Zdrowotne właściwości rabarbaru

Zdrowotne właściwości rabarbaru

Wszyscy, którzy lubią rabarbar wiedzą, że jest on niezwykle smaczny, ale również bardzo zdrowy. Inna nazwa rabarbaru to rzewień. Już w starożytnych chinach był znany i wykorzystywany. Roślina ta znajduje się na liście 50 roślin, które mają właściwości lecznicze w naszym kraju. Już od bardzo dawna był używany, jako środek przeciwzapalny, ale również przeczyszczający. 

Czy warto jeść rabarbar?

Same liście rabarbaru do jedzenia używane nie są zaś jego łodygi tak. Jednak i je możemy jeść tylko w czerwcu, ponieważ wtedy są słodkie i smaczne, ale później stają się gorzkie i nie szczególnie smaczne. Jeśli więc chcemy cieszyć się nimi cały rok, to możemy zrobić z niego konfitury. 

Uważajmy jednak ze spożywaniem go na surowo. Według dietetyków nie jest to bezpieczne, ponieważ zawiera dużą ilość kwasu szczawiowego. Co może nam, więc zrobić taki kwas? Przede wszystkim w razie kontaktu z naszymi zębami doprowadza do ich psucia, a docierając do nerek, przyczynia się do powstawania kamieni. Wypłukuje wapń, który jest potrzebny do budowy naszego całego układu kostnego.

Rabarbar – właściwości prozdrowotne

Kiedy jednak nasz rabarbar wystawimy na działanie wysokiej temperatury, to wydzielają się z niego bardzo cenne związki zwane polifenolami. Dzięki tym związkom rabarbar ma bardzo dobry wpływ na wygląd naszej skóry oraz jej stan, ponieważ zawiera naturalnie występujące przeciwutleniacze.

Rabarbar może jednak pomóc na znacznie ważniejszy problem – jest to mianowicie rak. Według ostatnio przeprowadzanych badań dzięki zawartości polifenoli może on zapobiegać rakowi, ponieważ opóźnia on namnażanie się komórek rakowych. 

Rabarbar jest także doskonałym lekiem między innymi na trądzik, ponieważ łagodzi jego objawy. Dzieje się tak, ponieważ posiada on witaminy A, C i E oraz potas, magnez, żelazo i sód. Działa także antyalergicznie oraz wspomaga nasz układ krążenia.

Również osoby mające problemy ze swoim układem pokarmowym powinny spożywać rabarbar, ponieważ znacznie poprawia on perystaltykę jelit. Jeśli więc zjemy go dużo, to nie będziemy mieć problemu z wypróżnieniem, a jeśli mało to zapobiegniemy biegunce. Rabarbar jest także doskonałym antydepresantem.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.