Co warto wiedzieć o stosowaniu kreatyny?

Co warto wiedzieć o stosowaniu kreatyny?

sport odżywki na siłę odżywki na masę odżywki na rzeźbę kreatyna

Suplementacja kreatyny cieszy się coraz większą popularnością, zaskoczeniem nie powinno być więc dla nas to, że na krok taki decyduje się rosnąca grupa osób. Okazuje się zresztą, że niemała jest też rzesza jej potencjalnych użytkowników, którzy myślą o suplementacji kreatyny, nie ukrywają jednak, że brakuje im wiedzy na temat jej efektywnego dawkowania. Co ciekawe, choć coraz częściej trenujemy i jesteśmy coraz bardziej zaangażowani w zdrowy tryb życia, nadal hołdujemy niektórym mitom na temat kreatyny nie mając nawet świadomości tego, że pochodzą one jeszcze z lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia.

Kilka słów na temat kreatyny

Już od wielu lat kreatyna jest nie tylko najbardziej znanym, ale i najbardziej znanym suplementem diety, na uwagę zasługuje jednak i to, że mamy w jej przypadku do czynienia również z substancją bezpieczną i znakomicie przebadaną. Jej stosowanie ma sens między innymi dlatego, że kreatyna jest pomocna tak przy budowie siły, jak i masy mięśni, a do tego charakteryzują ją znakomite właściwości anaboliczne. Jest to związek anaboliczny, który tworzą fragmenty białek. Co ciekawe, z niemal wszystkimi mamy do czynienia w tkance mięśniowej człowieka. Kreatyna jest odpowiedzialna za gromadzenie w mięśniach energii, jeśli więc jej poziom w tkance mięśniowej jest wysoki, automatycznie mamy szansę na wykorzystanie większej ilości energii. Już choćby z tego powodu kreatyna cieszy się opinią suplementu uniwersalnego, który może być z powodzeniem wykorzystywany przez sportowców z całego świata. Wykorzystują ją między innymi lekkoatleci oraz kolarze, chętnie sięgają jednak po nią również osoby trenujące sztuki walki, a nawet kulturyści.

Jak dawniej wykorzystywano kreatynę?

Gdy zaczęto stosować kreatynę na masową skalę utarło się, że skuteczna jej dawka nie jest zależna od wagi zawodnika i wynosi 5 gramów na porcję. W związku z tym zalecano przyjmowanie dwóch porcji kreatyny przy zastrzeżeniu, że najlepiej, gdy jest ona dostarczana do organizmu na czczo, dzięki czemu może zostać bardziej efektywnie wchłonięta. Dość często powoływano się również na metodę fazy nasycenia zakładającą, że w pierwszych dniach stosowania suplementu można nawet kilkakrotnie przekraczać jego dzienną dawkę. Z pierwszego okresu wykorzystywania suplementu pochodzi również przekonanie, że kreatyna powinna być stosowana w cyklach wynoszących od ośmiu do dwunastu tygodni, potem zaś niezbędne jest zrobienie przerwy, która będzie trwała przez przynajmniej tak samo długi czas.

Jak dziś stosuje się kreatynę?

Już na wstępie warto wspomnieć o tym, że nie dysponujemy badaniami jednoznacznie potwierdzającymi, że efektywną dawką kreatyny jest wzmiankowane powyżej 5 gramów. Co więcej, sami sportowcy opierając się na własnych doświadczeniach zwracają uwagę na to, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest dostosowanie dawki do wagi własnego ciała. Tu skuteczny okazuje się przede wszystkim ten przelicznik, który zakłada, że jeden gram kreatyny powinien odpowiadać dziesięciu kilogramom wagi własnej zawodnika. Nadal stosuje się dwie porcję, zakłada się jednak, że o ile jedna powinna być przyjmowana rano, czy też przed treningiem, po drugą powinno się sięgać już po jego zakończeniu. Dzięki badaniom laboratoryjnym wiemy również, że przyjmując kreatynę osobno, nie dajemy jej szansy na to, aby zbyt dobrze wchłaniała się. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest więc dostarczanie jej do organizmu razem z białkami i węglowodanami, a najlepiej – razem ze zbilansowanym posiłkiem. Okazuje się również, że przekonanie o fazie nasycenia jest mitem, badania nie potwierdzają bowiem, że dzięki temu można liczyć na lepsze wyniki zawodników. W ostatnich latach udowodniono też, że organizm wcale nie przyzwyczaja się do kreatyny podawanej mu codziennie, można ją więc przyjmować całorocznie, a nie w cyklach, jak do tej pory sądzono.

O stosowaniu kreatyny więcej przeczytasz tutaj: http://healthadvices.eu/pl/jaka-kreatyne-wybrac/

Ranking zamienników Najlepsze produkty - kreatyna

Creatine 1250 Mega Caps

5.02 opinii:
Creatine 1250 Mega Caps to suplement diety w postaci kapsułek, który zawiera monohydrat...
Zobacz ofertę

Hi Tec Creasteron

5.02 opinii:
HiTec Nutrition Creasteron to prawdziwa odżywka "all in one formula" pozwalaj...
Zobacz ofertę

Olimp Redweiler

5.04 opinii:
Olimp Redweiler w postaci proszku to suplement diety dla osób uprawiających kulturystykę,...
Zobacz ofertę

Sfd Pure Creatine

5.01 opinii:
Kapsułki Sfd Pure Creatine to suplement diety bogaty w monohydrat kreatyny w czystej...
Zobacz ofertę

Olimp Creatine Monohydrate Powder

4.85 opinii:
Creatine Monohydrate Powder to suplement diety w proszku zawierający w swoim składzie...
Zobacz ofertę

Trec Magnum 8000

4.85 opinii:
Odżywka węglowodanowo-białkowa Trec Magnum 8000  to suplement diety przeznaczony...
Zobacz ofertę

Trec Creatine

4.754 opinii:
Trec Creatine to środek spożywczy dla sportowców, zawierający 100% monohydratu...
Zobacz ofertę

Scitec War Machine

4.754 opinii:
Suplement diety i odżywka białkowa Scitec War Machine to booster przedtreningowy...
Zobacz ofertę

Scitec Hot Blood

4.673 opinii:
Scitec Hot Blood to dietetyczny środek spożywczy dedykowany dla sportowców. Produkt jest...
Zobacz ofertę

Megabol Quattro Pro Econo

4.673 opinii:
Megabol Quattro Pro Econo to odżywka białkowa. Produkt ten jest polecany do stosowania jako...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.