Cudotwórcze właściwości kolendry.

Cudotwórcze właściwości kolendry.

odchudzanie zdrowe odżywianie

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wiele przypraw, artykułów spożywczych takich jak między innymi ziemniaki, oliwa z oliwek, cytryna znane są również z właściwości, które korzystnie wpływają na kondycję skóry twarzy, włosów, dłoni i paznokci. Ziemniaki – główny składnik odżywczej maseczki na twarz, cytryna w połączeniu z jajkiem jest idealnym lekiem na suche, pozbawione włosy blasku, zaś oliwa z oliwek koi podrażnioną skórę dłoni. 

W kuchennej apteczce, znajduje się także kolendra, której cudotwórczych właściwości nie można określić w jednym akapicie. Mało kto wie, że kolendra ma liczne właściwości lecznicze, dzięki czemu od dawana jest wykorzystywana w medycynie naturalnej, choć zwykle kojarzona była jedynie z zastosowania w kuchni jako przyprawa czy dodatek do deserów. Prócz charakterystycznego smaku, kolendra korzystnie wpływa na układ pokarmowy: reguluje procesy trawienne, poprawia apetyt, według badaczy jest lekiem na wszelkiego rodzaju zatrucia pokarmowe, a przy tym uspokaja.

Czym właściwie jest kolendra? Kolendra z łac. Coriandrum L, roślina stosowana do przygotowania potraw. Wyróżnia się dwa rodzaje kolendry, niemniej gatunkiem powszechnie uprawnym jest Coriandrum sativum L. a więc tzw. kolendra siewna, która pochodzi z wybrzeża Morza śródziemnego i Bliskiego Wschodu. Jednak współcześnie, uprawy kolendry można spotkać na każdym kontynencie. W naszym kraju, hodowana jest na plantacjach, w niektórych miejscach w Polsce można znaleźć ją w formie dzikiej. Co ciekawe, smak, kształt, odcień oraz rozmiar kolendry jest zależny od tego, gdzie rośnie roślina. Najbardziej aromatyczna kolendra wyrasta z etiopskiej ziemi, z pikantnym posmakiem kolendrę znajdziemy w Gruzji, w przeciwieństwie do syryjskiej odmiany, która cechuje się łagodnym smakiem.

Zdrowotne właściwości kolendry, nie oddziałują korzystnie jedynie na układ pokarmowy, choć właśnie jest ona składnikiem złożonych preparatów farmakologicznych, mieszanek ziołowych które leczą właśnie schorzenia układu pokarmowego, takie jak niestrawność, a nawet wspomaga walkę z pasożytami. 

Kolendrowy olejek pozyskiwany jest owoców, nasion, dzięki zawartym w nim linalolu rozkurcza ścianki jelit, a więc działa wiatropędnie, a więc poprawia perystaltykę jelit. Olejek pozyskiwany z nasion kolendry, łagodzi również objawy wzdęć, a więc bóle brzucha oraz wykorzystuje się go, jako składnik wspomagający kuracje leczenia zapalenia błony śluzowej żołądka i biegunki. Przetworzona kolendra, posiada właściwości żółcipędne, dzięki czemu korzystnie wpływa na trawienie, poprzez zmniejszenie napięcia mięśniówki przewodów żółciowych, co ułatwia przepływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy. Napary z kolendry, posiadają gorzki smak, niemniej pobudza on wydzielanie soku żołądkowego i śliny, co zwiększa apetyt, poleca się picie naparu osobom starszym, które borykają się z problemem braku apetytu. Zastosowanie kolendry w diecie, oczyszcza jeden z ważniejszych organów organizmu, a więc wątroby.

Stosowanie kolendry w leczeniu zatruć pokarmowych, ponieważ łagodzi objawy tego schorzenia. Właściwości antybakteryjne olejku eterycznego pozyskiwanego z nasion, pomagają zwalczać  patogeny, takie jak, m.in.: gronkowiec złocisty, laseczka sienna, pałeczka ropy błękitnej i odmieniec pospolity a dodatkowo nasiona przeciwdziałają pojawieniem się w organach wewnętrznych wolnych rodników. Jak potwierdzili zagraniczni naukowcy, bazując na wynikach przeprowadzonych, kolendra jest również w stanie zwalczać tak niebezpieczne bakterie, patogeny odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe takie jak salmonella lub E.cola.

Niemniej jednak, kolendra zawiera w sobie ogrom witamin oraz minerałów, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, a przy tym wzbogaca smak każdej potrawy, dlatego warto włączyć kolendrę na stałe do codziennej diety. Kolendra leczy nie tylko choroby układu pokarmowego, jej zastosowanie widoczne jest również w leczeniu chorób oczu, problemów dermatologicznych, a więc wysypek, zaczerwień, pomaga też zatamować krwawienie z nosa.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - zdrowe odżywianie

Kwas hialuronowy 1%

5.03 opinii:
W każdej kuchni powinna zagościć mąka jaglana- to samo zdrowie! Dla zwolenników zdrowej...
Zobacz ofertę

Olej Rycynowy Kosmetyczny

5.02 opinii:
Olejek rycynowy to jeden z najbardziej znanych olejków. Nasze babcie uznawały go za lek na...
Zobacz ofertę

Olej Macadamia Kosmetyczny

5.01 opinii:
Biozgodność olejku macadamia została potwierdzona badaniami w latach 80. Olejek stał się...
Zobacz ofertę

Przyprawa Do Rosołu

5.01 opinii:
Nie można poddać wątpliwości, iż orzechy nerkowca to samo zdrowie. Okazuje się, że to...
Zobacz ofertę

Curry Mielone

5.02 opinii:
Curry – jedna z najpopularniejszych przypraw na świecie Żółta, aromatyczna...
Zobacz ofertę

Czarnuszka Nasiona

5.05 opinii:
Czarnuszka i jej właściwości Czarnuszka to jeden z tych środków, dla których...
Zobacz ofertę

Sok Z Żurawiny

5.01 opinii:
Żurawina – mały owoc z wielkim potencjałem Żurawina to mały, wiecznie zielony krzew,...
Zobacz ofertę

Shoarma

5.01 opinii:
Produkty w naszym sklepie zadowolą nawet najbardziej wymagającego konsumenta. W...
Zobacz ofertę

Herbata Rooibos Żurawinowy

5.01 opinii:
n/a Żurawinowa herbatka od Rooibos to tylko jeden z wielu produktów, który mogą...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.