Dieta dla sportowca – ważenie posiłków

Dieta dla sportowca – ważenie posiłków

sport dieta

Podstawą sportowej diety jest białko. W zależności od uprawianej dyscypliny sportu, w diecie może pojawiać się także spora ilość węglowodanów, które szybko dodają energii. A co z osobami uprawiającymi sport dla przyjemności? W tym wypadku nie trzeba wprowadzać całkowitej rewolucji na talerzu. Osoby dbające o linię powinny zwrócić uwagę na kaloryczność posiłków i sięgać w pierwszej kolejności po duże ilości warzyw, owoców, chudego mięsa, nabiału i po produkty nieprzetworzone.

Ogromną pomocą w kuchni sportowca i osób będących na jakiejkolwiek diecie jest waga kuchenna. To urządzenie zrewolucjonizuje przyrządzanie porcji. Dzięki wadze kuchennej będzie o wiele łatwiej kontrolować ilość spożywanego jedzenia. Każdy posiłek można ważyć na etapie przyrządzania i serwowania – wówczas najłatwiej przestrzegać zaleceń dietetyka i podążać za ustalonym jadłospisem. Ważenie poszczególnych składników posiłku pozwala wyrobić w sobie nawyk kontroli nad tym, co jemy. O wiele łatwiej wówczas wprowadzać do diety nowe produkty i rezygnować z tych niezdrowych.

Zdrowe żywienie to mądre żywienie. Należy zachować umiar i stosować się do zaleceń rozpisanej diety. Jedzenie pięciu posiłków dziennie to absolutne minimum – nie warto sięgać po jedzenie dopiero wówczas, gdy dopadnie nas wilczy apetyt, to niezdrowe i niewskazane dla osób aktywnych fizycznie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest sięganie po pięć mniejszych porcji. Kolejnym błędem jest redukcja kaloryczności spożywanych posiłków przy dużym wysiłku fizycznym. Takie działanie wydaje się korzystne osobom na dietach odchudzających, ale jest niewskazane na diecie sportowej, a i osoby dbające o sylwetkę powinny raczej zamienić słodkości na warzywa, owoce i białko, by dostarczać ciału wystarczającą porcję energii i nie powodować spowolnienia metabolizmu.

Dieta dla sportowca powinna być ustalana indywidualnie i uwzględniać rodzaj uprawianej dyscypliny. Zupełnie inne potrzeby będzie miał biegacz amator, a inne zawodowy pływak. Istotną kwestią jest także wiek, kondycja, waga i płeć sportowca. Dlatego ułożenie diety należy dobrze przemyśleć lub zlecić profesjonaliście.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - sport

Olimp Whey Protein Complex

4.888 opinii:
Olimp Whey Protein Complex odżywka z bogatym kompleksem proteinowym pod postacią koncentratu...
Zobacz ofertę

Olimp System Protein 80

4.836 opinii:
Olimp System Protein 80 to kompleksowy i innowacyjny matrix wysokobiałkowy, którego...
Zobacz ofertę

Olimp BCAA Mega Caps 1100

4.676 opinii:
Olimp BCAA Mega Caps 1100 zawiera aminokwasy rozgałęzione (L-izoleucynę, L-leucynę,...
Zobacz ofertę

Olimp Gain Bolic 6000

4.56 opinii:
OLIMP GAIN BOLIC 6000® to najwyższej jakości preparat do szybkiej budowy masy mięśniowej....
Zobacz ofertę

Olimp Bcaa Xplode Powder

4.437 opinii:
Odżywka sportowa zawierająca wysokiej jakości aminokwasy rozgałęzione BCAA z dodatkiem...
Zobacz ofertę

Somatodrol

4.437 opinii:
Somatodrol, który jest suplementem na masę, to najlepszej jakości nowoczesny preparat,...
Zobacz ofertę

Flexin 500

4.3113 opinii:
Suplement diety Flexin 500 stosowany jest na ból stawów. Posiada...
Zobacz ofertę

Kimera

3.836 opinii:
Kimera – skuteczne rzeźbienie mięśni dla każdego! Decydując się na ten produkt...
Zobacz ofertę

GH Balance

3.4511 opinii:
GH Balance - na naturalny przyrost mięśni GH Balance to naturalny suplement diety, posiadający...
Zobacz ofertę

Metadrol

3.437 opinii:
Metadrol – Odżywka na przyrost masy mięśniowej Masa mięśniowa szczególnie dla...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.