Dieta dla sportowca – ważenie posiłków

Dieta dla sportowca – ważenie posiłków

sport dieta

Podstawą sportowej diety jest białko. W zależności od uprawianej dyscypliny sportu, w diecie może pojawiać się także spora ilość węglowodanów, które szybko dodają energii. A co z osobami uprawiającymi sport dla przyjemności? W tym wypadku nie trzeba wprowadzać całkowitej rewolucji na talerzu. Osoby dbające o linię powinny zwrócić uwagę na kaloryczność posiłków i sięgać w pierwszej kolejności po duże ilości warzyw, owoców, chudego mięsa, nabiału i po produkty nieprzetworzone.

Ogromną pomocą w kuchni sportowca i osób będących na jakiejkolwiek diecie jest waga kuchenna. To urządzenie zrewolucjonizuje przyrządzanie porcji. Dzięki wadze kuchennej będzie o wiele łatwiej kontrolować ilość spożywanego jedzenia. Każdy posiłek można ważyć na etapie przyrządzania i serwowania – wówczas najłatwiej przestrzegać zaleceń dietetyka i podążać za ustalonym jadłospisem. Ważenie poszczególnych składników posiłku pozwala wyrobić w sobie nawyk kontroli nad tym, co jemy. O wiele łatwiej wówczas wprowadzać do diety nowe produkty i rezygnować z tych niezdrowych.

Zdrowe żywienie to mądre żywienie. Należy zachować umiar i stosować się do zaleceń rozpisanej diety. Jedzenie pięciu posiłków dziennie to absolutne minimum – nie warto sięgać po jedzenie dopiero wówczas, gdy dopadnie nas wilczy apetyt, to niezdrowe i niewskazane dla osób aktywnych fizycznie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest sięganie po pięć mniejszych porcji. Kolejnym błędem jest redukcja kaloryczności spożywanych posiłków przy dużym wysiłku fizycznym. Takie działanie wydaje się korzystne osobom na dietach odchudzających, ale jest niewskazane na diecie sportowej, a i osoby dbające o sylwetkę powinny raczej zamienić słodkości na warzywa, owoce i białko, by dostarczać ciału wystarczającą porcję energii i nie powodować spowolnienia metabolizmu.

Dieta dla sportowca powinna być ustalana indywidualnie i uwzględniać rodzaj uprawianej dyscypliny. Zupełnie inne potrzeby będzie miał biegacz amator, a inne zawodowy pływak. Istotną kwestią jest także wiek, kondycja, waga i płeć sportowca. Dlatego ułożenie diety należy dobrze przemyśleć lub zlecić profesjonaliście.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - sport

Trec Solid Mass

5.08 opinii:
Trec Solid Mass to wysokiej klasy suplement diety,...
Zobacz ofertę

Gear Mass Shock

5.06 opinii:
Gear Mass Shock, suplement diety Wielu mężczyzn marzy o atletycznej budowie ciała. Niemniej,...
Zobacz ofertę

Olimp Carbonox

5.07 opinii:
Olimp Carbonox to odżywka w postaci proszku dostępna w kilku smakach, polecana dla...
Zobacz ofertę

Olimp Whey Protein Complex

4.910 opinii:
Olimp Whey Protein Complex to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego,...
Zobacz ofertę

Olimp Żeń-Szeń Vita-Complex

4.910 opinii:
Olimp Żeń-Szeń Vita-Complex to suplement diety dostępny w postaci kapsułek, który jest w...
Zobacz ofertę

Fitmiss Bcaa

4.836 opinii:
FitMiss BCAA jest produktem aminokwasowym o doskonałej formule. Suplement chroni mięśnie...
Zobacz ofertę

Olimp Aakg

4.836 opinii:
Olimp AAKG Extreme to suplement diety w formie kapsułek, który zawiera w swoim składzie...
Zobacz ofertę

Olimp Iso Plus

4.836 opinii:
Olimp Iso Plus to bardzo dobrze przygotowany koncentrat w proszku, który będzie służył do...
Zobacz ofertę

Olimp Anabolic Amino 5500

4.758 opinii:
OLIMP  Anabolic Amino 5500  to produkt zawiera kompleks peptydów i wolnych...
Zobacz ofertę

Olimp BCAA Mega Caps 1100

4.758 opinii:
Olimp BCAA Mega Caps 1100 zawiera aminokwasy rozgałęzione (L-izoleucynę, L-leucynę,...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.