnezu. Warto o tym wiedzieć, gdy nie będziemy mogli zasnąć. Nie zawsze przeszkadzają nam w tym – jak się powszechnie sądzi – nerwy. Nie bez powodu witamina B6 nazywana jest „witaminą spokojnego snu". 

Jakie dolegliwości zdrowotne powinny nas zaniepokoić?

  • wypadające, słabe i matowe włosy oraz łamliwe, rozdwajające się paznokcie to zazwyczaj objaw braku żelaza, cynku, selenu, krzemu, a także witaminy A oraz witamin z grupy B;
  • zaburzenia rytmu serca mogą się wiązać z brakiem magnezu, potasu, witaminy E oraz witamin z grupy B. Być może trzeba również ograniczyć ilość używanej soli, ponieważ w ten nieprzyjemny sposób objawia się także nadmiar znajdującego się w niej sodu;
  • blada, wysuszona skóra, skłonna do wyprysków, to także objaw niedoboru pewnych witamin i minerałów. Może chodzić o niedobór żelaza, cynku i witaminy B12, albo też witaminy B3 (PP), jeśli na twarzy pojawiają się zaskórniki i krostki. Jeśli pękają kąciki naszych warg, to oznaka, że trzeba dostarczyć do organizmu witaminę B2. Jeśli zaś mamy niedobór witaminy C, nasza skóra może rogowacieć (na przykład na łokciach);
  • kłopoty z oczami to najpewniej objaw niedoboru witaminy A oraz B2. Zwłaszcza zaś tej pierwszej. Jeśli po zmroku widzimy znacznie gorzej i wciąż wydaje nam się, że w danym pomieszczeniu jest zbyt ciemno, wskazuje to właśnie na tak zwaną „kurzą ślepotę", wywołaną brakiem witaminy A. Wystarczy jednak ją dostarczyć do organizmu, by problemy zniknęły;
  • problemy z krzepliwością krwi to objaw niedoboru witaminy K oraz witaminy C. Jeśli zatem nawet lekkie skaleczenie sprawia, że krew leci przez dłuższą chwilę, zamiast szybko zakrzepnąć, powinniśmy zadbać o suplementację tymi witaminami.

Jeśli coś nas niepokoi, a mimo jedzenia pożywienia bogatego w określone witaminy i minerały oraz stosowania suplementacji problemy nie znikają, warto udać się do lekarza. Zleci on właściwe badania, przeprowadzi wywiad z pacjentem i wówczas wyda dokładną opinię na ten temat. Poradzi również, co należy zrobić, aby pozbyć się problemów.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.