Antyoksydanty - powstrzymaj starzenie

Antyoksydanty - powstrzymaj starzenie

zdrowie antyoksydanty

Antyoksydanty, znane powszechnie jako przeciwutleniacze, stanowią naturalne substancje spowalniające procesy starzenia się organizmu. Ich działanie jest plejotropowe, bowiem związki te chronią także przed chorobami nowotworowymi, wspomagają oczyszczanie z toksyn oraz poprawiają kondycję skóry. Jakie jest ich działanie? Gdzie można ich szukać? Czy suplementy zawierające antyoksydanty są warte polecenia?

Zmiatacze wolnych rodników

Antyoksydanty odgrywają bardzo istotną rolę w organizmie. Związki te odpowiadają za hamowanie powstawania w nim wolnych rodników (oksydantów). Wolne rodniki - cząsteczki z niesparowanym elektronem - tworzą się w procesie oddychania komórkowego. Wykazują ogromną zdolność do „odbierania” elektronów kolejnym komórkom. Nadmierna ilość takich cząsteczek sprzyja rozwojowi wielu schorzeń, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca czy zwyrodnienie plamki żółtej. Wolne rodniki niszczą DNA, co skutkuje rozwojem nowotworów. Antyoksydanty zapobiegają lawinowemu powstawaniu tych związków, wpływając pozytywnie na poprawę stanu zdrowia i funkcjonowania całego organizmu.

Naturalne źródła antyoksydantów

Dieta, która obfituje w antyoksydanty jest polecana wszystkim niezależnie od wieku oraz stanu zdrowia. Wyróżnić możemy przeciwutleniacze endogenne (które są produkowane przez organizm) oraz egzogenne (dostarczane z pożywienia i suplementów diety). Organizm potrafi wytwarzać przeciwutleniacze samodzielnie, aczkolwiek ich ilość z wiekiem drastycznie spada. Do naturalnych źródeł szczególnie bogatych w antyoksydanty należą świeże owoce i warzywa. Prawdziwą skarbnicą przeciwutleniaczy stanowią także produkty zbożowe, zielona herbata, czerwone wino oraz zioła.

Aby uzupełnić dietę w antyoksydanty, powinniśmy zadbać o spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C, E, β-karoten, selen oraz luteinę. Obfitym źródłem witaminy C są kiszona kapusta, owoce cytrusowe oraz natka pietruszki. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż osoby palące papierosy powinny dostarczać organizmowi znacznie więcej witaminy C niż osoby niepalące aby uzyskać taki sam poziom antyoksydantów w surowicy krwi. Witaminę E znajdziemy w olejach roślinnych, migdałach, orzechach oraz kiełkach pszenicy. Głównymi źródłami β-karotenu są ciemnozielone liściaste warzywa, takie jak brokuł, kapusta i szpinak, a także żółtopomarańczowe owoce, jak dynia i morele. Uznanymi źródłem selenu są w szczególności czosnek oraz cebula. Luteina, która bardzo korzystnie wpływa na nasz wzrok, występuje w znamiennych ilościach w liściach szpinaku oraz w kukurydzy. Warto pamiętać, że zimą i wczesną wiosną, gdy brakuje nam naturalnych przeciwutleniaczy, można z powodzeniem wykorzystać mrożonki. Przechowywane w ten sposób warzywa i owoce nie tracą właściwości antyoksydacyjnych.

Suplementy z antyoksydantami

Codzienną dawkę przeciwutleniaczy można uzupełniać suplementami, a także kosmetykami zawierającymi w składzie antyoksydanty. Wzmocni to naszą walkę z wolnymi rodnikami Biolodzy molekularni mocno podkreślają jednak fakt, że najważniejsza dla organizmu jest równowaga. W związku z wynikami najnowszych badań dowiedziono, iż należy zachować rozwagę w ilości przyjmowanych suplementów diety zawierających przeciwutleniacze aby nie wywołać spustoszenia w organizmie. Przy ostrożnym spożywaniu antyoksydantów w racjonalnych ilościach nie spowodujemy utraty ich dobroczynnych właściwości. Pomoże nam to na długo zachować piękny wygląd, jak również zadbać o stan naszego zdrowia, zapewnić dobrą kondycję i wspaniałe samopoczucie.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - antyoksydanty

Padma Basic

4.888 opinii:
Padma Basic to roślinny suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Wskazaniem do stosowania...
Zobacz ofertę

Chlorella Yaeyama

4.888 opinii:
Chlorella Yaeyama to suplement diety w postaci tabletek. Niniejszy produkt dedykowany jest...
Zobacz ofertę

D-Vitum Immuno Extra

4.867 opinii:
D-Vitum Immuno Extra to suplement diety, który stanowi uzupełnienie codziennej diety w...
Zobacz ofertę

Cefasel 200 nutri

4.867 opinii:
Tabletki Cefasel 200 nutri to suplement diety, który pomaga uzupełnić codzienną...
Zobacz ofertę

Solgar Super Acai

4.836 opinii:
Solgar Super Acai to suplement diety zapewniający organizmowi pomoc w walce ze szkodliwymi...
Zobacz ofertę

Granat - Sok Z Granatu

4.836 opinii:
Granat - Sok Z Granatu to suplement diety w postaci soku gotowego do spożycia. Granat...
Zobacz ofertę

Acai Alter Medica kapsułki

4.758 opinii:
Suplement diety Acai Alter Medica kapsułki​​ to produkt stanowiący źródło...
Zobacz ofertę

Zielony Jęczmień Gorvita

4.717 opinii:
Kapsułki Gorvita Zielony Jęczmień to naturalny suplement diety w szczególności...
Zobacz ofertę

Zdrowy Duet Odchudzanie

4.717 opinii:
Zdrowy Duet Odchudzanie to naturalny suplement diety wspomagający odchudzanie...
Zobacz ofertę

Olimp Zielona Herbata Ekstrakt

4.679 opinii:
Kapsułki Olimp Zielona Herbata Ekstrakt to suplement diety przeznaczony dla...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.