Przegląd zalet jazdy na rowerze

Przegląd zalet jazdy na rowerze

sport ćwiczenia

Jazda rowerem kojarzona jest nie tylko jako wyjątkowo skuteczny sposób na poprawę kondycji, ale również jako zajęcie wyjątkowo przyjemne. Mówi się o niej jako o wyjątkowo skutecznym sposobie na pozbycie się zbędnych kalorii, nie bez znaczenia jest zaś i to, że jest to forma aktywności przeznaczona niemal dla każdego. Poprawia kondycję i redukuje stres, a jednocześnie poprawia sylwetkę przyczyniając się do tego, że zarówno łydki, jak i brzuch stają się znacznie bardziej atrakcyjne wizualnie. Nie można jednak zapominać o tym, że o oczekiwanych efektach można mówić przede wszystkim wówczas, gdy nasza aktywność będzie systematyczna. Jazda na rowerze musi też trwać co najmniej trzydzieści minut, okazuje się bowiem, że mniej więcej po tym okresie rozpoczyna się proces spalania tłuszczu przez mięśnie, które wcześniej koncentrowały się przede wszystkim na wykorzystaniu zgromadzonych przez siebie zapasów glukozy.

Co nam daje jazda na rowerze?

Osoby, które są przekonane o tym, że jazda na rowerze jest zbawienna dla ludzkiego organizmu, nie popełniają błędu, okazuje się bowiem, że ten ostatni zyskuje na wiele sposobów. Kolarstwo przyczynia się do poprawy funkcjonowania zarówno układu krążenia, jak i układu oddechowego, a do tego poprawia wygląd tak łydek, jak i ud, które stają się smuklejsze. W czasie jazdy pracują również biodra, mięśnie brzucha i grzbietu, a więc te, które dość trudno jest uaktywnić stosując klasyczne ćwiczenia. Co więcej, pracujące mięśnie nie tylko pomagają nam schudnąć, ale również przyczyniają się do tego, że dochodzi do uregulowania poziomu cukru we krwi. Rower może ochronić nas przed miażdżycą i obniżyć poziom „złego” cholesterolu, a sam kolarz staje się odporniejszy na zmęczenie i wypracowuje nowe sposoby pozwalające na radzenie sobie w sytuacjach stresowych. Jazda na rowerze to również okazja na obcowanie z naturą niosące za sobą wewnętrzne wyciszenie.

Rower a walka ze zbędnymi kaloriami

Jazda na rowerze umożliwia zużytkowanie nagromadzonej energii, należy więc oczekiwać, że spalana będzie także tkanka tłuszczowa. Szacuje się, że w ciągu godzinnej jazdy możemy spalić nawet 500 kalorii i to nawet wtedy, gdy nie będziemy wkładać w to przesadnego wysiłku, Dobrze, gdy w czasie jazdy regularnie mierzymy sobie tętno. Jego dopuszczalne wahania różnią się w zależności od naszego wieku, a wartości osiągane przez nas pozwalają na ustalenie tempa jazdy najbardziej korzystnego z punktu widzenia naszego organizmu. Sam trening rowerowy musi być zresztą prowadzony zgodnie z pewnymi zasadami, warto więc rozpoczynać go na stosunkowo krótkich trasach i stopniowo zwiększać nie tylko sam dystans, ale również tempo, w jakim pokonywana jest trasa. Dzięki temu możliwe stanie się nie tylko przyzwyczajenie mięśni do wysiłku, ale również uporanie się z zakwasami. Spalanie kalorii to zresztą niejedyny plus jazdy na rowerze, pozwala ona bowiem również na skuteczne radzenie sobie z cellulitem.

Kto może wsiąść na rower?

Nie ma niemal żadnych przeciwwskazań do jazdy na rowerze, treningi są przy tym wskazane w przypadku osób zmagających się z problemem nadwagi oraz chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Oczywiście, w tym ostatnim przypadku zawsze należy pamiętać o maksymalnie wyprostowanej pozycji. Jeśli więc mamy wskazać na argumenty przemawiające przeciwko jeździe na rowerze, powinniśmy wspomnieć wyłącznie o zaawansowanych chorobach stawów i kręgosłupa oraz poważnych schorzeniach związanych z funkcjonowaniem układu krążenia. Jazda na rowerze leczy i poprawia sylwetkę, a jednocześnie przyczynia się do tego, że odchudzanie nie musi być już postrzegane jako droga przez mękę.

Ranking zamienników Najlepsze produkty - sport

Olimp Whey Protein Complex

4.899 opinii:
Olimp Whey Protein Complex to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego,...
Zobacz ofertę

Olimp Żeń-Szeń Vita-Complex

4.867 opinii:
Olimp Żeń-Szeń Vita-Complex to suplement diety dostępny w postaci kapsułek, który jest w...
Zobacz ofertę

Olimp BCAA Mega Caps 1100

4.717 opinii:
Olimp BCAA Mega Caps 1100 zawiera aminokwasy rozgałęzione (L-izoleucynę, L-leucynę,...
Zobacz ofertę

Olimp Anabolic Amino 5500

4.717 opinii:
OLIMP  Anabolic Amino 5500  to produkt zawiera kompleks peptydów i wolnych...
Zobacz ofertę

Olimp Beta Alanine Xplode

4.676 opinii:
BETA-ALANINE Xplode Powder to suplement kierowany do osób uprawiających sporty...
Zobacz ofertę

Olimp Gain Bolic 6000

4.6712 opinii:
Olimp Gain Bolic 6000 to suplement diety w postaci proszku, który wspomaga przyrost masy...
Zobacz ofertę

Real Pharm Bcaa

4.56 opinii:
Real Pharm Bcaa to najwyższej jakości, czyste aminokwasy rozgałęzione w stosunkowo rzadko...
Zobacz ofertę

Olimp Carbo Nox

4.56 opinii:
Carbonox określić można jako bardzo dobrze przygotowane zestawienie węglowodanów,...
Zobacz ofertę

Olimp Bcaa Xplode Powder

4.437 opinii:
Odżywka sportowa zawierająca wysokiej jakości aminokwasy rozgałęzione BCAA z dodatkiem...
Zobacz ofertę

Olimp System Protein 80

4.339 opinii:
Olimp System Protein 80 to kompleksowa odżywka białkowa o doskonałej przyswalajności przez...
Zobacz ofertę

Treści znajdujące się w serwisie supple.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.