Flegamina – czy kaszel po niej minie?

Flegamina – czy kaszel po niej minie?

Jesienna aura i obniżona odporność organizmu sprzyjają infekcjom, a infekcje dróg oddechowych – jak wszyscy dobrze wiemy, związane są z szeregiem nieprzyjemnych objawów. Jak celnie rozprawić się z kaszlem i zalegającą w oskrzelach wydzieliną? Czy kaszel faktycznie „minie po Flegaminie”?

Jak działa Flegamina?

Flegamina to syrop znany i lubiany – wszechobecny i dostępny bez recepty (OTC). Cieszy się zaufaniem Polaków już od wielu pokoleń. Jaki jest mechanizm jego działania? 

Substancją aktywną tego produktu leczniczego jest bromheksyna, która działa dwojako poprzez upłynnienie i rozrzedzenie zalegającej wydzieliny dróg oddechowych – syropowi przypisujemy działanie mukolityczne. Zastosowanie Flegaminy przynosi prawdziwą ulgą w mokrym, „produktywnym” kaszlu, w którym utrudniona możliwość odkrztuszenia flegmy może prowadzić do nadkażenia bakteryjnego i dalszego rozwoju infekcji.

Dla kogo Flegamina?

Z uwagi na przedstawiony powyżej mechanizm działania, Flegamina powinna znaleźć zastosowanie w przypadku wielu schorzeń oskrzeli, w tym także astmy oskrzelowej. Syrop ten może być również stosowany w zapaleniu krtani, zapaleniu zatok przynosowych, jak również przebiegu mukowiscydozy. Flegamina może być przyjmowana przez pacjentów będących po zabiegach operacyjnych i diagnostycznych  w obrębie dolnych dróg oddechowych.

Wybór Flegaminy jako właściwego leku dla siebie może być w niektórych sytuacjach niewskazany. Zaliczamy do nich nadwrażliwość na składniki syropu, niewydolność nerek lub wątroby, a także czynną chorobę wrzodową. Flegaminy nie należy także stosować w pierwszych trzech miesiącach ciąży. 

O czym warto pamiętać?

Kluczową sprawą jest pamięć o tym, że Flegaminy (jak i żadnego innego leku wykrztuśnego) nie należy przyjmować na noc. Z uwagi na to, iż leki mukolityczne nasilają odruch kaszlowy, ostatnia dawka syropu powinna zostać przyjęta nie później jak 3 godziny przed pójściem spać.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że naturalnym sprzymierzeńcem leczenia mokrego kaszlu jest właściwe nawodnienie organizmu. Picie większej ilości płynów ułatwi zatem odkrztuszanie zalegającej wydzieliny.

Niezawodnym sposobem na ułatwienie odkrztuszania flegmy jest inhalacja z dodatkiem kilku kropli olejków eterycznych bądź roztworu soli fizjologicznej. Jeśli możemy liczyć na pomoc drugiej osoby, warto po takim zabiegu dodatkowo oklepać plecy.

Pamiętaj, aby zachować ostrożność! Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu

Co jeszcze na kaszel?

Jeśli z różnych względów nie możesz przyjmować Flegaminy, w przypadku mokrego kaszlu powinieneś rozważyć jakąś alternatywę. Osoby, które preferują formę syropu mogą w aptece natknąć się chociażby na równie znany Flavamed. Jeśli jesteś zwolennikiem musującej formy produktów leczniczych, wypróbuj ACC Optima – lek ten powinien przypaść do gustu zwłaszcza diabetykom. Jeżeli nie potrafisz trafnie ocenić rodzaju męczącego Cię kaszlu – czy jest on suchy czy mokry – również istnieje dobre wyjście z tej sytuacji. Dostępne w aptekach leki, takie jak Herbapect oraz Thiocodin zawierają bowiem substancje czynne, które zwalczają oba rodzaje kaszlu. 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.