Wpływ biegania na mięśnie i psychikę

Wpływ biegania na mięśnie i psychikę

trening sport bieganie

Bieganie jest sportem o potwierdzonych naukowo właściwościach prozdrowotnych. Zalecane jest zwłaszcza osobom zmagającym się z problemem nadciśnienia tętniczego, choć zainteresować powinni się nim i ci z nas, którzy muszą liczyć się z ryzykiem wystąpienia choroby wieńcowej, miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Lekarze nie mają też wątpliwości, że bieganie przyczynia się do tego, że zmniejsza się ryzyko zachorowania na cukrzycę. Jeden z największych dylematów biegaczy dotyczy jednak tego, jak taka forma aktywności może wpływać na ich mięśnie. Czy należy liczyć się z ryzykiem spalania mięśni, czy też raczej bieganie stwarza możliwość ich rzeźbienia?

Bieganie i mięśnie – wzajemne relacje

Osoby trenujące na siłowni często rezygnują z biegania usprawiedliwiając taki krok obawą przed tym, że pojawi się ryzyko utraty przez nie tkanki mięśniowej. Wcale nie zależy im przecież, aby ich sylwetka była szczupła i smukła, a więc taka, z jaką mamy do czynienia u typowych lekkoatletów. Na szczęście, ich obawy wcale nie muszą być uzasadnione. Codzienne bieganie wcale nie musi stanowić zagrożenia dla tkanki mięśniowej pod warunkiem, że nie decydujemy się na biegi długodystansowe. Warto zwrócić uwagę również na to, że trening, który jest dobrany we właściwy sposób, umożliwia nie tylko kształtowanie mięśni, ale także spalanie tkanki tłuszczowej.


Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że podczas biegania angażujemy niemal wszystkie grupy mięśni, nasze organizmy chętnie decydują się więc na spalanie nagromadzonego w nich tłuszczu. Bieganie to jednak również szansa na rozwój mięśni, dzięki czemu o efektywnym spalaniu tłuszczu możemy mówić przez cały kolejny dzień. Gdy biegamy, najbardziej intensywnie pracują mięśnie nóg, mamy jednak do czynienia również z intensywną pracą mięśni ramion, rąk, pleców oraz brzucha. Mięśnie dotleniają się, a bieganie poprawia ich tonus. Początkujący kulturysta, który dba o swoją masę mięśniową nie powinien zatem obawiać się biegania, jeśli bowiem nie przesadzi z treningiem, nie będzie ono stanowiło dla niego żadnego zagrożenia.

Co z mięśniami brzucha?

Osoby, które zmagają się z problemem widocznej tkanki tłuszczowej rozmieszczonej na brzuchu muszą mieć świadomość tego, że uporanie się z nią nie będzie zadaniem prostym. Z pewnością nie mówimy jednak również o zadaniu, które jest niemożliwe do zrealizowania. Licząc na sukces należy ćwiczyć wszystkie mięśnie brzucha, a więc nie tylko mięsień prosty, ale również mięśnie skośne i mięśnie międzyżebrowe. Jeśli uda nam się zrzucić z brzucha zbędny tłuszcz możemy mieć pewność, że nie będziemy tego żałować. Zyska na tym cała sylwetka, wąska talia w naturalny sposób poszerza bowiem nie tylko biodra, ale również klatkę piersiową. Oczywiście, gimnastyka brzucha powinna być trenowana przede wszystkim na siłowni, bieganie jest jednak znakomitym uzupełnieniem wykonywanych na niej ćwiczeń. Samo bieganie również może przynosić określone rezultaty, niemal na pewno nie będą one jednak porównywalne z tymi, na jakie będziemy mogli liczyć łącząc je z treningami. Naturalnie, tak bieganie, jak i trening siłowy nie zdają się na wiele, jeśli zapomnimy o właściwej diecie, w tym zwłaszcza o ograniczeniu słodyczy i tłuszczów zwierzęcych.

Bieganie i psychika

Bieganie zaleca się także osobom zadowolonym ze swojej sylwetki, mamy bowiem do czynienia z rozwiązaniem, które sprawdza się znakomicie wtedy, gdy pojawia się konieczność rozładowania stresu. Jest to również atrakcyjna forma pozwalająca na oderwanie się od codziennych problemów, zapewnia tez czas, który można przeznaczyć tylko dla siebie.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - sport

Mhp Up Your Mass

5.03 opinii:
MHP Up Your Mass to odżywka węglowodanowo-białkowa wzbogacona o zdrowe tłuszcze. Dzięki...
Zobacz ofertę

Syntrax Matrix

5.01 opinii:
SYNTRAX Matrix 5.0 to światowej klasy odżywka białkowa, będąca...
Zobacz ofertę

Trec Mass Xxl

5.01 opinii:
TREC MASS XXL jest preparatem typu "gainer" wyprodukowanym na...
Zobacz ofertę

Urx Bombshell

5.01 opinii:
URX Bombshell to jeden z nielicznych produktów przedtreningowych na rynku...
Zobacz ofertę

Universal Gain Fast

5.01 opinii:
Universal Gain Fast  stanowi solidne wsparcie każdego sportowca. W składzie znajdziesz...
Zobacz ofertę

Scitec Testo Punch

5.01 opinii:
Testo Punch to zaawansowany matriks o wszechstronnym działaniu z zawartością 12-u...
Zobacz ofertę

Ihs Iron Pump

5.02 opinii:
Ihs Iron Pump suplement dla sportowców i osób aktywnych fizycznie, do stosowania...
Zobacz ofertę

Pvl Mutant Mayhem

5.01 opinii:
Mutant Mayhem to suplement diety zawierający składniki aktywne, przeznaczony dla...
Zobacz ofertę

Biotech Sterol Complex

5.01 opinii:
BioTech USA Sterol Complex zawiera witaminy, aminokwasy, lipotropiny oraz idealnie zbilansowane...
Zobacz ofertę

Firesnake Gladius

5.01 opinii:
Firesnake Gladius to profesjonalnie skomponowana, silnie skoncentrowana formuła...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.