Antyoksydanty - powstrzymaj starzenie

Antyoksydanty - powstrzymaj starzenie

zdrowie antyoksydanty

Antyoksydanty, znane powszechnie jako przeciwutleniacze, stanowią naturalne substancje spowalniające procesy starzenia się organizmu. Ich działanie jest plejotropowe, bowiem związki te chronią także przed chorobami nowotworowymi, wspomagają oczyszczanie z toksyn oraz poprawiają kondycję skóry. Jakie jest ich działanie? Gdzie można ich szukać? Czy suplementy zawierające antyoksydanty są warte polecenia?

Zmiatacze wolnych rodników

Antyoksydanty odgrywają bardzo istotną rolę w organizmie. Związki te odpowiadają za hamowanie powstawania w nim wolnych rodników (oksydantów). Wolne rodniki - cząsteczki z niesparowanym elektronem - tworzą się w procesie oddychania komórkowego. Wykazują ogromną zdolność do „odbierania” elektronów kolejnym komórkom. Nadmierna ilość takich cząsteczek sprzyja rozwojowi wielu schorzeń, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca czy zwyrodnienie plamki żółtej. Wolne rodniki niszczą DNA, co skutkuje rozwojem nowotworów. Antyoksydanty zapobiegają lawinowemu powstawaniu tych związków, wpływając pozytywnie na poprawę stanu zdrowia i funkcjonowania całego organizmu.

Naturalne źródła antyoksydantów

Dieta, która obfituje w antyoksydanty jest polecana wszystkim niezależnie od wieku oraz stanu zdrowia. Wyróżnić możemy przeciwutleniacze endogenne (które są produkowane przez organizm) oraz egzogenne (dostarczane z pożywienia i suplementów diety). Organizm potrafi wytwarzać przeciwutleniacze samodzielnie, aczkolwiek ich ilość z wiekiem drastycznie spada. Do naturalnych źródeł szczególnie bogatych w antyoksydanty należą świeże owoce i warzywa. Prawdziwą skarbnicą przeciwutleniaczy stanowią także produkty zbożowe, zielona herbata, czerwone wino oraz zioła.

Aby uzupełnić dietę w antyoksydanty, powinniśmy zadbać o spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C, E, β-karoten, selen oraz luteinę. Obfitym źródłem witaminy C są kiszona kapusta, owoce cytrusowe oraz natka pietruszki. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż osoby palące papierosy powinny dostarczać organizmowi znacznie więcej witaminy C niż osoby niepalące aby uzyskać taki sam poziom antyoksydantów w surowicy krwi. Witaminę E znajdziemy w olejach roślinnych, migdałach, orzechach oraz kiełkach pszenicy. Głównymi źródłami β-karotenu są ciemnozielone liściaste warzywa, takie jak brokuł, kapusta i szpinak, a także żółtopomarańczowe owoce, jak dynia i morele. Uznanymi źródłem selenu są w szczególności czosnek oraz cebula. Luteina, która bardzo korzystnie wpływa na nasz wzrok, występuje w znamiennych ilościach w liściach szpinaku oraz w kukurydzy. Warto pamiętać, że zimą i wczesną wiosną, gdy brakuje nam naturalnych przeciwutleniaczy, można z powodzeniem wykorzystać mrożonki. Przechowywane w ten sposób warzywa i owoce nie tracą właściwości antyoksydacyjnych.

Suplementy z antyoksydantami

Codzienną dawkę przeciwutleniaczy można uzupełniać suplementami, a także kosmetykami zawierającymi w składzie antyoksydanty. Wzmocni to naszą walkę z wolnymi rodnikami Biolodzy molekularni mocno podkreślają jednak fakt, że najważniejsza dla organizmu jest równowaga. W związku z wynikami najnowszych badań dowiedziono, iż należy zachować rozwagę w ilości przyjmowanych suplementów diety zawierających przeciwutleniacze aby nie wywołać spustoszenia w organizmie. Przy ostrożnym spożywaniu antyoksydantów w racjonalnych ilościach nie spowodujemy utraty ich dobroczynnych właściwości. Pomoże nam to na długo zachować piękny wygląd, jak również zadbać o stan naszego zdrowia, zapewnić dobrą kondycję i wspaniałe samopoczucie.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - antyoksydanty

NUTROF TOTAL

4.336 opinii:
NUTROF TOTAL to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Preparat stosowany jest w celu...
Zobacz ofertę

OregaMax

4.3312 opinii:
Olejek z oregano OregaMax to suplement diety wykorzystujący prozdrowotne właściwości olejku...
Zobacz ofertę

Selen organiczny

4.0813 opinii:
Selen organicznyto suplement diety dostępny w postaci łatwych do połknięcia tabletek,...
Zobacz ofertę

OkoPRO

4.018 opinii:
Kapsułki OkoPRO to suplement diety oddziałujący pozytywnie na funkcjonowanie...
Zobacz ofertę

A-Z Acai

3.9521 opinii:
Owoce acai, które sprowadzane są do Europy z Amazonii północnej cieszą się...
Zobacz ofertę

GojiBerry 500

3.836 opinii:
    GojiBerry 500 to naturalny suplement wspomagający wyszczuplanie,...
Zobacz ofertę

VITROFT

3.7512 opinii:
Kapsułki VITROFT to suplement diety wpływający korzystnie na dobry wzrok. Preparat ten zawiera...
Zobacz ofertę

Bilomag PLUS

3.5223 opinii:
Bilomag PLUS to suplement diety wspomagający krążenie mózgowe i obwodowe, usprawnia...
Zobacz ofertę

Liść Oliwnego Gaju

3.2515 opinii:
Liść Oliwnego Gaju to suplement diety w postaci kapsułek. Produkt przeznaczony dla...
Zobacz ofertę

SlimGreen Trio

3.2429 opinii:
SlimGreen Trio to suplement diety, który działa wspomagająco na utratę zbędnych...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.