Nordic walking dla seniora

Nordic walking dla seniora

trening sport dla seniora bieganie

Od kilku lat można zauważyć, że nordic walking staje się bardzo popularny na terenie całej Europy także w naszym kraju. Tak bardzo popularne chodzenie z kijkami zyskuje sobie zwolenników, gdyż nie wymaga dużych przygotowań od osoby, która chce zająć się taką aktywnością, a jednocześnie można ten sport uprawiać praktycznie wszędzie. 

Patrząc na osoby, które uprawiają nordic walking możemy mieć wrażenie, że wyglądają tak jakby potrzebowali jeszcze nart i nieco śniegu. Jednak nie jest tak do końca. Kijki tylko przypominają te do nart są inne pod względem rozmiarów jak i też pod kątem wagi. Również technika prawidłowego chodzenia w nordic walikg jest zupełnie inna niż ta przy biegach narciarskich. 

Czy to tylko chodzenie z kijkami? I tak i nie. Przede wszystkim nordic walking gwarantuje angażowanie bardzo wielu mięśni i to jest jego wielką zaletą w stosunku do zwykłego spaceru. Zanim rozpoczniemy chodzenie z kijkami musimy poznać prawidłową technikę takiego marszu. Oczywiście równocześnie musimy zadbać o to, by wyposażyć się w odpowiednie kijki. 

Jak wybrać dla siebie kijki? 

Musimy udać się do sklepu i sprawdzić czy kijki nie są za ciężkie. W sprzedaży znajduje się bardzo wiele różnorakich modeli, spośród których można wybrać jakieś odpowiednie dla siebie. Poza tym trzeba także spojrzeć na rączki, które powinny mieć wygodny kształt oraz odpowiednie pokrycie, dzięki którym będą wygodne. Patrzmy także na to jak kijki są zakończone. Najlepsze będą takie, które mają ostre zakończenie, gdyż będą się dobrze wbijać w podłoże. Gdy chodzimy po chodnikach powinniśmy mieć odpowiednie nakładki z gumy, które będą odbijały kijek od twardego podłoża. Kijki do nordic walking są inne niż kijki trekkingowe przeznaczone do trudnego terenu czy też zwykłe kijki narciarskie. Można je odróżnić tym, że przy tych do nordic walkingu znajdują się specjalne rękawiczki przy rączkach. Długość kupowanych kijków należy dopasowywać, gdy mamy na sobie te buty, w których będziemy ćwiczyć. Stajemy prostu i trzymając kijek staramy się zgiąć rękę pod kątem prostym w łokciu. Robimy to równolegle do podłoża. Gdy kijek jest pionowo to znaczy, że znaleźliśmy odpowiednią dla siebie długość. 

Technika w czasie nordic walking

Nie jest to zwykłe chodzenie, dlatego w tracie uprawiania tego sportu powinno się pamiętać przynajmniej o kilku istotnych kwestiach:

•    Wyprostowana sylwetka
•    Brzuch wciągnięty 
•    Łokcie proste
•    Kroki muszą być naturalne, nie staramy się ich wydłużać sztucznie
•    Stawiamy stopę na pięcie i dalej ciągniemy palce, odbicie z dużego palca
•    Odbijcie od podłoża dokonywane jest dzięki kijom
•    Wbijamy kije pod kątem 60 stopni. 

Początek może okazać się trudny, gdyż będzie trudno zachowywać taką pozycję jak opisana. Z czasem jednak wejdzie to w nawyk i stanie się naturalne. Pamiętajmy, by na początku siebie kontrolować czy utrzymujemy właściwą postawę. 

Powszechnie uważa się, że nordic walking to idealny sport dla seniorów. Nie ma tutaj jakiegoś bardzo dużego obciążania organizmu. Można spokojnie iść w dopasowanym do swoich możliwości tempie. Jednocześnie jest to aktywność fizyczna, w czasie której pracują wszystkie mięśnie, poprawia się krążenie funkcjonowanie układu oddechowego oraz mocno pracuje się nad kondycją fizyczną oraz zdrowiem. Przy nordic walking pracują również mięśnie górnych części ciała, co nie ma miejsca przy zwykłym marszu. Mówi się nawet o tym, że w tym czasie pracuje około 90 % wszystkich naszych mięśni. 

Senior spokojnie na taki trening może wyjść z inną osobą, dlatego będzie czuł się bezpieczniej a jednocześnie będzie to również aktywować towarzysko taką osobę, co w starszym wieku także jest istotną kwestią. 

Gdy stosujemy kijki dbamy o to, by nie doprowadzać do nadwyrężania stawów co dzieje się przy zwykłym marszu. Po dłuższym okresie treningu można spokojnie liczyć na to, że nordic walking zdecydowanie poprawi nasze samopoczucie, da dużo energii i zadowolenia. Dlatego jeśli do tej pory nie znaleźliśmy dla siebie idealnej formy aktywności rzeczywiście warto wybrać nordic walking.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - sport

Trec Solid Mass

5.08 opinii:
Trec Solid Mass to wysokiej klasy suplement diety,...
Zobacz ofertę

Gear Mass Shock

5.06 opinii:
Gear Mass Shock, suplement diety Wielu mężczyzn marzy o atletycznej budowie ciała. Niemniej,...
Zobacz ofertę

Olimp Carbonox

5.07 opinii:
Olimp Carbonox to odżywka w postaci proszku dostępna w kilku smakach, polecana dla...
Zobacz ofertę

Olimp Whey Protein Complex

4.910 opinii:
Olimp Whey Protein Complex to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego,...
Zobacz ofertę

Olimp Żeń-Szeń Vita-Complex

4.910 opinii:
Olimp Żeń-Szeń Vita-Complex to suplement diety dostępny w postaci kapsułek, który jest w...
Zobacz ofertę

Fitmiss Bcaa

4.836 opinii:
FitMiss BCAA jest produktem aminokwasowym o doskonałej formule. Suplement chroni mięśnie...
Zobacz ofertę

Olimp Aakg

4.836 opinii:
Olimp AAKG Extreme to suplement diety w formie kapsułek, który zawiera w swoim składzie...
Zobacz ofertę

Olimp Iso Plus

4.836 opinii:
Olimp Iso Plus to bardzo dobrze przygotowany koncentrat w proszku, który będzie służył do...
Zobacz ofertę

Olimp Anabolic Amino 5500

4.758 opinii:
OLIMP  Anabolic Amino 5500  to produkt zawiera kompleks peptydów i wolnych...
Zobacz ofertę

Olimp BCAA Mega Caps 1100

4.758 opinii:
Olimp BCAA Mega Caps 1100 zawiera aminokwasy rozgałęzione (L-izoleucynę, L-leucynę,...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.