Polacy coraz coraz chętniej kupują suplementy diety

suplementy diety

Jak wynika z przeprowadzonych badań, suplementy diety stają się coraz popularniejsze w naszym społeczeństwie. Nie bez powodu – oglądając telewizję tak często, możemy napotkać na reklamę produktów tego rodzaju. Żyjąc w ciągłym biegu, ale jednocześnie chcąc zatroszczyć się o swoje zdrowie, szukamy sposobów na to, aby zaopatrzyć nasz organizm w niezbędne substancje. To właśnie dlatego Polacy tak licznie nabywają suplementy diety o różnym działaniu.

Jakie suplementy diety najchętniej wybierają Polacy?

Ponad połowa sprzedawanych specyfików to te, które uzupełniają naszą dietę o najważniejsze minerały oraz witaminy. Bardzo chętnie wybieramy również produkty, które pomagają nam zadbać o urodę „od środka". Dowodem tendencji wzrostowej w tej gałęzi handlu mogą być, chociażby trzy miliardy złotych, które w zeszłym roku przeznaczyliśmy właśnie na suplementy diety. 

Warto tutaj przeanalizować liczby dotyczące sprzedaży odręcznej w naszym kraju. Jej wartość jest teraz szacowana na około 12 miliardów złotych. Oczywiście największa jej część dotyczy sprzedaży leków bez recepty i wynosi 6 miliardów złotych. Drugie miejsce jednak zajmują właśnie suplementy diety, na które wydajemy wspomnianą już kwotę 3 miliardów złotych. Poza tym, w ramach sprzedaży odręcznej, sprzedaje się również kosmetyki sprzedawane w aptekach oraz wyroby medyczne.

Co ciekawe, siedmioprocentowy wzrost sprzedaży suplementów diety  w stosunku do roku 2012, wiąże się również ze wzrostem ich ceny. Obecnie typowy produkt tego typu kupimy za 16 zł i jest on o 4 zł droższy od typowego leku bez recepty. A jeszcze nie tak dawno to właśnie leki znajdowały się w grupie produktów droższych.

Oczywiście Polacy najczęściej decydują się na zakup suplementów witaminowo-mineralnych, dlatego jest to aż połowa wszystkich wybieranych przez nas produktów tego typu. Zaraz po nich szukamy takich specyfików, które oddziałują na naszą urodę. Tak zwane produkty „beauty'" to te, które mają poprawić kondycję i wygląd, na przykład naszych włosów, paznokci czy skóry. Ze względu na trapiące nas problemy zdrowotne coraz częściej wybieramy też suplementy wspomagające działanie układu odpornościowego, pokarmowego czy kostno-mięśniowego.

Gdzie kupować suplementy diety?

Chcąc kupić suplement diety, nie musimy się specjalnie wysilać – znaleźć go można zarówno w aptekach jak i zwykłych sklepach. Bardzo dużo osób decyduje się na ich nabycie poprzez Internet. Roczny obrót tymi specyfikami właśnie w sieci szacowany jest na około 200 miliardów złotych.  

Suplementy przez polskie prawo traktowane są jak jedna z kategorii żywnościowych, dlatego nie istnieją żadne przeciwwskazania, które uniemożliwiałyby ich zakup w sieci. Do ich najważniejszych zadań należy uzupełnianie naszej diety o te elementy, których brakuje naszemu organizmowi. Stosują je przede wszystkim osoby z niedoborami witamin i minerałów. Wszelkiego rodzaju leki są substancją czynną, której zadanie jest zwalczyć stan chorobowy. Suplementy natomiast jedynie wzbogacają naszą dietę.  

Czy Polacy nadużywają leków?

Polacy zdecydowanie nadużywają leków, których rocznie kupujemy średnio 34 opakowania. Przede wszystkim lubimy zażywać leki przeciwbólowe, czego dowodem jest fakt, iż jesteśmy w tej kategorii na drugim miejscu w całej Europie. Co więcej, informacji o działaniu leków coraz chętniej szukamy w internecie. Każdego roku 10 tysięcy Polaków trafia do szpitala właśnie ze względu na źle zażywane leki przeciwbólowe. 

Niestety z badań CBOS wynika, że niechętnie zasięgamy opinii lekarza albo farmaceuty, zanim zaczniemy zażywać określony lek bez recepty. 80 procent spośród nas próbuje leczyć się samodzielnie, z różnym skutkiem. Owszem, interesujemy się informacjami na temat leków, ale naszymi najważniejszymi źródłami informacji są Internet, członkowie rodziny lub przyjaciele. Bardzo chętnie również zapoznajemy się z opisem leku zawartym w ulotkach, co jest trochę pocieszające. Do opisanych tam wskazań stosuje się około 87 procent pacjentów, ale niestety część osób spośród nas lekceważy fakt pojawienia się jakichś przeciwwskazań medycznych związanych z zażywaniem takiego leku.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.