Antyoksydanty - powstrzymaj starzenie

Antyoksydanty

Antyoksydanty, znane powszechnie jako przeciwutleniacze, stanowią naturalne substancje spowalniające procesy starzenia się organizmu. Ich działanie jest plejotropowe, bowiem związki te chronią także przed chorobami nowotworowymi, wspomagają oczyszczanie z toksyn oraz poprawiają kondycję skóry. Jakie jest ich działanie? Gdzie można ich szukać? Czy suplementy zawierające antyoksydanty są warte polecenia?

Antyoksydanty – zmiatacze wolnych rodników

Antyoksydanty odgrywają bardzo istotną rolę w organizmie. Związki te odpowiadają za hamowanie powstawania w nim wolnych rodników (oksydantów). Wolne rodniki – cząsteczki z niesparowanym elektronem – tworzą się w procesie oddychania komórkowego. Wykazują ogromną zdolność do „odbierania” elektronów kolejnym komórkom. Nadmierna ilość takich cząsteczek sprzyja rozwojowi wielu schorzeń, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca czy zwyrodnienie plamki żółtej. Wolne rodniki niszczą DNA, co skutkuje rozwojem nowotworów. Antyoksydanty zapobiegają lawinowemu powstawaniu tych związków, wpływając pozytywnie na poprawę stanu zdrowia i funkcjonowania całego organizmu.

Naturalne źródła antyoksydantów

Dieta, która obfituje w antyoksydanty, jest polecana wszystkim niezależnie od wieku oraz stanu zdrowia. Wyróżnić możemy przeciwutleniacze endogenne (które są produkowane przez organizm) oraz egzogenne (dostarczane z pożywienia i suplementów diety). Organizm potrafi wytwarzać przeciwutleniacze samodzielnie, aczkolwiek ich ilość z wiekiem drastycznie spada. Do naturalnych źródeł szczególnie bogatych w antyoksydanty należą świeże owoce i warzywa. Prawdziwą skarbnicą przeciwutleniaczy stanowią także produkty zbożowe, zielona herbata, czerwone wino oraz zioła.

Aby uzupełnić dietę w antyoksydanty, powinniśmy zadbać o spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C, E, β-karoten, selen oraz luteinę.

  • Obfitym źródłem witaminy C są kiszona kapusta, owoce cytrusowe oraz natka pietruszki. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż osoby palące papierosy powinny dostarczać organizmowi znacznie więcej witaminy C niż osoby niepalące, aby uzyskać taki sam poziom antyoksydantów w surowicy krwi.
  • Witaminę E znajdziemy w olejach roślinnych, migdałach, orzechach oraz kiełkach pszenicy.
  • Głównymi źródłami β-karotenu są ciemnozielone liściaste warzywa, takie jak brokuł, kapusta i szpinak, a także żółtopomarańczowe owoce, jak dynia i morele.
  • Uznanymi źródłem selenu są w szczególności czosnek oraz cebula.
  • Luteina, która bardzo korzystnie wpływa na nasz wzrok, występuje w znamiennych ilościach w liściach szpinaku oraz w kukurydzy.

Warto pamiętać, że zimą i wczesną wiosną, gdy brakuje nam naturalnych przeciwutleniaczy, można z powodzeniem wykorzystać mrożonki. Przechowywane w ten sposób warzywa i owoce nie tracą właściwości antyoksydacyjnych.

Suplementy diety z antyoksydantami

Codzienną dawkę przeciwutleniaczy można uzupełniać suplementami, a także kosmetykami zawierającymi w składzie antyoksydanty. Wzmocni to naszą walkę z wolnymi rodnikami Biolodzy molekularni mocno podkreślają jednak fakt, że najważniejsza dla organizmu jest równowaga. W związku z wynikami najnowszych badań dowiedziono, iż należy zachować rozwagę w ilości przyjmowanych suplementów diety zawierających przeciwutleniacze, aby nie wywołać spustoszenia w organizmie. Przy ostrożnym spożywaniu antyoksydantów w racjonalnych ilościach nie spowodujemy utraty ich dobroczynnych właściwości. Pomoże nam to na długo zachować piękny wygląd, jak również zadbać o stan naszego zdrowia, zapewnić dobrą kondycję i wspaniałe samopoczucie.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.