Czy można skutecznie chronić oczy pracując przy komputerze?

Czy można skutecznie chronić oczy pracując przy komputerze?

krople do oczu ból oczu podrażnione oczy suche oczy oczy

Co jest przyczyną szkodliwości pracy przed monitorem komputera?

Głównym czynnikiem szkodzącym naszym oczom jest promieniowanie emitowane przez komputerowy ekran. Pomimo tego, że przy produkcji monitorów stosowane są coraz nowocześniejsze techniki, nie da się wyeliminować go całkowicie. Każdy z rodzajów promieniowania: rentgenowskie, podczerwone, UV, niskocząsteczkowe - wszystkie przyczyniają się do podrażnienia oczu, zwłaszcza jeśli współtowarzyszy im złe oświetlenie w miejscu pracy oraz klimatyzacja.

Dodatkowo pracując przy komputerze znacznie rzadziej mrugamy, przez co gałki oczne nadmiernie wysychają. Często nie pamiętamy także o robieniu przerw w czasie pracy i ćwiczeniu naszego wzroku, co może z kolei prowadzić do tzw. skurczu akomodacyjnego - mięśnie gałki ocznej przyzwyczajają się wtedy do patrzenia głównie na przedmioty znajdujące się blisko nas. Prowadzi to do problemów z akomodacją, dochodzi do zaburzenia prawidłowej ostrości wzroku. Warto więc nie tylko dla relaksu popatrzeć co kilkanaście minut na odległe przedmioty czy widok za oknem.

Szkodliwa dla wysychania oczu jest też jonizacja powietrza - powoduje elktryzowanie się skóry naszej twarzy oraz rogówki, zwiększa się też przyciąganie obecnych w powietrzu zanieczyszczeń.

Jakie dolegliwości mogą pojawić się zatem podczas pracy przy komputerze?

Do najczęstszych niedogodności należą zmęczenie oraz zaczerwienienie oczu, ich swędzenie, utrata ostrości widzenia - zwłaszcza gdy przenosimy wzrok na dalekie przedmioty, wzmożone łzawienie. Wszystkie te symptomy mogą pojawić się już po kilku godzinach pracy!

W jaki sposób możemy dopomóc zmęczonym oczom?

Warto pamiętać o robieniu kilkuminutowych przerw podczas naszej pracy, ćwicząc wzrok i patrząc w dal. Zadbajmy także o miejsce w którym pracujemy poprzez odpowiednie oświetlenie, właściwe ustawienie monitora oraz odpowiednie nawilżenie powietrza. Pamiętajmy, by codziennie wypić min. 2 litry płynów, zapewniając nawilżenie tkanek organizmu od wewnątrz. Dostosujmy czas pracy przy komputerze do naszych możliwości zdrowotnych.

Co jeszcze można zrobić?

Dodatkowe i skuteczne wsparcie możemy zapewnić sobie przez racjonalną suplementację preparatami dostępnymi w aptece bez recepty, dostępnymi w postaci kropli lub kapsułek. Mogą przynieść oczom błyskawiczną i długotrwałą ulgę. Nie zaniedbujmy także okresowych wizyt u okulisty, by jak najdłużej cieszyć się zdrowym wzrokiem.

 

Supple.pl nie jest wyłącznie serwisem z ciekawymi artykułami o tematyce zdrowotnej. Piszemy nie tylko o ochronie oczu, ale przede wszystkim o suplementach diety i lekach OTC. W naszym serwisie znajdą państwo m. in. dodatkowe informacje takie jak ulotkę, właściwości czy cenę produktów na oczy polecanych przez internautów, jak Doppelherz aktiv - Na oczy z luteinąVitalux Omega, Olimp Gold-Luteina w postaci stałej, czy też ZUMA Świetlik PlusStarazolin HydroBalance One w postaci kropli.
 
 

Ranking zamienników Najlepsze produkty - podrażnione oczy

Heel-Oculoheel Lux

5.02 opinii:
Oculoheel to homeopatyczny produkt leczniczy  w postaci kropli do oczu. Produkt stosuje...
Zobacz ofertę

Systane ULTRA

4.65 opinii:
Systane ULTRA to wyrób medyczny dostępny w formie kropli do oczu. Preparat...
Zobacz ofertę

HOMEOPTIC

4.5511 opinii:
Homeoptic to krople do oczu, podzielone na  10 jednodawkowych...
Zobacz ofertę

Optive

4.518 opinii:
Wyrób medyczny Optive w postaci kropli do oczu. Krople wykazują silne działanie...
Zobacz ofertę

HYLO-FRESH

4.4511 opinii:
HYLO-FRESH to preparat dostępny w postaci kropli do oczu. Preparat wykazuje działanie nawilżające...
Zobacz ofertę

Olimp Gold-Luteina

4.3923 opinii:
Olimp Gold-Luteina to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Preparat w...
Zobacz ofertę

HYLO-COMOD

4.258 opinii:
HYLO-COMOD to wyrób medyczny w postaci kropli do oczu. Produkt poprawia nawilżenie gałki...
Zobacz ofertę

Starazolin

4.2233 opinii:
Lek Starazolin to krople do oczu, których zadaniem jest zmniejszenie przekrwienia oka....
Zobacz ofertę

Refresh

4.02 opinii:
Refresh to wyrób medyczny w postaci kropli do oczu. Produkt łagodzi uczucie suchości i...
Zobacz ofertę

Lacrimal

4.02 opinii:
Wyrób medyczny Lacrimal stosuje się w objawowym leczeniu dolegliwości związanych z...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.