Czy można skutecznie chronić oczy pracując przy komputerze?

Czy można skutecznie chronić oczy pracując przy komputerze?

oczy suche oczy podrażnione oczy ból oczu krople do oczu

Co jest przyczyną szkodliwości pracy przed monitorem komputera?

Głównym czynnikiem szkodzącym naszym oczom jest promieniowanie emitowane przez komputerowy ekran. Pomimo tego, że przy produkcji monitorów stosowane są coraz nowocześniejsze techniki, nie da się wyeliminować go całkowicie. Każdy z rodzajów promieniowania: rentgenowskie, podczerwone, UV, niskocząsteczkowe - wszystkie przyczyniają się do podrażnienia oczu, zwłaszcza jeśli współtowarzyszy im złe oświetlenie w miejscu pracy oraz klimatyzacja.

Dodatkowo pracując przy komputerze znacznie rzadziej mrugamy, przez co gałki oczne nadmiernie wysychają. Często nie pamiętamy także o robieniu przerw w czasie pracy i ćwiczeniu naszego wzroku, co może z kolei prowadzić do tzw. skurczu akomodacyjnego - mięśnie gałki ocznej przyzwyczajają się wtedy do patrzenia głównie na przedmioty znajdujące się blisko nas. Prowadzi to do problemów z akomodacją, dochodzi do zaburzenia prawidłowej ostrości wzroku. Warto więc nie tylko dla relaksu popatrzeć co kilkanaście minut na odległe przedmioty czy widok za oknem.

Szkodliwa dla wysychania oczu jest też jonizacja powietrza - powoduje elktryzowanie się skóry naszej twarzy oraz rogówki, zwiększa się też przyciąganie obecnych w powietrzu zanieczyszczeń.

Jakie dolegliwości mogą pojawić się zatem podczas pracy przy komputerze?

Do najczęstszych niedogodności należą zmęczenie oraz zaczerwienienie oczu, ich swędzenie, utrata ostrości widzenia - zwłaszcza gdy przenosimy wzrok na dalekie przedmioty, wzmożone łzawienie. Wszystkie te symptomy mogą pojawić się już po kilku godzinach pracy!

W jaki sposób możemy dopomóc zmęczonym oczom?

Warto pamiętać o robieniu kilkuminutowych przerw podczas naszej pracy, ćwicząc wzrok i patrząc w dal. Zadbajmy także o miejsce w którym pracujemy poprzez odpowiednie oświetlenie, właściwe ustawienie monitora oraz odpowiednie nawilżenie powietrza. Pamiętajmy, by codziennie wypić min. 2 litry płynów, zapewniając nawilżenie tkanek organizmu od wewnątrz. Dostosujmy czas pracy przy komputerze do naszych możliwości zdrowotnych.

Co jeszcze można zrobić?

Dodatkowe i skuteczne wsparcie możemy zapewnić sobie przez racjonalną suplementację preparatami dostępnymi w aptece bez recepty, dostępnymi w postaci kropli lub kapsułek. Mogą przynieść zmęczonym, suchym oczom błyskawiczną i długotrwałą ulgę. Nie zaniedbujmy także okresowych wizyt u okulisty, by jak najdłużej cieszyć się zdrowym wzrokiem.

 

Supple.pl nie jest wyłącznie serwisem z ciekawymi artykułami o tematyce zdrowotnej. Piszemy nie tylko o ochronie oczu, ale przede wszystkim o suplementach diety i lekach OTC. W naszym serwisie znajdą państwo m. in. dodatkowe informacje takie jak ulotkę, właściwości czy cenę produktów na oczy polecanych przez internautów, jak Doppelherz aktiv - Na oczy z luteinąVitalux Omega, Olimp Gold-Luteina w postaci stałej, czy też ZUMA Świetlik PlusStarazolin HydroBalance One w postaci kropli.
 
 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - podrażnione oczy

Berberil

5.01 opinii:
Berberil to produkt leczniczy w postaci kropli do oczu. Jego stosowanie jest wskazane w...
Zobacz ofertę

Heel-Oculoheel Lux

5.02 opinii:
Oculoheel to homeopatyczny produkt leczniczy  w postaci kropli do oczu. Produkt stosuje...
Zobacz ofertę

PVP-Comod

5.01 opinii:
PVP-Comod to wyrób medyczny w postaci kropli do oczu, które przynoszą ulgę...
Zobacz ofertę

Boiron Homeoptic

5.01 opinii:
Homeoptic to lek homeoptyczny w postaci kropli do oczu, podzielone na  10...
Zobacz ofertę

Liposic Fluid MP

5.02 opinii:
Liposic Fluid MP to wyrób medyczny w postaci kropli żelowych, które stosuje...
Zobacz ofertę

Świetlik Fix

5.01 opinii:
Świetlik Fix to zioła do zaparzania, w saszetkach, stosowane na skórę w leczeniu...
Zobacz ofertę

Benein 0,2%

4.673 opinii:
Benein 0,2% to wyrób medyczny w postaci kropli do oczu. Krople doskonale nawilżają...
Zobacz ofertę

Optive

4.518 opinii:
Wyrób medyczny Optive w postaci kropli do oczu. Krople wykazują silne działanie...
Zobacz ofertę

HOMEOPTIC

4.512 opinii:
Homeoptic to preparat homeopatyczny w postaci kropli do oczu, przeznaczony dla osób z...
Zobacz ofertę

HYLO-FRESH

4.3312 opinii:
HYLO-FRESH to preparat dostępny w postaci kropli do oczu. Preparat wykazuje działanie...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.