Dieta dla sportowca – ważenie posiłków

Dieta dla sportowca – ważenie posiłków

sport dieta

Podstawą sportowej diety jest białko. W zależności od uprawianej dyscypliny sportu, w diecie może pojawiać się także spora ilość węglowodanów, które szybko dodają energii. A co z osobami uprawiającymi sport dla przyjemności? W tym wypadku nie trzeba wprowadzać całkowitej rewolucji na talerzu. Osoby dbające o linię powinny zwrócić uwagę na kaloryczność posiłków i sięgać w pierwszej kolejności po duże ilości warzyw, owoców, chudego mięsa, nabiału i po produkty nieprzetworzone.

Ogromną pomocą w kuchni sportowca i osób będących na jakiejkolwiek diecie jest waga kuchenna. To urządzenie zrewolucjonizuje przyrządzanie porcji. Dzięki wadze kuchennej będzie o wiele łatwiej kontrolować ilość spożywanego jedzenia. Każdy posiłek można ważyć na etapie przyrządzania i serwowania – wówczas najłatwiej przestrzegać zaleceń dietetyka i podążać za ustalonym jadłospisem. Ważenie poszczególnych składników posiłku pozwala wyrobić w sobie nawyk kontroli nad tym, co jemy. O wiele łatwiej wówczas wprowadzać do diety nowe produkty i rezygnować z tych niezdrowych.

Zdrowe żywienie to mądre żywienie. Należy zachować umiar i stosować się do zaleceń rozpisanej diety. Jedzenie pięciu posiłków dziennie to absolutne minimum – nie warto sięgać po jedzenie dopiero wówczas, gdy dopadnie nas wilczy apetyt, to niezdrowe i niewskazane dla osób aktywnych fizycznie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest sięganie po pięć mniejszych porcji. Kolejnym błędem jest redukcja kaloryczności spożywanych posiłków przy dużym wysiłku fizycznym. Takie działanie wydaje się korzystne osobom na dietach odchudzających, ale jest niewskazane na diecie sportowej, a i osoby dbające o sylwetkę powinny raczej zamienić słodkości na warzywa, owoce i białko, by dostarczać ciału wystarczającą porcję energii i nie powodować spowolnienia metabolizmu.

Dieta dla sportowca powinna być ustalana indywidualnie i uwzględniać rodzaj uprawianej dyscypliny. Zupełnie inne potrzeby będzie miał biegacz amator, a inne zawodowy pływak. Istotną kwestią jest także wiek, kondycja, waga i płeć sportowca. Dlatego ułożenie diety należy dobrze przemyśleć lub zlecić profesjonaliście.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - sport

Olimp Pure Whey Isolate 95

5.01 opinii:
Pure Whey Isolate 95 jest najwyższej jakości, wolnym od laktozy, czystym izolatem białek...
Zobacz ofertę

Mhp Up Your Mass

5.03 opinii:
MHP Up Your Mass to odżywka węglowodanowo-białkowa wzbogacona o zdrowe tłuszcze. Dzięki...
Zobacz ofertę

Syntrax Matrix

5.01 opinii:
SYNTRAX Matrix 5.0 to światowej klasy odżywka białkowa, będąca...
Zobacz ofertę

Trec Mass Xxl

5.01 opinii:
TREC MASS XXL jest preparatem typu "gainer" wyprodukowanym na...
Zobacz ofertę

Urx Bombshell

5.01 opinii:
URX Bombshell to jeden z nielicznych produktów przedtreningowych na rynku...
Zobacz ofertę

Universal Gain Fast

5.01 opinii:
Universal Gain Fast  stanowi solidne wsparcie każdego sportowca. W składzie znajdziesz...
Zobacz ofertę

Scitec Testo Punch

5.01 opinii:
Testo Punch to zaawansowany matriks o wszechstronnym działaniu z zawartością 12-u...
Zobacz ofertę

Ihs Iron Pump

5.02 opinii:
Ihs Iron Pump suplement dla sportowców i osób aktywnych fizycznie, do stosowania...
Zobacz ofertę

Pvl Mutant Mayhem

5.01 opinii:
Mutant Mayhem to suplement diety zawierający składniki aktywne, przeznaczony dla...
Zobacz ofertę

Biotech Sterol Complex

5.01 opinii:
BioTech USA Sterol Complex zawiera witaminy, aminokwasy, lipotropiny oraz idealnie zbilansowane...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.