Cudotwórcze właściwości kolendry

Cudotwórcze właściwości kolendry

problemy trawienne odchudzanie zdrowe odżywianie

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wiele przypraw, artykułów spożywczych takich jak między innymi ziemniaki, oliwa z oliwek, cytryna znane są również z właściwości, które korzystnie wpływają na kondycję skóry twarzy, włosów, dłoni i paznokci. Ziemniaki – główny składnik odżywczej maseczki na twarz, cytryna w połączeniu z jajkiem jest idealnym lekiem na suche, pozbawione włosy blasku, zaś oliwa z oliwek koi podrażnioną skórę dłoni. 

Kolendra – właściwości

W kuchennej apteczce, znajduje się także kolendra, której prozdrowotnych właściwości nie można określić w jednym akapicie. Roślina ta znana jest ze wsych prozdrowotnych własciwości. Z tego względu wykorzystywana jest z powodzeniem w medycynie naturalnej, choć zwykle kojarzona była jedynie z zastosowania w kuchni jako przyprawa czy dodatek do deserów. Prócz charakterystycznego smaku, kolendra korzystnie wpływa na układ pokarmowy: reguluje procesy trawienne, poprawia apetyt, według badaczy jest lekiem na wszelkiego rodzaju zatrucia pokarmowe, a przy tym uspokaja.

Kolendra vs kolendra siewna

Czym właściwie jest kolendra? Kolendra z łac. Coriandrum L, roślina stosowana do przygotowania potraw. Wyróżnia się dwa rodzaje kolendry, niemniej gatunkiem powszechnie uprawnym jest Coriandrum sativum L. a więc tzw. kolendra siewna, która pochodzi z wybrzeża Morza śródziemnego i Bliskiego Wschodu. Jednak współcześnie, uprawy kolendry można spotkać na każdym kontynencie. W naszym kraju, hodowana jest na plantacjach, w niektórych miejscach w Polsce można znaleźć ją w formie dzikiej. Co ciekawe, smak, kształt, odcień oraz rozmiar kolendry jest zależny od tego, gdzie rośnie roślina. Najbardziej aromatyczna kolendra wyrasta z etiopskiej ziemi, z pikantnym posmakiem kolendrę znajdziemy w Gruzji, w przeciwieństwie do syryjskiej odmiany, która cechuje się łagodnym smakiem.


Czytaj także: Skuteczne sposoby na wspomaganie trawienia


 

Zdrowotne właściwości kolendry, nie oddziałują korzystnie jedynie na układ pokarmowy, choć właśnie jest ona składnikiem złożonych preparatów farmakologicznych, mieszanek ziołowych które leczą właśnie schorzenia układu pokarmowego, takie jak niestrawność, a nawet wspomaga walkę z pasożytami. 

Kolendra – zastosowanie w różnych dolegliwościach

Kolendrowy olejek pozyskiwany jest owoców, nasion, dzięki zawartym w nim linalolu rozkurcza ścianki jelit, a więc działa wiatropędnie, a więc poprawia perystaltykę jelit. Olejek pozyskiwany z nasion kolendry, łagodzi również objawy wzdęć, a więc bóle brzucha oraz wykorzystuje się go, jako składnik wspomagający kuracje leczenia zapalenia błony śluzowej żołądka i biegunki.

Przetworzona kolendra, posiada właściwości żółcipędne, dzięki czemu korzystnie wpływa na trawienie, poprzez zmniejszenie napięcia mięśniówki przewodów żółciowych, co ułatwia przepływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy.

Napary z kolendry, posiadają gorzki smak, niemniej pobudza on wydzielanie soku żołądkowego i śliny, co zwiększa apetyt, poleca się picie naparu osobom starszym, które borykają się z problemem braku apetytu. Zastosowanie kolendry w diecie, oczyszcza jeden z ważniejszych organów organizmu, a więc wątroby.

Stosowanie kolendry w leczeniu zatruć pokarmowych, ponieważ łagodzi objawy tego schorzenia. Właściwości antybakteryjne olejku eterycznego pozyskiwanego z nasion, pomagają zwalczać  patogeny, takie jak, m.in.: gronkowiec złocisty, laseczka sienna, pałeczka ropy błękitnej i odmieniec pospolity, a dodatkowo nasiona przeciwdziałają pojawieniem się w organach wewnętrznych wolnych rodników.


Sprawdź: Jak zachować zdrową wątrobę? 


 

Jak potwierdzili zagraniczni naukowcy, bazując na wynikach przeprowadzonych, kolendra jest również w stanie zwalczać tak niebezpieczne bakterie, patogeny odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe, wywołane m.in. przez bakterie Salmonelli lub E.coli.

Niemniej jednak, kolendra zawiera w sobie ogrom witamin oraz minerałów, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, a przy tym wzbogaca smak każdej potrawy, dlatego warto włączyć kolendrę na stałe do codziennej diety. Kolendra leczy nie tylko choroby układu pokarmowego, jej zastosowanie widoczne jest również w leczeniu chorób oczu, problemów dermatologicznych, a więc wysypek, zaczerwień, pomaga też zatamować krwawienie z nosa.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - problemy trawienne

Rumianek Fix

4.888 opinii:
Rumianek Fix to tradycyjny produkt leczniczy roślinny dostępny w postaci suszu ziołowego do...
Zobacz ofertę

Zuber - Naturalna Woda Lecznicza

4.867 opinii:
Zuber - Naturalna Woda Lecznicza to woda o unikalnych własciwościach zdrowotnych, pochodząca z...
Zobacz ofertę

Mięta Fix

4.867 opinii:
Mięta Fix to produkt leczniczy. Produkt ten jest dostępny w postaci suszu ziołowego do...
Zobacz ofertę

Herbatka szałwiowa

4.836 opinii:
Herbatka szałwiowa to suplement diety do przygotowania naparu. Liść szałwii zawiera...
Zobacz ofertę

Dziurawiec Fix

4.836 opinii:
Dziurawiec Fix to roślinny produkt leczniczy dostępny w postaci suszu ziołowego do zaparzania i...
Zobacz ofertę

Fix Krwawnik

4.836 opinii:
Fix Krwawnik to preparat leczniczy w postaci herbaty w saszetkach. Produkt do stosowania...
Zobacz ofertę

Orsalit Drink

4.8132 opinii:
Orsalit Drink to dietetyczny środek spożywczy dostępny w postaci płynu do stosowania doustnego....
Zobacz ofertę

Koper Włoski Fix

4.758 opinii:
Koper Włoski Fix to preparat leczniczy w postaci ziół do zaparzania w saszetkach....
Zobacz ofertę

Bactilac NF

4.7512 opinii:
Bactilac NF to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Probiotyk ten w...
Zobacz ofertę

Nasiona Kozieradki Kapsułki

4.758 opinii:
Nasiona kozieradki to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Wskazaniem do stosowania...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.