Znamienna rola wątroby w organizmie

Znamienna rola wątroby w organizmie

wątroba

Wątroba jest organem, który spełnia niezwykle istotną rolę w naszym organizmie. Należy do układu pokarmowego, składa się z czterech płatów, umiejscowiona jest z prawej strony jamy brzusznej, pod przeponą. Wątroba jest największym organem w ciele człowieka. Jej znamienna rola w organizmie ma związek z szeregiem istotnych funkcji, które spełnia. 

To właśnie wątroba odpowiedzialna jest za przemiany metaboliczne, w tym przemiany węglowodanów, białek i innych niezbędnych do życia substancji. Przez gruczoł ten przechodzi cała krew płynąca z układu pokarmowego. Wraz z krwią docierają więc do wątroby wszelkiego rodzaju składniki pokarmowe (w tym wspomniane białka i węglowodany), ale również i substancje toksyczne (dostarczane z lekarstwami, używkami, itp.). Zadaniem wątroby jest „przefiltrowanie” owych substancji, w tym zneutralizowanie toksyn oraz zatrzymanie i przemiana substancji wartościowych dla naszego organizmu. Ważnym zadaniem wątroby jest również przechowywanie substancji zapasowych np. żelaza. Ale to tak naprawdę tylko niektóre z jej licznych funkcji.

Generalnie można wyróżnić cztery kluczowe funkcje, jakie spełnia wątroba:

po pierwsze – wspomniane już wyżej filtrowanie i gospodarowanie składnikami, jakie zostały wchłonięte do krwi za sprawą układu pokarmowego, a także związkami uwolnionymi do krwi z innych układów organizmu;

po drugie – funkcja zewnątrzwydzielnicza, dzięki której powstaje niezbędna do trawienia tłuszczów żółć;

po trzecie – funkcja wewnątrzwydzielnicza, polegająca na uwalnianiu do krwi i chłonki niezbędnych substancji;

po czwarte – gromadzenie składników zapasowych, w tym witamin, żelaza, mikroelementów, które w razie potrzeby są uwalniane do krwi.

Inne funkcje wątroby, o których również warto wspomnieć to:

pozbywanie się trucizn z organizmu, w tym leków, alkoholu, oraz innych używek, a także zamiana toksycznego amoniaku w mocznik, przekształcanie prostych aminokwasów w tłuszcze, udział w procesie termoregulacji organizmu, gospodarowanie węglowodanami, w tym – produkcja glukozy i jej uwalnianie do krwi, produkcja i gromadzenie enzymów, w tym heparyny, produkcja białek osocza, kontrolowanie procesów związanych z wytwarzaniem i neutralizacją cholesterolu, regulowanie poziomu hormonów w organizmie, w tym adrenaliny, estrogenów, insuliny, kontrola nad prawidłowym krzepnięciem krwi, przekształcanie beta-karotenu w witaminę A.

Wątroba to także organ, w którym składowane są ważne substancje, jakie organizm może wtórnie wykorzystać. Niepotrzebne i trujące związki są zaś wydalane. Duże znaczenie ma też wątroba w życiu płodowym. U nienarodzonego jeszcze dziecka pełni bowiem funkcję krwiotwórczą. Na koniec warto wspomnieć o znaczącej roli, jaką spełnia wątroba w procesach odpornościowych organizmu. Organ ten pomaga pozbywać się bakterii i wirusów z krwi i tym samym minimalizuje ryzyko infekcji, zakażeń.

O znamiennej roli wątroby w organizmie może świadczyć fakt istnienia osobnej gałęzi w medycynie zajmującej się tym organem, to jest – hepatologii. Lekarz hepatolog to specjalista, do którego powinniśmy udać się, gdy odczuwamy związane z wątrobą dolegliwości.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - wątroba

Olimp Hepaplus

4.5714 opinii:
Olimp Hepaplus to suplement diety stosowany, aby wspierać pracę wątroby i proces trawienia. Jego...
Zobacz ofertę

Ulgix Trawienie

4.5511 opinii:
 Ulgix Trawienie to suplement diety wspomagający procesy...
Zobacz ofertę

Ulgix ochrona wątroby

4.449 opinii:
Lek Ulgix ochrona wątroby stworzony został z myślą o osobach które chcą skutecznie dbać o...
Zobacz ofertę

Sylimarol Vita 150

4.4122 opinii:
Sylimarol Vita 150 to lek roślinny przyjmujący formę kapsułek. Lek dzięki swojemu składowi działa...
Zobacz ofertę

Verdin Fix

4.420 opinii:
Verdin Fix to suplement diety dostępny w postaci saszetek. Suplement diety Verdin...
Zobacz ofertę

Hepatil Trawienie

4.410 opinii:
Hepatil Trawienie jest suplementem diety zalecanym osobom, które zastanawiają się, w...
Zobacz ofertę

Silimax

4.3315 opinii:
Silimax jest lekiem zawierającym sylimarynę która stabilizuje błony komórkowe. Ma...
Zobacz ofertę

Ulgix Total 3 w 1

4.339 opinii:
Ulgix Total 3 w 1 jest suplementem diety, w skład którego wchodzą wyciągi roślinne z...
Zobacz ofertę

Beneflora

4.339 opinii:
Beneflora to suplement diety dostępny w postaci saszetek. W składzie preparatu znajdują się...
Zobacz ofertę

Len Zioła w Tabletkach

4.3113 opinii:
Len Zioła w Tabletkach to suplement diety zawierający w swoim składzie nasiona lnu, wcześniej...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.