Czy można skutecznie chronić oczy pracując przy komputerze?

Czy można skutecznie chronić oczy pracując przy komputerze?

krople do oczu ból oczu podrażnione oczy suche oczy oczy

Co jest przyczyną szkodliwości pracy przed monitorem komputera?

Głównym czynnikiem szkodzącym naszym oczom jest promieniowanie emitowane przez komputerowy ekran. Pomimo tego, że przy produkcji monitorów stosowane są coraz nowocześniejsze techniki, nie da się wyeliminować go całkowicie. Każdy z rodzajów promieniowania: rentgenowskie, podczerwone, UV, niskocząsteczkowe - wszystkie przyczyniają się do podrażnienia oczu, zwłaszcza jeśli współtowarzyszy im złe oświetlenie w miejscu pracy oraz klimatyzacja.

Dodatkowo pracując przy komputerze znacznie rzadziej mrugamy, przez co gałki oczne nadmiernie wysychają. Często nie pamiętamy także o robieniu przerw w czasie pracy i ćwiczeniu naszego wzroku, co może z kolei prowadzić do tzw. skurczu akomodacyjnego - mięśnie gałki ocznej przyzwyczajają się wtedy do patrzenia głównie na przedmioty znajdujące się blisko nas. Prowadzi to do problemów z akomodacją, dochodzi do zaburzenia prawidłowej ostrości wzroku. Warto więc nie tylko dla relaksu popatrzeć co kilkanaście minut na odległe przedmioty czy widok za oknem.

Szkodliwa dla wysychania oczu jest też jonizacja powietrza - powoduje elktryzowanie się skóry naszej twarzy oraz rogówki, zwiększa się też przyciąganie obecnych w powietrzu zanieczyszczeń.

Jakie dolegliwości mogą pojawić się zatem podczas pracy przy komputerze?

Do najczęstszych niedogodności należą zmęczenie oraz zaczerwienienie oczu, ich swędzenie, utrata ostrości widzenia - zwłaszcza gdy przenosimy wzrok na dalekie przedmioty, wzmożone łzawienie. Wszystkie te symptomy mogą pojawić się już po kilku godzinach pracy!

W jaki sposób możemy dopomóc zmęczonym oczom?

Warto pamiętać o robieniu kilkuminutowych przerw podczas naszej pracy, ćwicząc wzrok i patrząc w dal. Zadbajmy także o miejsce w którym pracujemy poprzez odpowiednie oświetlenie, właściwe ustawienie monitora oraz odpowiednie nawilżenie powietrza. Pamiętajmy, by codziennie wypić min. 2 litry płynów, zapewniając nawilżenie tkanek organizmu od wewnątrz. Dostosujmy czas pracy przy komputerze do naszych możliwości zdrowotnych.

Co jeszcze można zrobić?

Dodatkowe i skuteczne wsparcie możemy zapewnić sobie przez racjonalną suplementację preparatami dostępnymi w aptece bez recepty, dostępnymi w postaci kropli lub kapsułek. Mogą przynieść zmęczonym, suchym oczom błyskawiczną i długotrwałą ulgę. Nie zaniedbujmy także okresowych wizyt u okulisty, by jak najdłużej cieszyć się zdrowym wzrokiem.

 

Supple.pl nie jest wyłącznie serwisem z ciekawymi artykułami o tematyce zdrowotnej. Piszemy nie tylko o ochronie oczu, ale przede wszystkim o suplementach diety i lekach OTC. W naszym serwisie znajdą państwo m. in. dodatkowe informacje takie jak ulotkę, właściwości czy cenę produktów na oczy polecanych przez internautów, jak Doppelherz aktiv - Na oczy z luteinąVitalux Omega, Olimp Gold-Luteina w postaci stałej, czy też ZUMA Świetlik PlusStarazolin HydroBalance One w postaci kropli.
 
 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - podrażnione oczy

HOMEOPTIC

4.5714 opinii:
Homeoptic to preparat homeopatyczny w postaci kropli do oczu, przeznaczony dla osób z...
Zobacz ofertę

Optive

4.522 opinii:
Optive to wyrób medyczny w postaci kropli do oczu. Preparat w szczególności...
Zobacz ofertę

HYLO-FRESH

4.516 opinii:
HYLO-FRESH to wyrób medyczny leczniczy dostępny w postaci kropli do oczu. Produkt...
Zobacz ofertę

HYLO-COMOD

4.512 opinii:
HYLO-COMOD to wyrób medyczny w postaci kropli do oczu, który nawilża gałki...
Zobacz ofertę

HYLO-CARE

4.3517 opinii:
HYLO-CARE to sterylny wyrób medyczny dostępny w postaci kropli do oczu. Preparat jest...
Zobacz ofertę

Starazolin

4.2544 opinii:
Starazolin to produkt leczniczy dostępny w postaci kropli do oczu. Wskazaniem do stosowania...
Zobacz ofertę

Hyal-Drop Multi

4.2313 opinii:
Hyal-Drop Multi to wyrób medyczny leczniczy dostępny w postaci kropli do oczu i...
Zobacz ofertę

Cationorm

4.0519 opinii:
Cationorm to wyrób medyczny leczniczy w postaci kropli do oczu....
Zobacz ofertę

Systane ULTRA

4.010 opinii:
Systane ULTRA to wyrób medyczny dostępny w formie kropli do oczu. Preparat...
Zobacz ofertę

SuperOptic

3.920 opinii:
SuperOptic to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Kapsułki SuperOptic do stosowania...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.